EASA: Nowe wytyczne kontroli A380

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
01 kwietnia 2012 17:27
Reklama

Wczoraj (31.03) Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała nowe wytyczne dotyczące samolotów Airbus A380. Pęknięcia odkryte na skrzydłach największych pasażerskich odrzutowców świata skłoniły agencję EASA do wydania kolejnej dyrektywy zalecającej inspekcję skrzydeł A380 w zależności od ilości wylatanych cykli.

Ostatnia dyrektywa dot. zdolności do lotu wymaga, by przeprowadzić wzrokową inspekcję podkładek po tym, jak pełne testy zmęczeniowe ujawniły pęknięcia na dwóch podkładkach międzyżebrowych na stałej krawędzi natarcia. Kontrola skrzydeł A380 musi zostać przeprowadzona co 2.5 tys. cykli.Airbusy A380 zostały poddane dodatkowym przeglądom po tym jak wykryto pęknięcia na łączeniach dwóch żeber skrzydła. Na tę chwilę problem ten dotknął łącznie 36 maszyn A380 w liniach: Singapore Airlines (12), Emirates (16), Qantas (6) oraz Air France (2).

W zeszłym miesiącu linie Emirates zażądały od Airbusa odszkodowania za zakłócenie funkcjonowania linii spowodowane przez odkrycie pęknięć na skrzydłach maszyn A380. Przewoźnik jest obecnie największym operatorem A380 i posiada we flocie 21 samolotów tego typu. Linia oszacowała, że uziemienie ośmiu maszyn na raz, w celu dokonania naprawy, wygenerowało około 100 mln dolarów strat.

Przedstawiciele Airbusa poproszeni o skomentowanie potencjalnego roszczenia Emirates nie chcieli komentować tej sprawy. Wcześniej jedynie producent oświadczył, że zabezpieczył 105 mln euro rezerwy na pokrycie kosztów naprawy 67 eksploatowanych A380.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama