Kontrola NIK: W Jasionce najbezpieczniej

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
11 maja 2012 09:21
4 komentarze
Reklama

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła bezpieczeństwo na polskich lotniskach. Poznań i Bydgoszcz otrzymały ocenę negatywną, Gdańsk, Katowice, Kraków, Szczecin, Warszawa i Wrocław, mimo stwierdzonych nieprawidłowości, zostały ocenione pozytywnie. Najmniej zastrzeżeń było do władz lotniska w Rzeszowie. O sprawie pisze Gazeta Wyborcza.

W Poznaniu podczas rozbudowy przez tymczasową bramę techniczną, do strefy sterylnej wjechały dwa samochody, które nie miały prawa tam wjechać. Pojazdów nie poddano obowiązującej wszystkich kontroli bezpieczeństwa.

W Szczecinie kontrolerzy spotkali w sortowni bagażu osobę sprzątającą samoloty, która weszła tam po.. sprzęt do czyszczenia samolotów. Władzom portu w Goleniowie 9 miesięcy zabrała wycinka drzew, które mogły spowodować zagrożenie dla lądujących samolotów.

We Wrocławiu przez błędy w procedurach nie można było ustalić, czy na pokład samolotu nie wchodziły osoby do tego nieuprawnione.

W Krakowie część świateł podejścia nie była zabezpieczona ogrodzeniem. Kontrolerzy NIK ujawnili też, że osoby postronne miały swobodny dostęp do masztów oświetleniowych, bo spotkali tam osobę fotografującą samoloty podchodzące do lądowania.

Na kontrolowanych lotniskach pracowało też, w różnych okresach, prawie 260 osób bez wymaganych kursów ochrony lotnictwa cywilnego. W Szczecinie na blisko 50 pracowników kontroli bezpieczeństwa połowa nie posiadała stosownych uprawnień.

Kontrolerzy obwiniają też ministra transportu i Urząd Lotnictwa Cywilnego, że od dwóch lat nie są w stanie dostosować lotniczego prawa krajowego do przepisów unijnych.

Cały raport jest dostępny na stronach NIK
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_42574 2012-05-12 11:23   
gosc_42574 - Profil gosc_42574
Przeglądam sobie ten raport NIK i tam jest negatywna opinia przede wszystkim ministra oraz ULC.
hops 2012-05-11 10:52   
hops - Profil hops
Nie jest postronny bo? Jego pasja to samoloty?
btw skoro do świateł może podejść spoter to może podejść i "nie-spoter", a oto chodzi kontrolerom.
tom971 2012-05-11 10:36   
tom971 - Profil tom971
Jak dla mnie spotter to nie jest osoba postronna. Jakby zauważył coś niepokojącego to poinformowałby służby.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama