Porozumienie lotnicze UE i Izraela

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 marca 2012 08:33
Reklama

Izrael i Unia Europejska zakończyli negocjacje dotyczące szerokiego porozumienia lotniczego. Ostatecznie ma ono doprowadzić do otwarcia nieba pomiędzy tymi terytoriami.

Porozumienie zostało osiągnięte wczoraj (22.3) w Tel Awiwie podczas ósmej rundy negocjacji. Rynki zostaną stopniowo otwarte i zintegrowane, wzmocniona zostanie współpraca, a przemysł lotniczy zyska nowe szanse rozwoju.

Wszystkie linie lotnicze z UE będą mogły teraz latać do Izraela z całego terytorium wspólnoty. Podobnie przewoźnicy z Izraela nie będą mieć przeszkód w lataniu do UE. Całkowita liberalizacja połączona ze zniesieniem ograniczeń w liczbie lotów nastąpi przed sezonem letnim w 2017 r.

UE chce także wprowadzić Izrael do Wspólnego Obszaru Lotniczego (CAA). Wymaga to ujednolicenia przepisów dotyczących m.in. bezpieczeństwa w lotnictwie, środowiska, ochrony pasażerów i ich praw, zarządzania ruchem lotniczym, regulacji ekonomicznych, przepisów konkurencji i aspektów społecznych. W obszarze CAA są już inne kraje położone w pobliżu UE: Maroko, Jordania, Gruzja, Mołdawia i zachodnie Bałkany, a negocjacje trwają z Ukrainą i Libanem.

Nowa umowa zastąpi dotychczasowe umowy dwustronne pomiędzy państwami członkowskimi UE a Izraelem. W 2010 r. pomiędzy Unią a Izraelem podróżowało 6,75 mln pasażerów, o ponad 13% więcej niż w 2009 r. Ponad połowa lotów międzynarodowych z Izraela leci do państw UE.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama