Znaleziono rejestrator rozmów Suchoja

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
17 maja 2012 13:41
Reklama

Wczoraj (16.05) odnaleziono rejestrator rozmów z kokpitu z Suchoja Superjet 100, który rozbił się podczas lotu pokazowego w zeszłym tygodniu w górach na południe od Dżakarty. Urządzenie pozostanie w Indonezji w celu jego analizy, która zostanie dokonana po odnalezieniu rejestratora parametrów lotu. Wcześniejsze doniesienia prasowe mówiły o tym, że rejestrator zostanie odesłany do Rosji.

- Rosyjscy eksperci będą na miejscu, aby pomóc indonezyjskim śledczym w tłumaczeniu rozmów w języku rosyjskim, które miały miejsce podczas lotu pokazowego - możemy przeczytać w specjalnym oświadczeniu ministerstwa transportu Indonezji.Ponieważ wypadek miał miejsce w Indonezji, dochodzenie będzie prowadzone przez Narodowy Komitet Bezpieczeństwa Transportu Indonezji (National Transportation Safety Committee of Indonesia - NTSC) wraz z zespołem ekspertów lotniczych z Rosji, którzy będą brać udział w czynnościach śledczych w charakterze świadków.

Z dwóch rejestratorów znajdujących się na pokładzie, tylko ten zapisujący rozmowy został odnaleziony w miejscu wypadku. Obecnie trwają poszukiwania rejestratora parametrów lotu. Mimo tego że rejestratory znajdowały się w bardzo bliskim sąsiedztwie w ogonie samolotu, to moc uderzenia maszyny o zbocze góry była tak silna, że prawdopodobnie rozdzieliła je na dwie części.

Rejestrator rozmów jest w dobrym stanie technicznym, jednak jak potwierdziło ministerstwo jego ceramiczna obudowa została całkowicie spalona. Nowa obudowa zostanie sprowadzona z Rosji i pozwoli na pobranie zawartości nagrania. Obecnie rejestrator jest przechowywany w specjalnym opakowaniu, aby zapobiec zakłóceniom statycznym.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama