×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Naprawa A380 to osiem tygodni prac
Operatorzy Airbusa A380 mogą stracić około 30 tys. roboczogodzin przy naprawie pęknięć na skrzydłach. Według wyliczeń każda z maszyn będzie musiała być uziemiona na około osiem tygodni, jeżeli dany przewoźnik zdecyduje się na naprawę usterki podczas jednego specjalnego przeglądu.

Airbus potwierdził, że jeżeli linie lotnicze zdecydują się na jednorazową naprawę to potrwa ona do ośmiu tygodni. Europejski producent spodziewa się, że większość operatorów jednak zdecyduje się na przyjęcie stopniowej naprawy rozłożonej na trzy etapy podczas dwuletnich kontroli D-Check. W takim przypadku naprawa potrwa jedynie kilka dni.Emirates, który jest obecnie największym operatorem A380 i posiada we flocie 21 samolotów tego typu, oszacował że uziemienie sześciu maszyn na raz, w celu dokonania naprawy, wygeneruje około 90 mln dolarów strat. Linie potwierdziły również, że pęknięcia zostały odkryte w 12 maszynach A380, ale uważają za bardzo prawdopodobne, że wszystkie 21 samolotów będzie wymagać naprawy. Wstępnie wiadomo, że flota Emirates zostanie naprawiona w zakładach Airbusa ponieważ przewoźnik nie ma możliwości wykonania tak skomplikowanych prac w Dubaju.

Główna modyfikacja będzie polegać na zastąpieniu lżejszego aluminium typu 7449 bardziej wytrzymałym typem 7010. Ponadto zostanie wykonanych kilka niedużych zmian projektowych. Airbus planuje dokonać certyfikacji nowego użebrowania skrzydeł jesienią br. Od pierwszego kwartału 2013 r. części do modyfikacji latających A380 będą dostępne, ale dopiero od 2014 r. nowe A380 będą już w fabryce otrzymywać ulepszone części.

Zmiana materiału konstrukcyjnego spowoduje wzrost wagi całego samolotu o 90 kg. Przedstawiciele Airbusa zapewniają jednak, że nie spowoduje to spadku osiągów samolotu. Jak tłumaczą, powodem wystąpienia uszkodzeń było mocniejsze niż zakładano oddziaływanie zmian temperatur i ciśnienia na aluminium typu 7449.Airbus również liczy, że większość operatorów A380, którzy mają otrzymać samoloty w 2013 roku, wybierze opcje naprawy skrzydeł podczas montażu końcowego. Jednak i ona spowoduje opóźnienie dostawy nowej maszyny od czterech do sześciu tygodni. Natomiast linie linie lotnicze które z powodów operacyjnych nie będą mogły dłużej czekać będą musiały wykonać te naprawy w późniejszym terminie jednak nie dalszym niż 2 lata od montażu maszyny.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_16b9f - Profil
gość_16b9f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie