Producenci samolotów razem dla biopaliw

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
23 marca 2012 11:10
3 komentarze
Reklama

Wczoraj (22.03) Airbus, Boeing oraz Embraer podpisali list intencyjny dotyczący współpracy przy rozpowszechnieniu biopaliw lotniczych po przystępnych cenach. Trzech wiodących producentów samolotów porozumiało się w sprawie prowadzenia spójnych rozmów z rządami, producentami biopaliw oraz innymi ważnymi uczestnikami rynku oraz wspierania i zwiększania dostępności biopaliw dla samolotów odrzutowych.
   
Prezesi trzech firm produkujących samoloty podpisali porozumienie podczas szczytu poświęconemu lotnictwu i środowisku - Air Transport Action Group (ATAG) który odbywa się w Genewie.

- Jest czas na konkurencję, ale też na współpracę. Dwa największe wyzwania stojące przed naszą branżą to cena ropy oraz wpływ lotnictwa na środowisko. Dzięki współpracy z Airbusem i Embraerem w obszarze zrównoważonego rozwoju biopaliw, możemy przyspieszyć ich rozwój i ograniczać wpływ naszej branży na środowisko - powiedział Jim Albaugh, prezes Boeing Commercial Airplanes.

- Osiągnęliśmy bardzo dużo w ciągu ostatnich 10 lat w zakresie ograniczania emisji CO2 – ruch pasażerski wzrósł o 45%, podczas gdy zużycie paliw wzrosło tylko o dodatkowe 3% - powiedział Tom Enders, prezes Airbusa.

- Produkcja i wykorzystanie biopaliw w lotnictwie są kluczowe dla osiągnięcia bardzo ambitnych celów ograniczania emisji CO2 jakie stoją przed naszą branżą. Dążymy do tego poprzez inwestowanie w badania i nowe technologie, rozwijanie międzynarodowego systemu produkcji oraz wspieranie Komisji Europejskiej, która zakłada, że do 2020 roku biopaliwa będą miały 4% udział w lotnictwie - dodał.


Od lewej Jim Albaugh, Paulo César Silva i Tom Enders.

- Wszystkim nam zależy na byciu pionierami w tworzeniu i rozwijaniu nowych technologii, które umożliwią wykorzystanie biopaliw w lotnictwie, a dzięki współpracy, ten proces będzie szybszy i sprawniejszy - powiedział Paulo César Silva, prezes Embraer Commercial Aviation.

- Niewiele osób ma świadomość, że program biopaliw samochodowych, który stworzyliśmy w Brazylii, rozpoczął się w naszych centrach badań aeronautycznych w latach 70-tych i wciąż wytycza nowe ścieżki rozwoju - dodał Silva.

Porozumienie dotyczące współpracy wspiera strategię branży zmierzającą do ograniczania spalin i emisji CO2. Ciągłe innowacje to efekt rynkowej konkurencji, która popycha producentów samolotów w kierunku coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań produktowych i optymalizacji transportu lotniczego. Te działania zmierzają do zapewnienia zrównoważonego rozwoju rynku lotniczego i osiągnięcia do 2050 roku poziomu emisji z 2005 roku.

- Fakt, że liderzy branży lotniczej, pomimo konkurencji, porozumieli się w kwestii biopaliw dowodzi, jak ważny dla sektora lotniczego jest zrównoważony rozwój. Takie porozumienia branżowe, pokazują że przemysł lotniczy robi wszystko co może, żeby ograniczać emisje i rozwijać społeczną świadomość na temat środowiska - powiedział Paul Steele, dyrektor ATAG.

Airbus, Boeing i Embraer są członkami Stowarzyszenia Zrównoważonych Użytkowników Paliw (Sustainable Aviation Fuel Users Group, www.safug.org), w skład którego wchodzą 23 wiodące firmy odpowiedzialne za około 25% światowego zużycia paliwa w branży lotniczej. Boeing i Embraer współpracują także w obszarze tworzenia branży biopaliw w Brazylii i badań nad nowymi technologiami zwiększającymi potencjał wydobywczy i dostępność biopaliw. Boeing i Airbus są także zaangażowani w tworzenie programów dostarczania biopaliw w różnych częściach świata. Wszyscy trzej producenci odbyli już loty swoich samolotów wykorzystując biopaliwa i wspierają międzynarodowe organizacje badające i dopuszczające biopaliwa do użycia w lotnictwie komercyjnym.

Fot. Boeing Media
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_85aeb 2012-03-25 15:27   
gosc_85aeb - Profil gosc_85aeb
a gdzie Unia? gdzie ETS? doić to tak, ale przyłożyć rękę to już niekoniecznie?
gosc_20bcd 2012-03-23 18:07   
gosc_20bcd - Profil gosc_20bcd
Sam jeździłem na rzepaku, kiedy BIO100 kosztowało o 60 groszy taniej od ON.
adams12 2012-03-23 15:07   
adams12 - Profil adams12
historyczne zdjęcie...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama