Ułatwienia na lotniskach w czasie EURO

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
17 maja 2012 12:23
2 komentarze
Reklama

Z danych przedstawionych przez firmę ACL, pełniącą rolę koordynatora rozkładów lotów na lotnisku Chopina, wynika że do 2 maja przewoźnicy lotniczy zgłosili zamiar przysłania do Warszawy 587 samolotów przeznaczonych wyłącznie do dyspozycji kibiców piłkarskich. Dodatkowo w czasie trwania turnieju na warszawskim lotnisku wyląduje także ponad 2,3 tys. samolotów czarterowych oraz 13,8 tys. samolotów rozkładowych. Łącznie w okresie od 1 czerwca do 8 lipca pasażerowie korzystający z warszawskiego portu będą mieli do dyspozycji ponad 2 mln miejsc w samolotach.

- Spodziewamy się, że w czerwcu pobite zostaną wszelkie rekordy pod względem wielkości ruchu na naszym lotnisku. Jesteśmy przygotowani do obsłużenia nawet do 60 tys. osób dziennie łącznie w przylocie i odlocie – zapewnia Andrzej Ilków, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Operacji Lotniczych na lotnisku Chopina.

W kwietniu Parlament znowelizował ustawę o organizacji turnieju UEFA EURO 2012™, dzięki czemu w czasie mistrzostw w portach lotniczych miast-gospodarzy mistrzostw nie będą obowiązywały ograniczenia startów i lądowań samolotów w ciągu dnia i nocy. Dotyczy to okresu od 1 czerwca do 4 lipca na lotniskach w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, a także w Krakowie i Katowicach. Parlament zgodził się na zniesienie limitów ze względu na spodziewany zwiększony ruch lotniczy podczas turnieju.- Decyzja o zniesieniu ograniczeń w lotach dziennych i nocnych przyczyni się do zwiększenia przepustowości i dostępności portów lotniczych i przestrzeni powietrznej, a także pozytywnie wpłynie na wzrost gospodarczy państwa – wyjaśnia uzasadnienie nowelizacji ustawy.

W przypadku lotniska Chopina oznacza to, że możliwe będzie odprawienie kibiców, którzy bezpośrednio po meczu na Stadionie Narodowym przyjadą na lotnisko i będą chcieli wrócić samolotem do domu.

- Bez zniesienia limitu operacji nocnych, nie moglibyśmy odprawić samolotów z kibicami zaraz po meczu. Musieliby oni czekać na swój lot aż do rana następnego dnia. Szczęśliwie możemy już powiedzieć, że tego problemu nie będzie – wyjaśnia Ilków.

Poza dniami meczowymi lotnisko nie zamierza korzystać z prawa do nielimitowanego operowania w porze nocnej.

- Nie będziemy zgadzać się, żeby samoloty czarterowe np. do Tunezji czy Egiptu zakłócały w nocy spokój mieszkańcom Warszawy. Zezwolenia na loty nocne ponad standardowymi limitami będą otrzymywać tylko samoloty wożące kibiców, piłkarzy i działaczy UEFA – dodaje Ilków.


Fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_b25c9 2012-05-17 18:52   
gosc_b25c9 - Profil gosc_b25c9
No to super! Teraz nawet w nocy będą mi latać nad głową :/ Żegnaj śnie...
gosc_5e692 2012-05-17 16:00   
gosc_5e692 - Profil gosc_5e692
Czyli w tym roku WAW 10 mln ?? :D zapewne by było 11-12, ale ten remont terminala później... :(
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama