JAL odebrał pierwsze Dreamlinery

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
26 marca 2012 23:10
4 komentarze
Reklama

Dziś (26.03) kolejna linia lotnicza została użytkownikiem Boeinga 787-8 Dreamliner. Jako drugi przewoźnik na świecie, linie Japan Airlines odbierają dwie maszyny B787. Pierwszymi Dreamlinerami dla przewoźnika będą samoloty o oznaczeniu ZA177/LN23 - JA822J oraz ZA179/LN33 - JA825J. Będą to również pierwsze dostarczone maszyny napędzane silnikami General Electric GEnx-1B.

- Dziś jest ważny dzień w naszych 60 latach współpracy z Japan Airlines. Po raz pierwszy świętujemy dostawę nie jednej, a dwóch maszyn dla przewoźnika. Nowy B787 Dreamliner zapewni przewoźnikowi oszczędny samolot dla rosnącej międzynarodowej siatki połączeń - powiedział Jim Albaugh, prezes Boeing Commercial Airplanes.- JAL będzie pierwszą linią lotniczą, która otworzy zupełnie nowe połączenia wykorzystując pełną wydajność tego samolotu. W przyszłym miesiącu B787 otworzy trasę do Bostonu, a pod koniec roku zainauguruje rejsy do San Diego. Sądzę, że nasi pasażerowie będą zachwyceni tymi samolotami - powiedział Yoshiharu Ueki, prezes Japan Airlines.


Gdzie polecą 787 Japan Airlines?


Pierwszą trasą na jakiej poleci 787 będzie połączenie z Tokio-Narita do Bostonu. Rejsy na tej trasie zostaną zainaugurowane 22 kwietnia. W pierwszych dwóch miesiącach połączenie będzie obsługiwane cztery razy w tygodniu, a od 1 czerwca już codziennie.Na przełomie kwietnia i maja Dreamlinery JAL zobaczymy również na trasach z Tokio-Haneda do Pekinu oraz z Tokio-Narita do Delhi i Moskwy. We wrześniu Dreamliner rozpocznie obsługę połączeń do Singapuru, w grudniu zainauguruje loty z Tokio-Narita do San Diego, a od marca 2013 roku będzie obsługiwał z tego lotniska także rejsy do Helsinek.

Pokład Dreamlinerów linii JAL

Nowe maszyny przewoźnika zabiorą na pokład 186 pasażerów: 42 w klasie biznes oraz 144 w klasie ekonomicznej.

Kabina klasy ekonomicznej wyposażona została w 144 (2-4-2) nowoczesne, lżejsze i cieńsze fotel, które zwiększą przestrzeń oraz ilość miejsca na nogi. Dodatkowymi udogodnieniami są regulowane zagłówki oraz lepszy profil siedzenia. Wszystkie fotele będą wyposażone w indywidualny system rozrywki z 10. calowym dotykowym ekranem.Klasa biznes posiada 42 (2-2-2) w pełni automatyczne, nowoczesne i rozkładane do pozycji leżącej fotele, które zapewnią pasażerom lepszy komfort podróży. Nowe fotele można wychylić o 170 stopni, co pozwala na przekształcenie w wygodne łóżko o długości 183 cm i szerokości 55 cm.Każdy fotel klasy biznes posiadać będzie indywidualny system rozrywki z dotykowym 15. calowym ekranem oraz możliwością podłączenia laptopa lub innego urządzenia elektronicznego.Nowy system audio-wideo zapewni indywidualny program rozrywkowy dla każdego. Pasażerowie wszystkich klas będą mieli do wyboru hity kinowe, seriale, gry, muzykę, a nawet książki audio.

Zamówienia Japan Airlines

W lutym przewoźnik poinformował o kolejnym zamówieniu Dreamlinerów. Tym razem 20 samolotów Boeing 787-9. Większe maszyny 787 operować będą na trasach międzynarodowych średniego i dalekiego zasięgu, a dostawy mają rozpocząć się w drugim kwartale 2016 roku.

Do tej pory JAL zamówił 25 Boeingów 787-8 oraz 20 Boeingów 787-9 z opcją na kolejnych 20 samolotów. Tym samym przewoźnik zwiększył początkowe zamówienie z 35 do 45 maszyn.

Piotr Bożyk
Fot. Boeing Media
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
piotrek737 2012-03-27 15:17   
piotrek737 - Profil piotrek737
wrood/mietek: Piloci i personel jest już dawno przeszkolony teraz jedynie mogą w praktyce coś posprawdzać. Nowy typ to tylko dla JAL bo przez japoński urząd lotnictwa 787 jest już wpisany ze względu na to, że ANA już go użytkuje. Poza tym każdy nowy typ we flocie to masa nowych procedur dla pilotów, personelu i handlingu. Wszyscy muszą zwyczajnie się przygotować stąd to trwa. Dla przykładu najnowszy B738 Entera przyleciał 9 marca, a zadebiutuje dopiero w pierwszych dniach kwietnia mimo, że te samoloty są już we flocie. Co innego dawny YES, który AOC dostał w 24 godziny ;) To samo będzie z 787 dla PLL LOT jak przyleci w listopadzie jakoś na początku to debiut w grudniu choć patrząc na LO to w ogóle nie widać przygotowań do 787 już nie mówiąc o tym, że LOT AMS ma się nim niby zająć tylko do hangaru raczej się nie zmieści :P
wroord 2012-03-27 15:06   
wroord - Profil wroord
Przez miesiac beda szkolic pilotow i personel pokladowy. W niektorych krajach nowy typ samolotu musi byc zatwierdzony do uzytku przez lokalny nadzor lotniczy, wreszcie niektore linie montuja dodatkowe wyposazenie (IFE) ktorego nie zamowily od producenta.
mietek 2012-03-27 13:40   
mietek - Profil mietek
26/03 odebrali, a w trasę dopiero 22/04? Co oni będą z nimi robić przez miesiąc? A to, że niczego sobie to inna i oczywista sprawa;-)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama