Gość Pasażera: Wanda Brociek

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
26 czerwca 2012 21:32
28 komentarzy
Reklama

Dziś naszym gościem jest Wanda Brociek, dyrektor generalna SAS w Polsce. Zapraszamy na rozmowę Tomasza Wyszyńskiego.Pasazer.com: Skąd tak duże zainteresowanie SAS-u polskim rynkiem?

Wanda Brociek: SAS dostrzega potencjał rynku polskiego i wierzy w dalszy pozytywny rozwój ilości podroży zarówno w segmencie korporacyjnym, jak i turystycznym. Jednocześnie traktuje Polskę jako poszerzony rodzimy rynek z Kopenhagą - głównym lotniskiem tranzytowym.

Pasazer.com: Ile czasu trwa proces decyzyjny odnośnie wejścia na nowe lotnisko? I jak on wygląda? Jak długo trwały rozmowy z portem w Łodzi?

Wanda Brociek: Procesu, którego dotyczy pytanie nie można ściśle określić w ramach czasowych. Zależy od wielu czynników: potencjału, dostępnego samolotu w określonych godzinach, które na podstawie analiz wydają nam się odpowiednie, wreszcie od ostatecznej kalkulacji wynikającej z przygotowanego materiału oraz decyzji centrali. Rozmowy z Łodzią trwały kilka miesięcy.

Pasazer.com: Połączenie Łódź-Kopenhaga w godzinach popołudniowych nie daje dobrej możliwości przesiadki na loty międzykontynentalne. Nie lepiej gdyby lotnisko otrzymało poranne połączenie?

Wanda Brociek: Przy jednym połączeniu dziennie trudno jest zaspokoić oczekiwania wszystkich klientów i znaleźć godzinę, która umożliwi wszystkie przesiadki zarówno do jak i z Łodzi. Jeżeli chodzi o połączenia do i z Polski, większość pasażerów korzysta z naszej siatki do Europy i Skandynawii. Analizy przeprowadzone w regionie Łodzi również wskazują na dominację europejskich oraz skandynawskich tras, dlatego staraliśmy się w pierwszej kolejności, w ramach możliwości, zapewnić jak najwięcej połączeń właśnie do tych miast.

Pasazer.com: Od stycznia znikają połączenia z Łodzi do Kopenhagi we wtorki, czwartki i niedziele. Jaki jest tego powód?

Tymczasowe, planowane anulacje SAS stosuje zawsze w okresach kiedy spodziewamy się mniejszego natężenia ruchu. Zima do nich należy. Od marca połączenie wraca do pierwotnej eksploatacji.

Pasazer.com: Kiedy Łódź ma szanse na drugie połączenie w ciągu dnia? Jeśli połączenie się sprawdzi to już od sezonu letniego przyszłego roku?

Wanda Brociek: Jeżeli połączenie rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, naturalnym krokiem jest rozważenie kolejnego połączenia dziennie. Taki schemat działania mogą państwo z łatwością zauważyć w Poznaniu, gdzie na przestrzeni roku dodaliśmy dwa kolejne rejsy dziennie, oraz we Wrocławiu skąd od rozkładu zimowego dokładamy kolejny rejs – tzw. nocowanie. Oczywiście kolejne połączenie dziennie daje dużo większe możliwości, gdyż wówczas przy właściwym doborze godzin jesteśmy w stanie zaoferować o wiele więcej połączeń, między innymi międzykontynentalne.

Pasazer.com: Loty do Kopenhagi są droższe z Łodzi niż z innych polskich portów. Dlaczego tak się dzieje?

Wanda Brociek: Nie ma takiej reguły. Ceny biletów na poszczególnych trasach z Polski różnią się nieznacznie między sobą, ale nie można powiedzieć, że Łódź jest najdroższa. To zależy od trasy.

Pasazer.com: Czy kolejne porty w Polsce tj. Rzeszów, Bydgoszcz, Szczecin mają szansę na połączenie SAS? Od czego zależy pojawienie się SAS na kolejnym lotnisku regionalnym.

Wanda Brociek: Każde kolejne lotnisko ma szansę. SAS chce rozwijać się w Polsce. Jednak kluczowe jest sprawdzenie potencjału i nasze przekonanie, że rejs będzie cieszył się popularnością i dobrze się sprzedawał. Oczywiście możemy się mylić w naszych ocenach, ale zawsze staramy się przeprowadzić je z największą starannością.

Pasazer.com: Dlaczego zmniejszacie częstotliwość rejsów na trasach z Polski do Kopenhagi w okresie wakacji? Czas miesięcy letnich/wakacji to czas wzmożonego ruchu pasażerskiego.

Wanda Brociek: Nie dla naszej linii. W Polsce SAS obsługuje głównie ruch korporacyjny, który charakteryzuje się naturalną tendencją spadkową w miesiącach letnich.

Pasazer.com: Po kilku miesiącach od uruchomienia połączeń z Katowic proszę o ocenę zadowolenia z operacji z tego portu. Jaki jest współczynnik obłożenia i gdzie najczęściej latają Górnoślązacy?

Wanda Brociek: Nasze połączenie jest realizowane zaledwie od ponad dwóch miesięcy – trudno po takim okresie podsumowywać start. Z reguły dokonujemy tego po dwóch pełnych sezonach. Z naszego połączenia korzystają głównie pasażerowie podróżujący do Skandynawii oraz wybranych miast Europy. Zauważyliśmy już jednak, że warto popracować nad dogodniejszymi połączeniami do kilku dodatkowych miast, stąd jesteśmy w trakcie rozmów o możliwym skorygowaniu czasu operacji. Czynimy tak zresztą na wszystkich naszych połączeniach, gdzie cały czas w ramach możliwości poszukujemy optymalnych godzin lotów, zapewniających maksimum połączeń.

Pasazer.com: Które z połączeń z Polski jest dla Was najbardziej opłacalne?

Wanda Brociek: To tajemnica naszej firmy i nie mogę odpowiedzieć na takie pytanie. Mogą się państwo jednak domyślać, że kontynuując ekspansję jesteśmy zadowoleni z wyników.

Pasazer.com: Jak kształtuje się liczba pasażerów przewiezionych z i do Polski w ciągu ostatnich lat? Jakie są plany na ten i przyszły rok?

Wanda Brociek: W związku z naszym rozwojem, liczba biletów sprzedanych w Polsce sukcesywnie rośnie, jednak dla nas najważniejsza jest opłacalność naszych połączeń oraz sprzedaż jaką generujemy wyrażona w pieniądzach, zgodnie z założeniami budżetu, które staramy się co roku wypełnić.

Tomasz Wyszyński
Fot. SAS
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_82d3f 2012-06-29 22:50   
gosc_82d3f - Profil gosc_82d3f
@gosc_2b1b5: odpowiedź jest prosta: w Łodzi nie mają konkurencji. Żeby tylko się nie przeliczyli.
gosc_2b1b5 2012-06-28 12:27   
gosc_2b1b5 - Profil gosc_2b1b5
Pani Wanda powiedziała " Ceny biletów na poszczególnych trasach z Polski różnią się nieznacznie między sobą," Czy 26% to nieznaczna różnica. porównując najniższe ceny CPH-WAW i CPH-LCJ z jesieni br., czyżby biznes i ludzie w Łodzi byli o tyle bogatsi? Na pewno nowe połączenie z Łodzi się utrzyma jeśli będzie o tyle droższe od warszawskich cen.
gosc_d9ff3 2012-06-28 11:09   
gosc_d9ff3 - Profil gosc_d9ff3
Moze i SAS nastawia sie w PL na ruch korporacyjny ale ja chwale ich bardzo za rejsy ktore odbylem jako zwykly turysta- w zeszlym roku 2 razy na trasie WAW- Bornholm, z szybka przesiadka w CPH. Wszystko sprawnie i o czasie, super obsluga. Zreszta- Nie wmowicie ludziom podrozujacym z dosc ciezkim sprzetem nurkowym, wspinaczkowym, ( mielismy tez w ekipie surfera z deska- gabaryty!) ze fakt iz odbieramy bagaze dopiero na lotnisku docelowym nie ma znaczenia. Plus fakt ze w ekonomicznej bezplatnie nadajemy 23 kg- uwierzcie to wszystko MA ZNACZENIE! Za bilety placilismy ok 1200 zl za osobe, moze i niemalo ale po podliczeniu i tak wyszlo duzo mniej niz naszym znajomym, ktorzy wymyslili tanszy lot wizz waw- malmo i dalej promem z ystad na bornholm- to kompletna porazka czasowa i finansowa, wcale nie opcja low cost;-))
Znam osoby ktore od lat lataja z SAS do cph i dalej intercont, biznesowo i turystycznie- wszyscy bardzo zadowoleni! I mysle ze tak naprawde malo kogo obchodzi do kogo linia kieruje oferte- maja latac sprawnie i punktualnie, w miare czesto, w cenie ktora pasazer jest w stanie zaplacic, ot tyle. Wszystkich nigdy i tak nie da sie zadowolic- lepiej planowac kolejne wyprawy zamiast malkontencko narzekac ze bilet jest o 200 zl drozszy niz w jakims low coscie. Udanych wojazy, pozdrawiam
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama