Nowa struktura taryf w Air Berlin

Marek Stus - Profil Marek Stus
22 maja 2012 17:28
4 komentarze
Reklama

Linie Air Berlin wprowadziły dziś (22.05) nową strukturę taryf, która będzie obowiązywała dla większości rejsów przewoźnika od 1 lipca b.r. Dotychczasowe taryfy Saver i Flex zostały zastąpione trzema nowymi typami taryf: JustFly, FlyClassic i FlyFlex.
 

Wraz z nową strukturą taryf Air Berlin oferuje możliwość wyboru taryfy lotniczej dopasowanej do indywidualnych potrzeb pasażerów. Dla lepszej orientacji klientów stworzono koncepcję kolorów, która jest realizowana na stronie internetowej przewoźnika. Taryfa JustFly jest reprezentowana przez kolor pomarańczowy, taryfa FlyClassic przez kolor jasnoniebieski, a taryfa FlyFlex przez kolor ciemnoniebieski.

Cena biletu, w zależności od wybranej taryfy, będzie zaczynała się odpowiednio od 78 euro, 98 euro i 198 euro.

O ile taryfy FlyClassic i FlyFlex stanowią w istocie kontynuację dotychczasowej polityki przewoźnika (ich zasady odpowiadają w dużej mierze regułom obowiązującym obecnie dla taryf Saver i Flex), to taryfa JustFly to zupełnie nowa propozycja w ofercie Air Berlin.

Adresatami tej dyskontowej taryfy mają być osoby zamierzające skorzystać z przelotu bez standardowych usług oferowanych dotąd bezpłatnie. W praktyce jednak oznacza to wprowadzenie dla klientów rezerwujących najtańsze bilety wzorowanego na liniach niskokosztowych systemu opłat za bagaż oraz odprawę na lotnisku.

W taryfie JustFly będzie można podróżować wyłącznie z bagażem podręcznym o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz wadze do 6 kg. Bagaż będzie podlegał rygorystycznej kontroli na lotnisku: zostanie zważony przy stanowisku odpraw lub baggage drop-off i odpowiednio oznaczony. W razie przekroczenia dopuszczalnych norm pasażer będzie zmuszony nadać bagaż do luku samolotu za opłatą wynoszącą 30 euro za lot. Jeżeli nie uzyska odpowiedniej naklejki nie zostanie w ogóle wpuszczony na pokład.Wzorem przewoźników niskokosztowych Air Berlin będą oferować możliwość wcześniejszego opłacenia przewozu bagażu rejestrowanego: za pierwszą sztukę bagażu o wadze do 23 kg trzeba będzie zapłacić 15 euro za lot, a za każdą następną – 50 euro. Wprowadzono ponadto wysoką opłatę za nadbagaż (powyżej 23 kg) w wysokości 100 euro za każdą sztukę bagażu.

W tej taryfie przewoźnik nie przewidział możliwości nadania sprzętu sportowego ani przewozu zwierząt domowych.   

Nowością jest także opłata za odprawę na lotnisku. Pasażerowie podróżujący w taryfie JustFly będą mieli możliwość dokonania bezpłatnej odprawy on-line lub przez telefon komórkowy. Jeżeli tego nie uczynią, za tradycyjną odprawę przy stanowisku check-in zapłacą 15 euro za każdą osobę. Odprawa na lotnisku pozostanie bezpłatna tam, gdzie nie jest możliwa odprawa on-line.

Taryfa JustFly nie będzie pozwalała na wybór miejsca w samolocie ani podczas rezerwacji, ani w trakcie odprawy na lot. Miejsce zostanie przydzielane automatycznie przez system. Nie będzie także gwarancji, że osoby podróżujące razem otrzymają miejsca obok siebie.

Przewoźnik zapowiedział, że nowa taryfa będzie dostępna na wybranych rejsach (w szczególności nie będzie obowiązywała w przypadku lotów transkontynentalnych), a ilość najtańszych miejsc ma być ograniczona. Bilety wystawione w taryfie JustFly nie mogą być zwrócone ani w żaden sposób modyfikowane. Nie będzie również możliwości zarezerwowania lotu w jedną stronę ani łączenia tej taryfy z innymi dostępnymi w sprzedaży w systemie rezerwacyjnym przewoźnika.Bez zmian pozostanie natomiast serwis na pokładzie. Pasażerowie podróżujący w taryfie JustFly otrzymają bezpłatne napoje i poczęstunek w trakcie lotu na dotychczas obowiązujących zasadach.

Air Berlin uzasadniają modyfikację polityki taryfowej koniecznością jej uporządkowania oraz stworzenia bardziej atrakcyjnej i elastycznej cenowo oferty dla pasażerów. Wątpliwości budzi jednak wybrany przez niemieckiego przewoźnika kierunek zmian.

Przez kilka ostatnich lat linie wyraźnie odcinały się od swych „niskokosztowych” korzeni pretendując do bycia w pełni przewoźnikiem sieciowym. Tymczasem przy konstrukcji nowej oferty Air Berlin ponownie nawiązały do wzorców zaczerpniętych z działalności wiodących europejskich low-costów. 

Nie bardzo też wiadomo do kogo w istocie jest skierowana ta oferta? Jeżeli do klientów takich linii jak Ryanair czy easyjet trudno raczej uznać, że to odpowiedź wystarczająco atrakcyjna. O wiele wyższa cena biletów w połączeniu z bardziej restrykcyjną polityką bagażową (przypomnijmy, że limit wagowy bagażu podręcznego w Ryanair wynosi 10 kg, zaś w easyjet nie jest w ogóle określony) raczej nie przyciągnie na pokłady samolotów Air Berlin zbyt wielu pasażerów korzystających dotąd z linii niskokosztowych. Z kolei dla innych klientów taryfy JustFly również są mało konkurencyjne: niewiele w sumie tańszy bilet niesie bowiem za sobą znaczne restrykcje i ograniczenia.

Wydaje się więc, że aby nowa taryfa JustFly mogła odnieść sukces konieczne jest wyraźne obniżenie ceny oferowanych w niej biletów. 

Marek Stus
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
docentfurm 2012-05-23 15:10   
docentfurm - Profil docentfurm
Jakby Ryanair tylko ceny wyższe, a dopłaty niższe, system identyczny
gosc_e3063 2012-05-23 12:28   
gosc_e3063 - Profil gosc_e3063
A może ta taryfa jest potrzebna do tego, aby w reklamach podawać, że można kupić bilet w cenie 78
gosc_b6c06 2012-05-22 21:07   
gosc_b6c06 - Profil gosc_b6c06
dokładnie :) kogel mogel , mi się AIR BERLIN kojarzy z jednym od lat z WYSOKIMI CENAMI z niczym więcej
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama