Lelystad odciąży Schiphol?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
01 kwietnia 2012 22:20
Reklama

Lotnisko w Lelystad może w przyszłości odciążyć port Schiphol w Amsterdamie i obsłużyć rocznie nawet 45 tysięcy operacji lotniczych. Tak wynika z nowego raportu holenderskiego rządu. Schiphol, czwarte najbardziej ruchliwe lotnisko w Europie, zbliża się już do granicy przepustowości.

Raport przygotowany przez Hansa Aldersa, byłego ministra środowiska, zakłada rozbudowę regionalnego lotniska w Lelystad w prowincji Flevoland. Jest to część Holandii położona na odzyskanym spod wydzielonego z Morza Północnego jeziora Ijssel polderze, całkowicie płaska i znajdująca się poniżej poziomu morza. Prowincję utworzono w 1986 r., po zakończeniu prac regulacyjnych na jeziorze Ijssel.

Lotnisko w Lelystad jest największym w Holandii centrum lotnictwa ogólnego (general aviation), a także siedzibą muzeum lotnictwa. Od 1993 r. należy do Schiphol Group.

Według rządowego raportu do 2015 r. Lelystad miałoby zostać rozbudowane do wielkości pozwalającej na obsługę 25 tys. operacji rocznie. Kolejne inwestycje miałyby nastąpić w późniejszych latach. W stolicy Flevolandu miałyby lądować najpierw samoloty biznesowe, a później także przewoźnicy niskokosztowi i czarterowi. Najbardziej potrzebną inwestycją byłoby wydłużenie drogi startowej, która obecnie ma tylko 1250 m.

W grudniu ub.r. rządowe plany rozbudowy portu w Lelystad zakwestionował holenderski Sąd Najwyższy. Według sędziów konieczne są dokładniejsze badania skutków środowiskowych inwestycji, a także oddziaływania na rolnictwo, które jest głównym zajęciem mieszkańców prowincji.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama