×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kraków: Umowa dotycząca obligacji
Dziś (26.06) Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice i Bank Pekao sfinalizowali umowę na przygotowanie i obsługę emisji obligacji spółki o wartości do 615 mln zł.

Podpisana umowa uwzględnia emisję obligacji długoterminowych na kwotę 565 mln, których celem będzie współfinansowanie nakładów inwestycyjnych. Termin wykupu obligacji ustalono na koniec 2027 roku. Kraków Airport ma także możliwość skorzystania z odnawialnej rezerwy krótkoterminowej do 50 mln złotych. Zostanie ona wykorzystana na prefinansowanie kosztów inwestycji, dotacji unijnych oraz podatku VAT związanego z inwestycjami realizowanymi do roku 2015.

- Udzielenie przez Bank Pekao finansowania oznacza dla nas wysoką ocenę standingu finansowego naszej spółki – powiedział Jan Pamuła, prezes Kraków Airport. – Cieszy nas, że dzięki współpracy z Bankiem Pekao mamy zapewnione finansowanie ambitnego planu inwestycyjnego. Warto podkreślić, że w tym procesie bank wykazał się dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem - dodał.- Rozbudowa największego regionalnego portu lotniczego w Polsce to projekt kluczowy nie tylko z perspektywy miasta, ale również w perspektywie całego kraju. Tym bardziej cieszę się, że zostaliśmy wybrani jako partner tego projektu. Wspieranie rozwoju gospodarczego regionów – czyli  cel, jaki sobie postawiliśmy – nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Zorganizowanie finansowania dla krakowskiego lotniska stanowi potwierdzenie naszej pozycji lidera w obszarze finansowania rozwoju polskich lotnisk – powiedział Rafał Petsch, dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych i Sektora Publicznego Banku Pekao.

Jak podkreśla Jan Pamuła - Dzięki współpracy z firmą doradczą Ernst & Young umowa została podpisana na bardzo korzystnych dla naszej spółki warunkach, pomimo niestabilnej sytuacji sektora bankowego oraz zawirowań na rynkach finansowych.

- Kraków Airport to najefektywniej zarządzany regionalny port lotniczy w Polsce obsługujący rekordowo wysoką liczbę połączeń, który właśnie na naszych oczach realizuje wielki krok naprzód odpowiadając na potrzeby regionu Małopolski i licznie odwiedzających go gości - ocenia Marcin Borek, Partner, Lider Grupy Project Finance & Infrastructure w Ernst & Young - Bardzo cieszymy się, że mogliśmy doradzać Spółce w realizacji tej kluczowej dla rozwoju portu transakcji.

Obligacje są głównym źródłem finansowania wieloletniego planu inwestycyjnego Kraków Airport o wartości miliarda złotych. Pozostałe fundusze mają pochodzić ze środków własnych i dotacji unijnych - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Zakres inwestycji obejmuje rozbudowę infrastruktury lotniskowej, m.in.: rozbudowę terminalu pasażerskiego, modernizację i rozbudowę dróg kołowania, rozbudowę płyty postojowej, budowę przystanku kolejowego oraz innych obiektów i urządzeń pozwalających na obsługę większej liczby operacji lotniczych i pasażerów.

Zarówno wartość, jak i zakres planowanych inwestycji wyróżnia Kraków Airport na tle innych regionalnych portów lotniczych w Polsce i stanowi jeden z najbardziej obszernych i kompleksowych programów rozbudowy i modernizacji lotnisk regionalnych w Polsce w ostatnich latach.

Emisja obligacji na łączną kwotę 615 mln złotych stanowi największe pozyskanie finansowania dłużnego wśród polskich portów lotniczych i jedną z największych komercyjnych niepublicznych emisji obligacji w Polsce w ostatnich latach. Data pierwszej emisji planowana jest na I kwartał 2013 r. Obligacje nie będą dostępne poprzez emisję publiczną. 

Fot. Kraków Airport
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_7395c - Profil
gość_7395c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie