Ósme urodziny Wizz Air

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
19 maja 2012 19:06
12 komentarzy
Reklama

Wizz Air obchodzi w sobotę (19.05) swoje ósme urodziny. W tym dniu życzymy różowo-fioletowej linii zadowolonych pasażerów, punktualnych lotów i wysokich zysków.

Przy okazji przyglądamy się działalności przewoźnika przez ostatnie lata w Polsce oraz Europie.Przez osiem lat działalności Wizz Air obsłużył ponad 45 milionów pasażerów. Węgierski przewoźnik niskokosztowy uruchomił w sumie 15 baz operacyjnych na europejskich lotniskach, obsługuje ponad 200 tras. Jako jeden z pierwszych spróbował swoich sił na rynkach do tej pory omijanych przez linie niskokosztowe jak Ukraina czy Serbia.

Na polski rynek Wizz Air zawitał w 2004 roku. Pierwszy samolot odleciał z Katowic do Londynu Luton. Od tamtej pory Wizz Air uruchomił w Polsce 5 baz operacyjnych; w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Przewoźnik otworzył także pierwsze połączenia z polskiego portu, które nie jest jego bazą - z Łodzi.W ciągu ośmiu lat Wizz Air otworzył wiele połączeń, większość trafionych, jednak zdarzały się i takie, które szybo znikały z systemu rezerwacyjnego, zanim odbył się pierwszy lot.

To właśnie węgierski przewoźnik niskokosztowy jako pierwszy chciał latać dużymi samolotami na trasach krajowych. Prawie mu się to udało, bilety między Gdańskiem a Katowicami znalazły się nawet w sprzedaży. Połączenie zostało zawieszone tuż przed pierwszym lotem, kiedy Straż Graniczna wydała negatywną opinię, związaną z kontrolą pasażerów w ruchu krajowym i międzynarodowym.


W ostatnich miesiącach przewoźnik skupił się przede wszystkim na rozwoju tras poza Polską. Największą aktywność Wizz Air wykazał ostatnio przenosząc operacje z lotniska Chopina do Modlina.

Przez ostatnie lata przyglądaliśmy się także nowym i rosnącym opłatom dodatkowym - za przewóz bagażu w zależności od długości lotu i sezonu, za wybór miejsca z większą przestrzenią na nogi, za pierwszeństwo wejścia na pokład. Wizz Air uruchomił także dla swoich najwierniejszych pasażerów klub Xclusive Club - uiszczając roczną opłatę w wysokości 130 PLN mamy dostęp przez 12 miesięcy do tańszych biletów dla nas i naszych współpasażerów. Przewoźnik wprowadził także swoją własną kartę, MasterCard Wizz Air, która jako jedyna zwalnia z opłaty manipulacyjnej, wynoszącej nawet 36 PLN za lot za pasażera.Do tej pory Wizz Air był największym niskokosztowym przewoźnikiem w Polsce. Co roku zajmował pierwsze miejsce w jako najlepszy przewoźnik w organizowanym przez nasz portal plebiscycie na Najlepszą Linię Lotniczą.

Pozycja lidera nie była zagrożona do momentu decyzji o przeniesieniu wszystkich lotów z Okęcia do Modlina, gdzie obecny jest również Ryanair, który oferuje większość kierunków z oferty Wizz Aira. To właśnie w Modlinie szykuje się otwarta "wojna cenowa" między dwoma przewoźnikami, którzy konkurować będą ze sobą na większości obsługiwanych stamtąd tras.

Mamy nadzieję, że w kolejnych latach działalności możemy spodziewać się więcej nowych połączeń z polskich lotnisk, niż podwyżek opłat i cen biletów - jest jeszcze kilka portów lotniczych w naszym kraju, z których można zaoferować ciekawe trasy.

Anna Żuchlińska
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_86d8d 2012-05-21 15:20   
gosc_86d8d - Profil gosc_86d8d
Taka szkoda że nie wyszło KTW-GDAŃSK
dareck 2012-05-21 11:58   
dareck - Profil dareck
A ja pamiętam obrzydliwą reklamę Wizzaira w TV, z tłustym typem w nieświeżym podkoszulku siedzącym w fotelu i obcinającym sobie paznokcie u nóg. No cóż.. :D
gosc_707a1 2012-05-21 09:46   
gosc_707a1 - Profil gosc_707a1
raz leciałem tanimi liniami właśnie Wizzem, z wawy do Malme. szok przeżyłem na lotnisku bo takiej gromady ludzi do samolotu to dawno nie widziałem. to samo było w malme siedziałem spokojnie w barze i widziałem jak wszyscy sie pchali wiec poczekałem i wsiadłem na koncu. wiecej takimi liniami nie leciałem, tanio ale bałągan dosc duzy
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama