Fotorelacja: Lot DC-3 nad Warszawą

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
18 maja 2012 14:25
9 komentarzy
Reklama

W poniedziałek (14.05) na warszawskie lotnisko Babice przyleciał zabytkowy samolot Douglas DC-3 o imieniu "Prinses Amalia" w barwach retro linii KLM. Wyprodukowana w 1944 roku maszyna z długą i ciekawą historią wykonała kilka lotów widokowych nad stolicą.

Redakcja Pasazer.com również uczestniczyła w tym wydarzeniu.Samolot został wyprodukowany w 1944 roku na potrzeby sił powietrznych USA. Po drugiej wojnie światowej książę Holandii, Bernhard, nabył maszynę od generała Eisenhowera i wyznaczył ją na pierwszy samolot rządowy. Właśnie wtedy został jej przyznany nr rejestracyjny, pod którym lata do dziś - PH-PBA.

Po prawie trzydziestoletniej służbie samolot przeszedł w 1975 roku na zasłużoną emeryturę i został umieszczony w Aviodome Museum w Lelystad. W latach 90. ubiegłego wieku książę Bernhard podjął starania, aby sędziwa dama ponownie mogła latać. Samolot został w kolejnych latach poddany gruntownej renowacji przy pomocy fundacji Dutch Dakota Association i linii KLM.Zapraszamy na fotorelację z przelotu DC-3 "Prinses Amalia" na Warszawą.

Tuż po godzinie 14:30 Douglas DC-3 pojawił się na lotnisku Babice.Z Berlina do Warszawy przyleciała załoga w składzie:
  • Rudolph Schoenmakers - pilot
  • Aert Mante - pilot
  • Leonardus Van Heijninen - mechanik pokładowy
  • Nela Wesselina Gijsen - stewardessa


Około godziny 15:50 zostaliśmy zaproszeni na pokład maszyny.Zanim zajęliśmy nasze miejsce, odwiedziliśmy kokpit, w którym trwało przygotowanie do lotu m.in. czytanie checklisty - innymi słowy listy kontrolnej, która w samolocie podzielona jest na kilka etapów.Zajmujemy nasze miejsce 1A przy oknie.W blasku fleszy i dźwięku migawek odkołowujemy ze stanowiska postojowego.Po krótkim kołowaniu startujemy z pasa o oznaczeniu 10.W oddali widać charakterystyczne czerwone dachy warszawskiej Starówki...... a nieco bliżej nas ukazują się wieżowce centrum WarszawyPodczas rejsu zaglądamy również do kokpitu maszyny. Przelot nad miastem odbywał się na wysokości 1500 stóp (457 m) z prędkością 130 węzłów (240 km/h).Tak się prezentuje z lotu ptaka nowy stadion narodowy w stolicy.Spojrzenie na mosty Warszawy. Od góry kolejno Most Świętokrzyski, Most kolejowy, Most Poniatowskiego oraz Most Łazienkowski.Gocław z lotu ptaka z widocznym na zdjęciu Jeziorkiem Gocławskim w środkowej części oraz Stawem Gocławskim po prawej stronie.Raz jeszcze przyglądamy się stadionowi narodowemu.Po czym kierujemy się na północ i wykonujemy zakręt na południowy-zachód przelatując nad Wisłą w okolicach Jabłonnej.Wisła z lotu ptaka.Mijamy również Choszczówkę czyli osiedle domów jednorodzinnych w północno-wschodniej części Warszawy, w dzielnicy Białołęka, przy którym znajduje się oczyszczalnia ścieków Czajka.Widok na lotnisko Babice z lotu ptaka.Po lądowaniu na pasie 10 wykonujemy backtrack, czyli zawrócenie na pasie i kołujemy po nim do drogi kołowania, po czym parkujemy na stanowisku postojowym.Po locie widokowym każdy pasażer otrzymał okolicznościowy certyfikat zaświadczający przelot oraz pamiątkowe zdjęcie pod maszyną DC-3.Tego dnia zaplanowano łącznie cztery loty widokowe.DC-3 (Douglas Commercial 3) to amerykański samolot pasażerski i transportowy w układzie dolnopłata. Jeden z najpopularniejszych samolotów w historii transportu lotniczego. Znacznie przyczynił się do popularyzacji podróży lotniczych w latach 30. i 40. XX wieku.

Douglas DC- 3 PH-PBA w liczbach:
  • Konfiguracja kabiny: 18 foteli Royal Class
  • Prędkość przelotowa: 240 km/h
  • Wysokość lotu 500 – 3500 metrów
  • Długość: 19,6 m
  • Rozpiętość skrzydeł: 29 m
  • Silniki: 2 x Pratt & Whitney Twin Wasp S1C3G1


Pasazer.com dziękuje załodze tego specjalnego rejsu, a także pracownikom warszawskiego biura Air France/KLM za pomoc w realizacji materiału.

Many thanks to the crew of this special flight as well as employees of the Warsaw Air France/KLM office for assistance in the realisation of this feature article.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_d8bb2 2012-05-22 12:01   
gosc_d8bb2 - Profil gosc_d8bb2
Poszukuje pocztówek wydanych z okazji tego lotu. Podobno wydano dwie. Kontakt: zobacz link
piotrek737 2012-05-18 22:06   
piotrek737 - Profil piotrek737
gosc_36a59: Link oraz zdjęcia zostały wysłane na maila DDA ;)
mir 2012-05-18 21:00   
mir - Profil mir
Ciekawe!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama