Monachium: Nie dla trzeciego pasa

Marek Stus - Profil Marek Stus
18 czerwca 2012 23:49
9 komentarzy
Reklama

Większość mieszkańców Monachium opowiedziała się przeciwko planom budowy trzeciej drogi startowej w porcie lotniczym im. Franza Josefa Straussa.

Głos na "nie" oddało 54,3% uczestników niedzielnego (17.06) referendum. Rozbudowę lotniska poparło 45,7% głosujących. Frekwencja wyniosła 32,8%. Zgodnie z obowiązującym prawem wynik głosowania jest wiążący dla władz miasta przez najbliższy rok i oznacza przynajmniej czasowy paraliż dla planowanej od lat inwestycji.

Władze Monachium, które posiadają 23% udziałów w porcie lotniczym, zapowiedziały, że uszanują decyzję mieszkańców.Sprawa budowy kolejnej drogi startowej była od kilku miesięcy przedmiotem ożywionej kampanii prowadzonej przez wszystkie siły polityczne w Bawarii. Regularnie odbywały się również demonstracje mieszkańców przeciwko rozbudowie lotniska.

Wynik niedzielnego referendum to już kolejny cios dla projektu, który napotyka na coraz to nowe przeszkody od momentu jego wdrożenia w 2005.

- Fakt, że większość mieszkańców Monachium opowiedziała się przeciwko budowie trzeciej drogi startowej pokazuje, jak trudno wyjaśnić znaczenie ważnych projektów infrastrukturalnych w naszym kraju - skomentował wyniki referendum Michael Kerkloh, dyrektor generalny lotniska w Monachium.

W zeszłym roku port lotniczy uzyskał zgodę rządu kraju związkowego Bawarii na budowę nowego pasa startowego.Trzeci pas ma być równoległy do istniejących dróg startowych i podnieść przepustowość lotniska o ponad 30%. Całkowity koszt inwestycji ocenia się na 1,2 miliarda euro.

Lotnisko w Monachium jest drugim pod względem wielkości ruchu pasażerskiego portem w Niemczech. W 2011 odprawiło blisko 38 milionów pasażerów. Według prognoz w 2015 liczba ta ma przekroczyć 50 milionów.


Marek Stus
Fot. Marek Stus, Munich Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2012-06-19 13:45   
krzysiekl - Profil krzysiekl
tak rozumiem ich zdanie:

paliwo będzie coraz droższe - a wraz z tym bilety. Mniej ludzi będzie korzystać w przyszłości z komunikacji lotniczej. Lotnisko już ma bardzo dobrą przepustowość (w domyśle: na loty długosystansowe wystarczy) i zamiast marnować środki podatników na rozbudowę lotniska lepiej przeznaczyć je na rozwój transportu kolejowego który ma przejąć podróżujących na krótszych trasach. Szkoda także, z tego powodu, pokrywać kolejny obszar ziemi asfaltem.
krzysiekl 2012-06-19 13:34   
krzysiekl - Profil krzysiekl
z ich strony, jest nawet wersja po polsku (Polacy tez mogli glosować jeśli są 'zemeldowani' w Monachium)
Po co wyżej, szybciej, dalej? Dwa pasy startowe wystarczą. Hałas jest uciążliwy dla zdrowia.Ratujmy tereny zielone w naszej okolicy!Zainwestujmy lepiej pieniądze podatników!Utrzymajmy komfort życia w Monachium!Ruch lotniczy zabija środowisko.Tania benzyna? To już przeszłość.
krzysiekl 2012-06-19 13:31   
krzysiekl - Profil krzysiekl
1. Say no to higher, faster, farther forever
zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama