Spór Baltony z lotniskiem Chopina

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 kwietnia 2012 22:00
10 komentarzy
Reklama


21 marca PPL poinformował, że cztery dni wcześniej minął termin na zwolnienie lokali przez BH Travel Retail. Ponieważ firma zwróciła tylko pięć z dziewięciu zajmowanych pomieszczeń, PPL zdecydował się na wszczęcie działań egzekucyjnych.

- W dniu 16 lutego Porty Lotnicze wypowiedziały spółce BH Travel umowy na najem 11 lokali, w tym dziewięciu lokali handlowych. Zgodnie z warunkami wypowiedzenia spółka miała 30 dni na wyprowadzenie towaru i zwrot zajmowanych powierzchni właścicielowi. Za opóźnienie w zwrocie lokali Porty Lotnicze obciążają spółkę wysokimi karami - informowało przedsiębiorstwo zarządzające lotniskiem Chopina.

Wypowiedzenie umowy najmu jest według Baltony związane z planowaną modernizacją terminalu A warszawskiego lotniska.

Kilka lat temu zostały zawarte pomiędzy PHZ Baltona S.A. a Portami Lotniczymi długoterminowe umowy najmu. Jednym z zapisów były tzw. gwarantowane okresy, czyli czas, w którym nie można tych umów wypowiedzieć. Najwyraźniej jednak zarządca portu zapomniał o tym planując przebudowę starego terminalu – odpowiada Andrzej Uryga, dyrektor zarządzający PHZ Baltona S.A.

Według Baltony, wypowiedzenie jest bezprawne i bezzasadne, a jego faktycznym powodem jest "chęć ukrycia błędów popełnionych przy planowaniu modernizacji terminala".

Według władz PPL powód wypowiedzenia umów najmu jest jednoznaczny - spółka BH Travel nie wywiązała się z warunków zawartych w umowach – nie dostarczyła w terminie określonym w umowie wymaganych gwarancji bankowych oraz dowodów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wbrew treści komunikatów, które rozsyła właściciel spółki BH Travel, żaden sąd decyzji portów Lotniczych nie zakwestionował i dlatego przedsiębiorstwo podjęło kroki w celu odzyskania swojej własności.

- Porty Lotnicze w każdej chwili są gotowe poddać swoje decyzje w tej sprawie ocenie niezawisłego sądu. Na werdykt będziemy oczekiwać bez najmniejszych wątpliwości co do jego wymowy. Umowa pomiędzy PPL a BH Travel została złamana i niezależnie od tego ile jeszcze obraźliwych słów na nasz temat wypowie pan Uryga, nic tego faktu nie zmieni - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Lotniska Chopina.

Uryga dodaje, że choć Baltona liczy na kompromis, to nie wyklucza skierowania sprawy do sądów międzynarodowych. Baltona, która jest największym operatorem sklepów wolnocłowych w Polsce i ok. połowę udziału w rynku, jest własnością inwestorów z Indii i Cypru.

Tymczasem na początku kwietnia PPL poinformował w komunikacie prasowym, że w części lokali zwolnionych przez Baltonę powstają już nowe sklepy.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gosc_dfb18 2012-04-30 16:03   
gosc_dfb18 - Profil gosc_dfb18
pan rzecznik niech się łaskawie mafią taksówkową zajmie;) mam pomysł dla dziennikarzy i nie tylko. wiedząc jak pan przybylski piekli się na wzmiankę o 'okęciu' a nie 'lotnisku chopina' tę drugą nazwę stosujmy tylko w negatywnym kontekście, mafii taksówkowej na przykład. natomiast np. nowe połączenia będą otwierane z 'okęcie'. :):):)
gosc_bf7fb 2012-04-30 15:34   
gosc_bf7fb - Profil gosc_bf7fb
Bardzo się cieszę, że nie ma już Baltony a przede wszystkim ludzi którzy z kierownictwa baltony. Koniec z kolesiostwem i dziwnymy układami w warszawie. Modliłem się o to od trzech lat.
piterius 2012-04-18 12:55   
piterius - Profil piterius
Szanowny Panie Pozdrawiający! Do kogo zwraca się Pan jako do Pracowników Baltony? Bo odczuwam delikatną pychę - niczym zresztą nieuzasadnioną. Albowiem ani ton, ani forma, ani treść w najmniejszym stopniu nie licują z funkcją i stanowiskiem, jakim Pan się podpisał. Otóż, nie wiem, jak pozostali, ale ja nigdy nie byłem pracownikiem Baltony. A prawa nie są równe. Sklepy, które były najlepsze, czyli Baltona, zostały zamknięte, ale cóż Pana może obchodzić zdanie pasażerów, czyli klientów Pana firmy, prawda? Pozwolę sobie zacytować, co adekwatnie do sytuacji mi się skojarzyło: "... Ja jestem kierownikiem tej szatni, i co mi Pan zrobi?? .. " Piękne, prawda? :D
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama