Berlin: Otwarcie lotniska w marcu 2013

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
17 maja 2012 20:23
16 komentarzy
Reklama

Nowe berlińskie lotnisko zostanie otwarte dopiero w marcu 2013 r. Dyrektor zarządzający ds. operacji i budownictwa stracił pracę, a odpowiedzialne za budowę konsorcjum - kontrakt.

Po wczorajszym (16.05) posiedzeniu rada nadzorcza lotniska Flughafen Berlin Brandenburg GmbH przedstawiła dziś powody odroczenia terminu otwarcia, a także kolejne kroki, jakie należy podjąć, aby zakończyć budowę portu Berlin Brandenburg im. Willy'ego Brandta. Rada podjęła następujące decyzje:
  • data otwarcia portu lotniczego zostaje przełożona na 17 marca 2013 r.;
  • dr Manfred Körtgen, dyrektor zarządzający ds. operacji i budownictwa ma opuścić firmę;
  • umowa z Planungsgemeinschaft Flughafen Berlin International Brandenburg, konsorcjum odpowiedzialnym za zarządzanie projektem i nadzorem budowlanym, zostanie zakończona.

Nowy harmonogram jest tak zaplanowany, aby zminimalizować ryzyko, że czas przeznaczony na kontrolę, atesty i certyfikaty może być niewystarczający. Przeniesienie operacji w zimie wiązałoby się ponadto z dużym ryzykiem. W związku z tym rada nadzorcza wydała rekomendację i zdecydowała, że wszystkie prace budowlane powinny zakończyć się przed rozpoczęciem czynności takich jak kompleksowe kontrole przez biegłych ekspertów, a także dalsze testy infrastruktury lotniska oraz dostawy towarów i urządzeń magazynowych do sklepów i restauracji.

Podczas dyskusji na temat przyczyn odroczenia terminu otwarcia zapadła decyzja, że dyrektor operacyjny dr Manfred Körtgen będzie musiał opuścić firmę. Körtgen dołączył do firmy w 2004 roku jako dyrektor planowania i budownictwa. Był odpowiedzialny za utworzenie zespołu zarządzającego budową nowego lotniska. Od września 2008 r., jako zarządzający dyrektor operacyjny, był odpowiedzialny za budowę lotniska Berlin Brandenburg. Dopóki nie zostanie wybrany nowy dyrektor naczelny jego obowiązki będzie pełnił prof. Rainer Schwarz.Jednocześnie rada nadzorcza spółki lotniskowej postanowiła rozwiązać umowę z Planungsgemeinschaft Flughafen Berlin International Brandenburg, która jest spółką zarządzającą projektami i nadzorem budowlanym. Firmę zastąpi społka J.S.K. International Architekten und Ingenieure GmbH oraz Generalplanungsgesellschaft mbH.

Nowe lotnisko im. Willy'ego Brandta miało zostać otwarte 3 czerwca i zastąpić dwa obecnie działające porty w stolicy Niemiec, przy okazji wykorzystując swoje położenie, by zachęcić Polaków do lotów z Berlina.

Ostatnie opóźnienie to bardzo duży cios marketingowy dla lotniska, ale także dla linii lotniczych, przede wszystkim Air Berlin i Lufthansy, które wydały miliony euro na promowanie otwarcia nowych połączeń oraz lotniska.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_0fe42 2012-05-19 05:38   
gosc_0fe42 - Profil gosc_0fe42
coz za zonk!
pcharasz 2012-05-18 14:01   
pcharasz - Profil pcharasz
Zależy kto zawinił, ci od instalacji pożarowych premii pewnie nie dostaną, ci nieodpowiedzialni za opóźnienia - czemu nie? ;)
lukasz_warszawa 2012-05-18 12:46   
lukasz_warszawa - Profil lukasz_warszawa
A myślisz że tam jest inaczej... wątpię.... swoje i tak dostaną!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama