Polska musi zmienić opłaty lotniskowe

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 marca 2012 08:22
4 komentarze
Reklama

Komisja Europejska wystosowała do Polski i Grecji prośbę o dostosowanie przepisów o opłatach lotniskowych do unijnej dyrektywy z 2009 r. Bruksela krytykuje za brak przejrzystości i konsultacji przy ich ustalaniu.

Zgodnie z dyrektywą UE 2009/12 opłaty lotniskowe w Europie powinny być ustalane przejrzyście, sprawiedliwie i po konsultacjach. Lotniska mają rozmawiać o wysokości opłat z liniami lotniczymi, a także informować o faktycznych ponoszonych przez siebie kosztach. Państwa członkowskie UE powinny także ustanowić niezależną instytucję, która będzie się zajmować rozstrzyganiem sporów pomiędzy lotniskami i liniami dotyczącymi opłat.Komisja Europejska wysłała do Polski i Grecji prośbę o natychmiastowe dostosowanie krajowego prawa do dyrektywy, bo termin na to upłynął 15 marca br. W Polsce brakuje przejrzystości w ustalaniu opłat lotniskowych, bo lotniska nie są zmuszone do podawania faktycznych kosztów. Nie odbywają się też konsultacje pomiędzy lotniskami i liniami lotniczymi.

Jak wynika z raportu Pasazer.com "Ile naprawdę kosztuje lot?", opłaty lotniskowe mogą stanowić nawet 1/4 wszystkich kosztów ponoszonych przez przewoźnika na średniodystansowej trasie w Europie.

Prośba o natychmiastowe dostosowanie prawa do unijnej dyrektywy to pierwszy krok w postępowaniu dotyczącym naruszenia przepisów. Jeśli Polska i Grecja tego nie zrobią, Komisja wyśle do nich uzasadnioną opinię, a następnie może skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i domagać się wysokich kar. Dyrektywa to unijny instrument prawny, który nie obowiązuje bezpośrednio, lecz wymaga wdrożenia przez krajowych ustawodawców.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_a7023 2012-03-23 13:14   
gosc_a7023 - Profil gosc_a7023
Jedno jest pewne, zyskają na tym pasażerowie. Więcej przewoźników będzie myślało o rejsach do POL. Druga strona medalu, że przerost zatrudnienia i wywindowane pensje w portach lotniczych zmuszą właścicieli portów do podnoszenia innych opłat. Nie zdziwcie się jak za butelkę wody będziecie musieli zapłacić 10 zl.
mietek 2012-03-23 10:26   
mietek - Profil mietek
gosc_8f41b: Co???
gosc_c70d4 2012-03-23 10:18   
gosc_c70d4 - Profil gosc_c70d4
poniższy komentarz zupełnie bez związku...
tak się składa, że w na polskich lotniskach panuje "wolność Tomku w swoim domku" i opłaty (ba niektóre regulacje dotyczące ruchu) są często z drzewa, bez konsultacji, od Pan wprowadził, linie łaskawie poinformował i ma się kręcić dalej... o zniżkach zapomnij, bo się nie należą, a jak się nie podoba to bye.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama