Wizz Air zamawia Airbusy

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
08 września 2005 14:57
11 komentarzy
Reklama

Wizz Air podpisał wiążący kontrakt na 12 samolotów z rodziny Airbus A320. Podpisując kontrakt, w którego skład wchodzą samoloty typu Airbus A319 oraz Airbus A320, (plus 12 opcji), Wizz Air stał się nowym klientem firmy Airbus.

Wszystkie samoloty będą napędzane silnikami typu International Aero Engines V2500-A5 i będą skonfigurowane w układzie wygodnej, jednej klasy, oferując do 156 miejsc dla pasażerów w samolocie Airbus A319 i do 180 miejsc w samolocie Airbus A320. Dostawy maszyn rozpoczną się latem 2007 roku.

Zamówienie 12 samolotów obrazuje plany powiększenia przez Wizz Air swojej floty, składającej się obecnie z 6 leasingowanych samolotów, wyłącznie maszyn typu Airbus – tak aby zaspokoić wzrastające zapotrzebowanie na podróże lotnicze w regionie. Transakcja ta umożliwi również linii lotniczej uruchomienie nowych połączeń europejskich. Odnosi się to zarówno do połączeń z portów lotniczych, z których aktualnie Wizz Air operuje (Budapeszt na Węgrzech, oraz Katowice, Warszawa i Gdańsk w Polsce), jak i nowych baz w Europie Wschodniej. Od momentu rozpoczęcia lotów w maju 2004 – Wizz Air stał się wiodącą tanią linią lotniczą w Europie Środkowej i Wschodniej. Osiągnięcie to było możliwe m.in. dzięki stałemu zapewnieniu najwyższych standardów obsługi i komfortowi, jaki oferują samoloty z rodziny Airbus A320.

- Po roku udanego użytkowania samolotów Airbus A320, jestem przekonany, że rodzina tych maszyn najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Najniższe koszty operacyjne i wysoka niezawodność techniczna oraz krótki czas postoju maszyn pomiędzy lotami zapewniają nam wynik ekonomiczny i skalę niezbędną do kontynuowania sukcesu - powiedział József Váradi, Prezes Zarządu Wizz Air.

-Jestem zachwycony, że pozytywne doświadczenie z użytkowania przez Wizz Air samolotów Airbus 320 w ciągu ubiegłego roku zaowocowało tym zamówieniem, rozbudowującym ich flotę. Jest to następny przykład, podkreślający, że maszyna z rodziny Airbus A320 jest wzorcem samolotu dla tanich linii lotniczych na swiecie. Jestem przekonany, że wyjątkowa ekonomiczność naszych maszyn i ich niezwykłe upodobanie przez pasażerów pomoże Wizz Air umocnić swoją pozycję największej nisko-taryfowej linii lotniczej w Europie Środkowej i Wschodniej - powiedział Prezes Zarządzający firmy Airbus - Dr Gustav Humbert.

Airbus A320 i A319 są częścią nowoczesnej rodziny samolotów, które korzystają z wielu innowacyjnych rozwiązań technicznych bez dodatkowych kosztów. Do rozwiązań tych należą: zaawansowana - aerodynamiczna budowa maszyny umożliwiająca zaoszczędzenie paliwa/wraz z rozpraszaczami wirów brzegowych; kompozyty z włokien węglowych wpływające na obniżenie masy samolotu; zintegrowane elektroniczne sterowanie samolotu ułatwiające obsługę techniczną i pilotaż; scentralizowana obsługa techniczna.

Samoloty z rodziny Airbus A320 niewątpliwie można rekomendować dla rynku tanich przewoźników. Jest to dobra oferta dzięki zoptymalizowanemu przekrojowi kadłuba, który umożliwia zapewnienie wyjątkowego komfortu pasażerom oraz krótki czas postoju maszyny pomiędzy rejsami, a także optymalne rozmieszczenie miejsc siedzących w róznych modelach samolotów.

3600 zamówień samolotów z rodziny Airbus A320, a także ponad 2500 dostaczonych maszyn do dnia dzisiejszego wskazują, że rodzina maszyn Airbus A320 jest niewątpliwie najbardziej popularną ofertą samolotów liniowych (w podstawowych wersjach). Rodzina samolotów Airbus A320 skupia ponad 190 klientów i firm eksploatujących te maszyny.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
aguirre 2005-09-09 13:30   
aguirre - Profil aguirre
Ja wolę A320. A321 - musze sprawdzic czym leciałem kiedyś AerLingusem z Londynu i z powrotem (dzięki mimis) ? A319, 320 i 340 tak :) . B737 centralwingsu (także wtedy, gdy latał nimi LOT) też leciałem, więc nie do końca rozumiem twoje preferencje. Ale w przypadku Airbusów to przynajmniej jest szansa. Za to znikają stare marki, juz dawno nie produkowane, a chętnie bym sie nimi przeleciał (np. Tristar). A spośród "polskich" low costów WizzAir ma rzeczywiście najlepszą flotę. Ale te floty są doś "nudne". taki np. Helvetic lata Fokkerami 100 (świetny samolot). Z "polskich" benków chcialbym sie jeszcze przeleciec B757 FischerAir Polska. Takim na pewno nie leciałem :(
podobie jak B747, ale one do nas zaglądają wyjątkowo (głownie El Al).
fanatyk 2005-09-09 12:14   
fanatyk - Profil fanatyk
aguirre: ja wolę Boeingi 737 centralwingsu od A320 wizzair. Pewnie chciałbyś polecieć A321 skoro tyle o nich piszesz :)
mimis 2005-09-09 12:09   
mimis - Profil mimis
Aha, jeszcze do Aguirre: to te same co zapowiadali, tylko wczesniej oglaszali podpisanie listu intencyjnego na 12 zamowien i 12 opcji, a teraz w koncu podpisali zamowienie :).
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama