×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rozbił się Suchoj SSJ100 w Indonezji
Dziś (9.05) rosyjski regionalny odrzutowiec Suchoj Superjet 100 (S/N 95004) rozbił się o zbocza wulkanu Salak w Indonezji. Na pokładzie znajdowało się 50 osób, w tym załoga maszyny. Samolot SSJ100 odbywał pierwszą pokazową trasę, o której pisaliśmy w artykule "Suchoj SSJ100 odwiedzi 6 państw w Azji".

Maszyna była pilotowana przez rosyjską załogę. Według wstępnych informacji maszyna wykonywała drugi lot pokazowy. Samolot zniknął z radarów wieczorem, ale wrak odnaleziono dopiero rano. 

- Kontakt radarowy z samolotem został utracony w pobliżu miasta Bogor (Jawa) - powiedział Herry Bakti, dyrektor generalny ds. lotnictwa cywilnego Indonezji.Tuż przed zniknięciem z radarów załoga samolotu poprosiła o zgodę na zejście na niższy pułap. Samolot rozpoczął zniżanie z 10000 stóp (3048 m) do 6000 stóp (1828 m). Wulkan Salak ma 2194 m wysokości, a cała okolica jest bardzo górzysta. 
Aktualizacja 19:15

Samolot SSJ100 miał w zbiornikach ilość paliwa wystarczającą na 2 godziny lotu. Rozpatrywane są trzy wersje: wodowanie, uderzenie w górę oraz porwanie. Mogłyby wskazywać na to komunikaty internetowe rzekomo jednej z pasażerek Superjeta, która na portalach społecznościowych miała napisać: "z nami wszystko w porządku, mamy kłopoty z łącznością". Podobno działają również telefony komórkowe dwóch indonezyjskich dziennikarzy znajdujących się na pokładzie, ale nikt ich nie odbiera.

Aktualizacja 19:55

Według nowych doniesień na pokładzie było 50 osób, w tym dwóch obywateli włoskich, jeden amerykański, jeden francuski, ośmiu rosyjskich oraz 38 obywateli indonezyjskich. Akcja poszukiwawcza na dzisiaj została przerwana z uwagi na noc i fatalną pogodę w rejonie wypadku - donosi agencja Reuters. Suchoj poinformował, że zaginiona maszyna od pierwszego lotu w 2009 r. wykonała ponad 500 cykli i miała nalot 800 godzin, a kapitanem był szef pilotów testowych Suchoja, Aleksander Jablontsew. Jego łączny nalot przekroczył 10000 godzin. SSJ100 o numerze 95004 był trzecim latającym prototypem. Mało prawdopodobne jest, że w górzystym terenie pilotom udało się bezpiecznie posadzić samolot na ziemi.

Aktualizacja 8:50

Nad ranem czasu indonezyjskiego odnaleziono wrak samolotu Suchoj. Maszyna rozbiła się o zbocze wulkanu Salak na wysokości ok. 1600 m n.p.m. Choć nadal nie ma potwierdzonych informacji co do liczby ofiar i tego, czy ktoś przeżył, to samolot jest całkowicie zniszczony. Indonezja rozpoczęła już śledztwo co do przyczyn katastrofy. Na razie nie wiadomo, czy winny był samoloty, błąd pilotów czy zła pogoda.Aktualizacja 10:40

Władze Indonezji potwierdziły, że zginęły wszystkie osoby (47) znajdujące na pokładzie Suchoja SuperJet 100 (rej. 97004).Na pokładzie znajdowali się dziennikarze, piloci i inżynierowie z Suchoja oraz oficjele dwóch indonezyjskich przewoźników Sky Aviation i Kartika Airlines, którzy zamówili ten samolot. Według wstępnych danych przedstawiciele z indonezyjskich linii Sriwijaya Air, Pelita Air, Airfast, Air Maleo, KAL Star Aviation oraz Aviastar również byli obecni na pokładzie.

Piotr Bożyk, Dominik Sipiński
Fot. Piotr Bożyk, Marina Lystseva- livejournal.comgość_a1a25 - Profil
gość_a1a25
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie