Pięć pytań o... Euro w Warszawie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 czerwca 2012 21:02
2 komentarze
Reklama

Pasazer.com nadal pyta przedstawicieli lotnisk o sprawy związane z trwającymi mistrzostwami Europy w piłkę nożną. Tym razem rozmawiamy z Przemysławem Przybylskim, rzecznikiem PPL-u, który zarządza warszawskim lotniskiem Chopina.

Stołeczny port czekają zupełnie inne wyzwania związane z Euro. Jako jedyne polskie miasto Warszawa zorganizuje dwa mecze po fazie grupowej mistrzostw - ćwierć- i półfinał. To oznacza ruch o wiele większy i nieprzewidywalny, bo nie znamy jeszcze drużyn, które wtedy zagrają.

Znacznie większe niż porty regionalne lotnisko Chopina nie ma obecnie równie wielokrotnie zwiększonego ruchu. Dodatkowi pasażerowie na rejsach regularnych, np. większych Airbusach A330 Aerofłotu, które zastąpiły zwykle latające A320, nie odczują utrudnień. Choć opcją zapasową jest obsługa pasażerów odlatujących samolotami czarterowymi w budynku dawnego terminala Etiuda, to na razie PPL zdecydował się jedynie testowo obsłużyć tam trzy samoloty. W fazie grupowej nie wystąpi konieczność uruchomienia dawnej Etiudy.

Jednak dużym wyzwaniem dla lotniska Chopina są niewielkie samoloty biznesowe, które przewożą tylko kilku pasażerów, ale w podobny sposób jak większe maszyny wpływają na wykorzystanie przepustowości dróg startowych. Brakuje również miejsca, by wszystkie samoloty dyspozycyjne mogły parkować w Warszawie.

Przybylski zapewnia jednak, że ruch odbywa się bez utrudnień i większych zmian. Pasażerowie korzystają z bezawaryjnie działającego nowego połączenia kolejowego z centrum Warszawy, zmniejszono także problem nielegalnych taksówkarzy.Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_87a63 2012-06-19 23:09   
gosc_87a63 - Profil gosc_87a63
Modlin tylko dla PVT
gosc_2ce2b 2012-06-14 08:19   
gosc_2ce2b - Profil gosc_2ce2b
Pytanie do zorientowanych: Modlin jako lotnisko do obsługi general aviation nie działa? Miało być zapleczem dla takiego własnie ruchu na Euro nawet wypadek awionetki na tym lotnisku jakiś czas temu sobie niejasno przypominam.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama