Ekologiczny lot Airbusa linii Air Canada

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
19 czerwca 2012 16:28
Reklama

Firma Airbus i linie Air Canada wykonały pierwszy międzynarodowy "Perfekcyjny lot" nad obszarem Ameryki Północnej, mający na celu redukcję emisji CO2 o 40% w porównaniu z tradycyjnym lotem. Prawie 5-godzinny lot z Toronto do Mexico City odbył się samolotem Airbus A319, napędzanym ekologicznym, alternatywnym paliwem, z wykorzystaniem zmodyfikowanych procedur zarządzania ruchem lotniczym (Air Traffic Management) oraz najlepszych praktyk operacyjnych. Wszystkie cztery cechy "perfekcyjnego lotu" stanowią filary strategii wdrażanej przez branżę lotniczą i zmierzającej do obniżenia emisji dwutlenku węgla spowodowanej transportem lotniczym.

Lot linii Air Canada o numerze AC991 był drugim z serii czterech lotów z wykorzystaniem biopaliw i gościł na pokładzie sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) Raymonda Benjamina, udającego się na Konferencję Narodów Zjednoczonych nt. Zrównoważonego Rozwoju (Rio+20).

- Rejs linii Air Canada dowodzi, że branża lotnicza jest w stanie zredukować emisje i wykonać znacznie więcej "Perfekcyjnych Lotów" – stwierdził Fabrice Brégier, prezes firmy Airbus. – Aby rozwiązania te zaczęły być wykorzystywane na skalę masową, potrzebna jest wola gremiów politycznych, by stworzyć zachęty dla większego  wykorzystania ekologicznych biopaliw i przyspieszenia modernizacji systemu kontroli ruchu powietrznego. Potrzebujemy jasnego sygnału od rządów i wszystkich podmiotów branży lotniczej, by wyjść poza dzisiejsze ograniczenia - dodał.Lot odbył się z wykorzystaniem najlepszych istniejących praktyk operacyjnych i ekologicznych. Tak zwany "Perfekcyjny Lot" wyróżniał się:
  • Wykorzystaniem najbardziej przyjaznego środowisku i wydajnego ekologicznie samolotu w swoim segmencie rynkowym;
  • Użyciem ekologicznej mieszanki biopaliw (50/50%) przygotowanej ze zużytego oleju jadalnego, dostarczonej przez firmę SkyNRG;
  • Zoptymalizowaną trasą i wysokością lotu. Dzięki porozumieniu z właściwymi organami zarządzania ruchem lotniczym (ATM), Airbus A319 leciał najbardziej bezpośrednią trasą, z użyciem najbardziej efektywnego pionowego profilu lotu i z wykorzystaniem płynnego podejścia do lądowania (Continuous Descent Approach) w Mexico City, a wszystko po to by oszczędzić zużycie paliwa i zmniejszyć emisję hałasu,
  • Połączeniem kilku ekologicznych procedur operacyjnych, takich jak kołowanie na jednym silniku, czyszczenie samolotu z zewnątrz dla poprawy aerodynamiki, lekkie wyposażenie kabiny i idealnie dopasowany plan lotu.
Air Canada przyjmuje pełną odpowiedzialność za redukcję szkodliwego wpływu transportu lotniczego na środowisko, a nasz pierwszy lot z użyciem biopaliw wyraźnie pokazuje zaangażowanie w kwestie ochrony środowiska. Od roku 1990 nasze linie obniżyły zużycie paliwa o 30 procent. Jesteśmy zdecydowani, by kontynuować ten proces przy wykorzystaniu najnowocześniejszych środków, takich, jak te użyte w najbardziej ekologicznym w naszej historii locie Airbusa A319 na trasie Toronto-Mexico City – powiedział Duncan Dee, wiceprezes i dyrektor operacyjny linii Air Canada.

Fot. Airbus Media
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama