Korea Płn.: Linie zmienią trasy lotów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 kwietnia 2012 10:20
3 komentarze
Reklama

W związku z planowanym wystrzeleniem satelity przez Koreę Północną, linie lotnicze z regionu zmieniają trasy lotów. W ciągu najbliższych dni ponad 20 przewoźników będzie unikać przede wszystkim przestrzeni powietrznej nad Morzem Żółtym, oddzielającym półwysep Koreański od Chin.

Korea Północna, pomimo sprzeciwu wielu państw świata i ONZ-etu, zamierza w ciągu najbliższych dni wystrzelić rakietę, która wyniesie na orbitę ziemską satelitę. Dokładny dzień startu zależy od warunków atmosferycznych, ale według międzynarodowych mediów rozpoczęło się już tankowanie rakiety. Phenian twierdzi, że wystrzelenie rakiety nie ma znaczenia militarnego, z czym nie zgadzają się m.in. Korea Płd. i Japonia.

Ponieważ Korea Płn. nie przekazuje wymaganych przez ONZ informacji na temat dokładnych danych lotu rakiety, przewoźnicy z regionu zdecydowali się prewencyjnie omijać tereny, przez które może ona przelatywać. Dotyczy to przede wszystkim Morza Żółtego. Wydłużyć mogą się loty m.in. z Europy na Filipiny, do Indonezji, a także do Korei Płd. i Japonii. Również rejsy z Japonii do Azji Południowo-Wschodniej będą miały inne trasy.

Międzynarodowi przewoźnicy lotniczy nie latają do Korei Płn. ani nad jej terytorium. Jedyną zagraniczną linią latającą do Phenianu jest Air China. Przewoźnicy łączący Daleki Wschód z Azją unikają przestrzeni powietrznej Korei Płn. nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również z uwagi na brak porozumień międzynarodowych. W szczególności linie z Korei Płd. muszą nadkładać drogi, by ominąć północnego sąsiada, z którym Seul formalnie pozostaje w stanie wojny.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
spotter10 2012-04-12 10:51   
spotter10 - Profil spotter10
Spokojnie, każdemu może sie przydarzyć błąd :)
domos 2012-04-12 10:30   
domos - Profil domos
Już poprawiliśmy, przepraszamy
spotter10 2012-04-12 10:23   
spotter10 - Profil spotter10
"Międzynarodowi przewoźnicy lotniczy nie latają do Korei Płd. ani nad jej terytorium." Chyba powinno być "...do Korei Płn...."
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama