UNESCO partnerem Airbusa

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
31 maja 2012 23:12
Reklama

Dziś (31.05) UNESCO objęło patronatem inicjatywę Airbusa "Pomysły z polotem" (Fly your ideas), międzynarodowy konkurs dla studentów, którego tematem jest ekologiczny transport lotniczy. Rozpoczynająca się 3. edycja tego konkursu zachęca studentów do tworzenia nowych koncepcji i rozwiązań na ekologiczne podróże samolotem.

Jednocześnie inicjatywa Airbusa przy wsparciu UNESCO ma inspirować młodych ludzi do kształcenia się na uczelniach technicznych i tym samym pomóc wychować kolejne pokolenie inżynierów. Szczegółowy raport UNESCO poświęcony przyszłości zawodu inżyniera zwraca uwagę na niedostatek kwalifikacji inżynierskich na rynku pracy, który stanowi zagrożenie dla przemysłu i jego rozwoju. Sektor lotniczy nie jest tu wyjątkiem. Obecnie kończy szkoły zbyt mało inżynierów, by zaspokoić potrzeby przemysłu, a prawie połowa z nich po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji decyduje się na inny rodzaj kariery.

Poprzez konkurs "Pomysły z polotem" Airbus daje studentom okazję do wnikliwego zapoznania się ze światem podróży lotniczych i branżą lotniczą. Jest to jeden ze sposobów zwiększenia zainteresowania tym sektorem przemysłu. Właśnie rozpoczęła się trzecia edycja konkursu. Studenci z całego świata mogą opracować nowe pomysły i koncepcje na bardziej ekologiczne rozwiązania w branży lotniczej. Konkurs obejmuje trzy rundy, podczas których latem 2013 r. wyłonionych zostanie pięć najlepszych zespołów. Każdy z zespołów, który wejdzie do finału powalczy o nagrodę w wysokości 30 tys. euro. Nad opracowywaniem projektów przez poszczególne zespoły czuwać będą opiekunowie z Airbusa, a jako nowość w tej edycji, eksperci z firmy dawać będą wskazówki na każdym etapie konkursu.

Konkurs "Pomysły z polotem" jest częścią programu Airbusa o nazwie "Future by Airbus" (Przyszłość oczami Airbusa) – pionierskiej wizji ekologicznego lotnictwa w 2050 roku. Firma zaprasza do udziału studentów szkół wyższych każdej narodowości i reprezentujących dowolny kierunek studiów – począwszy od inżynierii poprzez marketing, biznes, dyscypliny naukowe, aż po informatykę i wzornictwo przemysłowe. Propozycje muszą wiązać się z najważniejszymi problemami, przed którymi stoi branża. Są to: "Energia", "Wydajność", "Zrównoważony rozwój", "Wzrost ruchu lotniczego", "Doświadczenie pasażera" lub "Przyjazność dla społeczności lokalnych".

Aby wziąć udział w tegorocznej edycji FYI, należy zarejestrować zespół, składający się z 3-5 osób na stronie konkursu airbus-fyi.com. Rejestracja rozpoczyna się w czerwcu i potrwa do listopada br.


- Inżynierowie mogą zmienić świat. Chcemy, by nasz konkurs wywołał u młodych ludzi fascynację lotnictwem i jego wyjątkowymi możliwościami - powiedział Charles Champion, wiceprezes Airbusa ds. inżynierii i projektowania oraz patron konkursu "Pomysły z polotem".

- Zdolności technologiczne ulegają zmianom i posiadanie najlepszych umiejętności technicznych nie zawsze przekłada się na dar innowacji czy promowania idei, czy też na umiejętności interpersonalne, których wymaga kierowanie wielokulturowymi zespołami i bycie skutecznym w globalnej branży. Konkurs daje studentom wszystkich dyscyplin naukowych szansę na innowacyjność i współpracę w ramach międzynarodowych, wielodyscyplinarnych zespołów. Podobnie jak to jest w Airbusie - dodał Champion.

- Airbus daje studentom rzadko spotykaną możliwość zastosowania wiedzy wyniesionej z zajęć w rzeczywistym świecie – przy jednoczesnej okazji do kontaktów ze specjalistami z branży lotniczej. Konkurs „Pomysły z polotem” to dobry przykład tego, jak przemysł i świat nauki mogą współpracować, by wypełnić lukę między praktyką a kształceniem uniwersyteckim. Podkreśla też kluczową rolę inżynierii w kreowaniu ekologicznej przyszłości i daje studentom szansę na przeżycie tej przygody - powiedziała dr Lidia Brito, dyrektor działu ds. projektów naukowych w UNESCO.

Fot. Airbus Media
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama