ULC przypomina o prawach pasażerów

Marek Stus - Profil Marek Stus
29 czerwca 2012 21:45
4 komentarze
Reklama

W związku z rozpoczynającym się sezonem wakacyjnym Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina pasażerom o przysługujących im prawach względem przewoźników lotniczych.

Lot opóźniony

Przewoźnik ma obowiązek zapewnić pasażerowi posiłki i napoje adekwatne do czasu oczekiwania, umożliwić wykonanie 2 rozmów telefonicznych, przesłania 2 wiadomości fax-em lub e-mailem.

W przypadku, gdy wylot nastąpi następnego dnia, przewoźnik ma obowiązek zapewnić nocleg w hotelu (wraz z dojazdem do hotelu oraz transportem powrotnym na lotnisko).

Gdy opóźnienie wynosi powyżej 5 godzin i pasażer zrezygnuje z przelotu, przewoźnik ma obowiązek zwrócić należność za zakupiony bilet.

Pasażerowi przysługuje odszkodowanie pieniężne (od 250 do 600 EUR – w zależności od długości trasy) jeżeli w wyniku tego opóźnienia pasażer przybędzie do miejsca docelowego podróży co najmniej trzy godziny po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu. Wspomniane odszkodowanie nie przysługuje w przypadku, jeżeli lot został opóźniony z przyczyn niezależnych od przewoźnika (np. złe warunki atmosferyczne).

Lot odwołany

Pasażer ma prawo do zwrotu (w terminie 7 dni) pełnego kosztu biletu lub zmiany planu podróży.

Jeżeli pasażer nie został na czas (do 14 dni przed wylotem) poinformowany o odwołaniu lotu lub został powiadomiony w okresie krótszym i przewoźnik jednocześnie nie zaproponował mu przelotu alternatywnego w czasie określonym przez właściwe przepisy, przysługuje mu odszkodowanie pieniężne (od 250 do 600 EUR – w zależności od długości trasy). Wspomniane odszkodowanie nie przysługuje w przypadku, jeżeli lot odwołano z przyczyn niezależnych od przewoźnika (np. złe warunki atmosferyczne).

Odmowa wstępu na pokład

W takim przypadku pasażerowi przysługuje mu odszkodowanie (od 250 do 600 EUR – w zależności od długości trasy) oraz zwrot (w terminie 7 dni) pełnego kosztu biletu lub zmiana planu podróży.

Przewoźnik ma także obowiązek zaopiekować się pasażerem, czyli zapewnić mu posiłki i napoje adekwatne do czasu oczekiwania, umożliwić wykonanie 2 rozmów telefonicznych, przesłania 2 wiadomości fax-em lub e-mailem.

W przypadku, gdy wylot nastąpi następnego dnia – przewoźnik ma obowiązek zapewnić nocleg w hotelu (wraz z dojazdem do hotelu oraz transportem powrotnym na lotnisko).

Jak dochodzić swoich praw?

Gdy przewoźnik nie wywiązał się ze swoich obowiązków można złożyć skargę do działającej w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego – Komisji Ochrony Praw Pasażerów.

Dane kontaktowe do Komisji: ul. M. Flisa 2, 02-247 Warszawa, tel. (22) 520 74 84, e-mail: kopp@ulc.gov.pl.

Należy pamiętać, że Komisja Ochrony Praw Pasażerów rozpatruje skargi dopiero po wyczerpaniu procedury reklamacyjnej u przewoźnika lotniczego. Do przesyłanej do Komisji skargi należy dołączyć:

kopię reklamacji skierowanej do przewoźnika,
kopię odpowiedzi udzielonej przez przewoźnika na reklamację,
kopię potwierdzenia rezerwacji na dany lot.

Postępowanie kończy się wydaniem przez decyzji administracyjnej, w której określa się zakres naruszenia i termin jego usunięcia.


Marek Stus
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
noriasz 2012-07-02 12:25   
noriasz - Profil noriasz
Najlepsza jest akcja kiedy bilet jest wykupowany w agencji która pracuje w innym systemie rezerwacyjnym niż linia. Przy migracji danych agencja nie podaje danych do pasażera, czyli linia nie ma ani meila ani numeru telefonu do pasażera. I jak ma ich wtedy powiadomić o zmianach? :)
gosc_e66bd 2012-07-02 07:58   
gosc_e66bd - Profil gosc_e66bd
A co w momencie jeśli lot jest czarterem ? Czy pasażer ma takie same prawa jak przy "lotach rozkładowych" ?
gosc_49306 2012-07-01 23:04   
gosc_49306 - Profil gosc_49306
Dokładnie, ULC samo nie wie, jak interpretować zapis o "najbliższym możliwym terminie" alternatywnego lotu w przypadku odwołania. Twierdzą, że w zasadzie nikt nie może skłonić linii do oferowania lotów innego przewoźnika :O
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama