×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Gość Pasażera: Wanda Brociek
Dziś naszym gościem jest Wanda Brociek, dyrektor generalna SAS w Polsce. Zapraszamy na rozmowę Tomasza Wyszyńskiego.Pasazer.com: Skąd tak duże zainteresowanie SAS-u polskim rynkiem?

Wanda Brociek: SAS dostrzega potencjał rynku polskiego i wierzy w dalszy pozytywny rozwój ilości podroży zarówno w segmencie korporacyjnym, jak i turystycznym. Jednocześnie traktuje Polskę jako poszerzony rodzimy rynek z Kopenhagą - głównym lotniskiem tranzytowym.

Pasazer.com: Ile czasu trwa proces decyzyjny odnośnie wejścia na nowe lotnisko?  I jak on wygląda? Jak długo trwały rozmowy z portem w Łodzi?

Wanda Brociek: Procesu, którego dotyczy pytanie nie można ściśle określić w ramach czasowych. Zależy od wielu czynników: potencjału, dostępnego samolotu w określonych godzinach, które na podstawie analiz wydają nam się odpowiednie, wreszcie od ostatecznej kalkulacji wynikającej z przygotowanego materiału oraz decyzji centrali. Rozmowy z Łodzią trwały kilka miesięcy.

Pasazer.com: Połączenie Łódź-Kopenhaga w godzinach popołudniowych nie daje dobrej możliwości przesiadki na loty międzykontynentalne. Nie lepiej gdyby lotnisko otrzymało poranne połączenie? 

Wanda Brociek: Przy jednym połączeniu dziennie trudno jest zaspokoić oczekiwania wszystkich klientów i znaleźć godzinę, która umożliwi wszystkie przesiadki zarówno do jak i z Łodzi. Jeżeli chodzi o połączenia do i z Polski, większość pasażerów korzysta z naszej siatki do Europy i Skandynawii. Analizy przeprowadzone w regionie Łodzi również wskazują na dominację europejskich oraz skandynawskich tras, dlatego staraliśmy się w pierwszej kolejności, w ramach możliwości, zapewnić jak najwięcej połączeń właśnie do tych miast. 

Pasazer.com: Od stycznia znikają połączenia z Łodzi do Kopenhagi we wtorki, czwartki i niedziele. Jaki jest tego powód?

Tymczasowe, planowane anulacje SAS stosuje zawsze w okresach kiedy spodziewamy się mniejszego natężenia ruchu. Zima do nich należy. Od marca połączenie wraca do pierwotnej eksploatacji.

Pasazer.com: Kiedy Łódź ma szanse na drugie połączenie w ciągu dnia? Jeśli połączenie się sprawdzi to już od sezonu letniego przyszłego roku?

Wanda Brociek: Jeżeli połączenie rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, naturalnym krokiem jest rozważenie kolejnego połączenia dziennie. Taki schemat działania mogą państwo z łatwością zauważyć w Poznaniu, gdzie na przestrzeni roku dodaliśmy dwa kolejne rejsy dziennie, oraz we Wrocławiu skąd od rozkładu zimowego dokładamy kolejny rejs – tzw. nocowanie. Oczywiście kolejne połączenie dziennie daje dużo większe możliwości, gdyż wówczas przy właściwym doborze godzin jesteśmy w stanie zaoferować o wiele więcej połączeń, między innymi międzykontynentalne.

Pasazer.com: Loty do Kopenhagi są droższe z Łodzi niż z innych polskich portów. Dlaczego tak się dzieje?

Wanda Brociek: Nie ma takiej reguły. Ceny biletów na poszczególnych trasach z Polski różnią się nieznacznie między sobą, ale nie można powiedzieć, że Łódź jest najdroższa. To zależy od trasy.

Pasazer.com: Czy kolejne porty w Polsce tj. Rzeszów, Bydgoszcz, Szczecin mają szansę na połączenie SAS? Od czego zależy pojawienie się SAS na kolejnym lotnisku regionalnym.

Wanda Brociek: Każde kolejne lotnisko ma szansę. SAS chce rozwijać się w Polsce. Jednak kluczowe jest sprawdzenie potencjału i nasze przekonanie, że rejs będzie cieszył się popularnością i dobrze się sprzedawał. Oczywiście możemy się mylić w naszych ocenach, ale zawsze staramy się przeprowadzić je z największą starannością.

Pasazer.com: Dlaczego zmniejszacie częstotliwość rejsów na trasach z Polski do Kopenhagi w okresie wakacji? Czas miesięcy letnich/wakacji to czas wzmożonego ruchu pasażerskiego. 

Wanda Brociek: Nie dla naszej linii. W Polsce SAS obsługuje głównie ruch korporacyjny, który charakteryzuje się naturalną tendencją spadkową w miesiącach letnich.  

Pasazer.com: Po kilku miesiącach od uruchomienia połączeń  z Katowic proszę o ocenę zadowolenia z operacji z tego portu. Jaki jest współczynnik obłożenia i gdzie najczęściej latają Górnoślązacy?

Wanda Brociek: Nasze połączenie jest realizowane zaledwie od ponad dwóch miesięcy – trudno po takim okresie podsumowywać start. Z reguły dokonujemy tego po dwóch pełnych sezonach. Z naszego połączenia korzystają głównie pasażerowie podróżujący do Skandynawii oraz wybranych miast Europy. Zauważyliśmy już jednak, że warto popracować nad dogodniejszymi połączeniami do kilku dodatkowych miast, stąd jesteśmy w trakcie rozmów o możliwym skorygowaniu czasu operacji. Czynimy tak zresztą na wszystkich naszych połączeniach, gdzie cały czas w ramach możliwości poszukujemy optymalnych godzin lotów, zapewniających maksimum połączeń.

Pasazer.com: Które z połączeń z Polski jest dla Was najbardziej opłacalne?

Wanda Brociek: To tajemnica naszej firmy i nie mogę odpowiedzieć na takie pytanie. Mogą się państwo jednak domyślać, że kontynuując ekspansję jesteśmy zadowoleni z wyników.

Pasazer.com: Jak kształtuje się liczba pasażerów przewiezionych z i do Polski w ciągu ostatnich lat? Jakie są plany na ten i przyszły rok?

Wanda Brociek: W związku z naszym rozwojem, liczba biletów sprzedanych w Polsce sukcesywnie rośnie, jednak dla nas najważniejsza jest opłacalność naszych połączeń oraz sprzedaż jaką generujemy wyrażona w pieniądzach, zgodnie z założeniami budżetu, które staramy się co roku wypełnić.

Tomasz Wyszyński
Fot. SASgość_a1a25 - Profil
gość_a1a25
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie