Zmiany w siatce LOT. Co z pasażerami?

Marek Stus - Profil Marek Stus
21 czerwca 2012 21:47
21 komentarzy
Reklama

Wczoraj (20.06) PLL LOT podjęły decyzję o wstrzymaniu na sezon zimowy połączenia z Warszawy do Rzymu. Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym przewoźnika, decyzja ta jest związana z optymalizacją siatki połączeń i kosztów jej obsługi w okresie zimowym, który cechuje się słabszym ruchem pasażerskim.

Dziś w siatce połączeń LOT-u nastąpiły kolejne zmiany. Została wstrzymana sprzedaż biletów na bezpośrednie loty do Newark po 27 października, co wskazuje na prawdopodobną rezygnację przewoźnika z obsługi tej trasy.



Kilka tygodni temu LOT ogłosił również zamknięcie połączenia do Kaliningradu. Ostatni rejs na tej trasie zaplanowany jest na 29 czerwca.

Od wczoraj do naszej redakcji zgłaszają się pasażerowie, którzy mieli wykupione bilety do Rzymu z pytaniami o możliwość zmiany rezerwacji albo odzyskania ceny uiszczonej za przelot.

LOT zapewnia, że nie będzie z tym problemu.

- Pasażerom posiadającym wykupione bilety na rejsy do/z Rzymu w okresie zimowym 2012/2013 będzie przysługiwał pełny zwrot wartości niewykorzystanego odcinka lub bezpłatna zmiana na dowolny termin w okresie letnim 2013 - potwierdza biuro prasowe przewoźnika.

Rodzi się jednak pytanie, co z pasażerami, którzy nie chcą zrezygnować z zaplanowanej podróży i chcieliby ją odbyć w pierwotnie wybranym terminie a nie w przyszłym roku?



Obowiązujące przepisy nie pozostawiają wątpliwości. Osobom, które chcą polecieć do Rzymu, Newark lub Kaliningradu w zaplanowanym terminie przewoźnik powinien zaproponować stosowną zmianę rezerwacji.

Zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 261/2004 pasażer ma prawo wyboru między zwrotem całkowitego kosztu biletu i świadczeniem zmiany plany podróży na porównywalnych warunkach.

Linia lotnicza nie może ograniczać tego prawa powołując się na rezygnację z obsługi trasy bądź restrykcje wynikające z klasy rezerwacyjnej, w której został wystawiony bilet.

Pasażerowie posiadający bilety na skasowane rejsy LOT-u mogą zwrócić się do przewoźnika z prośbą o taką zmianę rezerwacji, która umożliwi im dotarcie do celu samolotami innych przewoźników w najwcześniejszym możliwym terminie lub innym terminie dla nich dogodnym, w miarę dostępności wolnych miejsc.

Kilka godzin przed podjęciem decyzji o zawieszeniu lotów do stolicy Włoch, przewoźnik umożliwiał w "Szalonej środzie" zakup biletów do Rzymu na ten sam okres w okazyjnych cenach.

Marek Stus
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
hops 2012-06-25 12:36   
hops - Profil hops
michalb nieznajomość prawa (w tym wypadku umowy jaką zawierasz) szkodzi. skoro potwierdzasz zapoznanie się z OWP czy innym regulaminem, a tego nie robisz potwierdzasz nieprawdę, więc do kogo masz pretensje?
jeśli nie czytam, a potem mam w związku z tym problemy to jest to mój ból, a nie Przewoźnika, że mi nie przeczytał.
w jednym masz rację, to LOT ma obowiązek poinformować pasażerów o rozwiązaniu.
michalb 2012-06-23 14:02   
michalb - Profil michalb
noriasz powiedz mi gdzie jest napisane w tym regulaminie ze pasażer ma się kontaktować z LOT czy jego połączenie jeszcze istnieje ;-) widocznie co przegapiłem. Rozumiem ze ty zawsze czytasz regulaminy nawet w aptece zanim kupisz lek ;-)
gosc_468a8 2012-06-23 14:01   
gosc_468a8 - Profil gosc_468a8
noriasz powiedz mi gdzie jest napisane w tym regulaminie ze pasażer ma się kontaktować z LOT czy jego połączenie jeszcze istnieje ;-) widocznie co przegapiłem. Rozumiem ze ty zawsze czytasz regulaminy nawet w aptece zanim kupisz lek ;-)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama