Poznań: Nowa droga kołowania i płyta

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
09 maja 2012 16:40
7 komentarzy
Reklama

Nowa, równoległa droga kołowania oraz rozbudowana płyta postojowa dwukrotnie zwiększą przepustowość lotniczej części poznańskiego lotniska Ławica. Od wczoraj (8.5) nowe płaszczyzny są już otwarte.

Pierwszym samolotem, który wczoraj wieczorem skorzystał z nowo oddanej infrastruktury, był Boeing 737-800 linii Enter Air. Samolot wykonał start i lądowanie mając na pokładzie m.in. prezydenta Poznania, wojewodę oraz wicemarszałka województwa wielkopolskiego, szefa przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze oraz starostę poznańskiego.

Pozwolenie na budowę zostało wydane w czerwcu ub.r. Prace zakończyły się w lutym, a w kwietniu port otrzymał zgodę na użytkowanie nowych płaszczyzn lotniskowych. Redakcja Pasazer.com odwiedziła wtedy poznańskie lotnisko.Wartość kontraktu z firmą Skanska wyniosła ponad 60 mln zł. Nowa droga kołowania wraz z dwoma drogami szybkiego zjazdu przebiega równolegle do pasa startowego i ma długość 2,5 km. Jej otwarcie zwiększy liczbę możliwych operacji lotniczych na godzinę do 30. Do tej pory pas startowy Ławicy był zajęty głównie przez samoloty, które po lądowaniu musiały nawracać.

Nowa płyta postojowa zwiększy liczbę stanowisk o sześć do 23. Znajduje się przy rozbudowywanym terminalu pasażerskim. Ten zostanie otwarty pod koniec maja.

Dominik Sipiński
fot. Marek Kaczmarczyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_b9905 2012-05-11 09:48   
gosc_b9905 - Profil gosc_b9905
Nie wiem co się tak wszyscy podniecają tym Berlinem. Dużo latem prywatnie oraz w pracy i na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że nigdy z Berlina nie leciałem. Zawsze staram się szukać połączeń z Poznania. Co z tego że uda nam się kupić atrakcyjny bilet z Berlina np. za 300 zł jak drugie 300 zł trzeba będzie wydać na koszty związane z dojazdem i ewentualne koszty parkingu. 3 lata temu bus dowożący z Poznania do Berlina na Lotnisko kosztował 260 zł/os w obie strony. Myślę że dziś przy wyższych cenach paliwa i płatnej autostradzie koszt będzie wyższy. Już za 600 zł można kupić w Lufthansie bilet na połączenia z POZ do europejskich miast, a w PLL LOT w taryfie first minute nawet za 480 zł. Nawet jak chcemy lecieć innymi liniami, które z POZ nie latają to można lecieć z WAW. Bilet z POZ do WAW można już kupić za 150 zł w obie strony. Nie rozumiem po co dojeżdżać prawie 300 km, skoro mamy lotnisko pod nosem. No chyba, że ktoś lubi utrudniać sobie życie. Ale takie niestety jest polskie myślenie - nie dadzą zarobić swoim.
ktgracz 2012-05-10 16:11   
ktgracz - Profil ktgracz
gosc_246ae: spokojnie na pracownicze (taki Wizz, to podręczny 10kg 32kg, łącznie ponad 40kg) kierunki typu UK czy Skandynawia zawsze będzie zapotrzebowanie :)) // LH na razie ma tylko BHX i MAN, więc poza EasyJet z SXF UK dalej jest szerokie pole do popisu dla W6 i FR. Lufa będzie robić swoje (prestiżowe wysokopłatne trasy typu NCE, AGP czy LIS), LCC swoje lądując w polu kukurydzy za 10Eur one-way do takiego Oslo-Torp :)
gosc_6794a 2012-05-10 15:57   
gosc_6794a - Profil gosc_6794a
ja do Berlina nie będę jeździć, aby polecieć do Paryża, czy do Londynu..
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama