×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


COMAC: ARJ-21 bez certyfikacjiChiński producent samolotów COMAC ma poważne problemy. Jego debiutancki model ARJ-21, który ma trafić do pierwszych klientów jeszcze w tym roku, ze względu na błędy konstrukcyjne nie otrzymał certyfikacji chińskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jak podaje agencja Reuters, podczas testów modelu ARJ-21 w ciągu ostatnich dwóch lat odkryto poważne problemy m.in. z wytrzymałością skrzydeł, które pękały przed osiągnięciem krytycznych obciążeń, a także z okablowaniem samolotu i komputerowymi systemami awioniki.

Comac nie skomentował tych informacji, ale podkreślił, że w styczniu model ARJ 21-700 odbył dwugodzinny lot testowy. Jednak chińskie władze nadal nie wydały certyfikacji dla modelu, bez której nie mogą zacząć się dostawy. Prawie na pewno nie nastąpi to przed 2013 r., czyli z pięcioletnim opóźnieniem wobec oryginalnego harmonogramu.ARJ-21 to odrzutowiec regionalny z silnikami umieszczonymi w tylnej części kadłuba, oparty o konstrukcję McDonnell-Douglasa MD-90. W zależności od wersji samolot pomieści maksymalnie od 90 do 105 pasażerów. COMAC zdobył ponad 300 zamówień na tę maszynę, głównie z Chin, ale także od przewoźników z Indonezji, Birmy i Laosu. 

Opóźnienie i kłopoty techniczne z modelem ARJ-21 oznaczają, że COMAC później niż zakładano przystąpi do pracy nad modelem C919. Ten wąskokadłubowy samolot, który ma nawiązać rywalizację z Airbusem A320 i Boeingiem 737, miał wejść do służby w 2016 r., zanim dwaj najwięksi producenci zaprojektują nowe samoloty w tym segmencie rynkowym. Jednak opóźnienie oraz wątpliwości dotyczące jakości COMAC-a C919 mogą być poważnym ciosem dla chińskiej firmy, która zapowiadała koniec dominacji Airbusa i Boeinga - wynika z analizy Reutersa.

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) poinformowała, że przed wydaniem certyfikacji dla modelu C919 bardzo dokładnie przyjrzy się procesowi certyfikowania ARJ-21 przez chiński urząd. Bez certyfikacji FAA, uznawanej na całym świecie, COMAC nie ma szans na udaną sprzedaż modelu C919 poza Chinami i krajami w rejonie. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński


Reklama


Booking.com
gość_d0a4b - Profil
gość_d0a4b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie