Qantas: Lot testowy A380 w Singapurze

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
16 kwietnia 2012 22:55
Reklama

W sobotę (14.04) Airbus A380 australijskich linii Qantas, który w listopadzie 2010 r. został uziemiony w Singapurze po wybuchu silnika w locie, wykonał pierwszy lot techniczny po naprawie. 21 kwietnia przewoźnik zamierza sprowadzić maszynę do Sydney.

A380 wystartował z lotniska Changi w 4,5 godzinny lot testowy nad południowo-wschodnim obszarem Singapuru. Podczas rejsu sprawdzane było działanie wszystkich systemów pokładowych oraz silniki.

- Podczas lotu samolot zachowywał się prawidłowo i żadne problemy nie zostały zidentyfikowane. Maszyna jest w końcowej fazie testów i przed jej planowanym powrotem do Sydney wykona jeszcze jeden lot testowy - możemy przeczytać w komunikacie linii Qantas.


Airbus A380 VH-OQA w Singapurze w lutym 2012 r.

Maszyna o znakach rejestracyjnych VH-OQA, pierwszy A380 dostarczony do Qantasa, lądował awaryjnie w Singapurze 4 listopada 2010 r. Po starcie z tego lotniska po międzylądowaniu w rejsie z Londynu do Sydney wybuchł jeden z silników Rolls-Royce Trent 900. Maszyna miała wtedy nieco ponad dwa lata, a zdarzenie było pierwszą tak poważną usterką modelu A380 w locie. Nikomu z 446 osób na pokładzie nic się nie stało. Jednak od czasu awarii VH-OQA pozostawał uziemiony w Singapurze.

Alan Joyce, prezes Qantasa, powiedział, że koszt naprawy przekroczył 150 mln dolarów australijskich (ok. 480 mln zł).

- To prawdopodobnie najdroższa naprawa pojedynczego samolotu w historii i największe roszczenie z ubezpieczenia - powiedział Joyce.

Po awarii silnika w samolocie VH-OQA Qantas uziemił flotę A380, a używające tych samych jednostek napędowych Singapore Airlines wykonały szczegółowe przeglądy. Po tych działaniach wszystkie samoloty z wyjątkiem VH-OQA wróciły do służby. Zgodnie z doniesieniami prasowymi, Rolls-Royce zapłacił ok. 100 mln dolarów amerykańskich odszkodowania Qantasowi.

Piotr Bożyk
Fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama