Unijny plan sieci TEN-T

22 marca 2012 17:18
14 komentarzy
Reklama
Rada Ministrów Transportu UE przegłosowała dziś (22.3) projekt rozporządzenia o europejskich sieciach transportowych TEN-T. Polska była za, choć projekt nie jest w opinii Warszawy idealny. Zanim prawo zacznie obowiązywać, zgodzić się muszą jeszcze europosłowie.

O projekcie rozmawiali przedstawiciele 27 państw członkowskich UE i Chorwacji. W posiedzeniu pod przewodnictwem duńskiego ministra Henrika Dama Kristensena uczestniczył Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport. Polska, która w trakcie ubiegłorocznej prezydencji UE też pracowała nad tym rozporządzeniem, jest z kompromisowego projektu zadowolona.



Bardzo wiele kwestii rozwiązano pomyślnie. To niezwykle ważny dokument, wszyscy wiemy, jakie znaczenie ma wspólna sieć transportowa - podkreślił Maciej Jankowski, sekretarz stanu w ministerstwie transportu, który reprezentował Polskę w Brukseli. - Mamy wątpliwości dotyczące kosztów zarządzania korytarzami. Naszej wspólnej UE może na to nie stać. 

Kończymy bardzo istotny etap. Stworzyliśmy europejski plan transportowy i metody, by go wdrożyć. Bez implementacji nie może być planu. Propozycja duńskiej prezydencji jest bardzo dobra i nie zepsujmy jej - apelował Siim Kallas. - To fundamentalna zmiana w polityce transportowej. 

- Polityka transportowa jest elementem konkurencyjności całej Europy. Musimy zwracać więcej uwagi na spójność terytorialną - dodał Alvaro Santos Pereira, minister gospodarki i zatrudnienia Portugalii. Efthemios Flourentzou z Cypru dodał, że cieszy go koncentracja na różnych, nie tylko lądowych środkach transportu.



Projekt zakłada wdrożenie korytarzy głównej sieci transportowej. Każdy z nich będzie nadzorowany przez specjalnych koordynatorów, co ma zapewnić spójny rozwój sieci. Do rozporządzenia wprowadzono zwiększoną elastyczność, dzięki której niektóre projekty i państwa mogą zostać zwolnione z rygorystycznych wymagań. Europejska sieć ma powstać do 2050 r., ale już w 2030 r. ma istnieć główna jej część. Dyskusja w Radzie UE dotyczyła głównie ruchu kolejowego (m.in. umożliwienia wykorzystania pociągów towarowych o długości 750 m i systemu zarządzania ERTMS) oraz portów morskich. 

Przeciwko projektowi rozporządzenia mocno protestuje Hiszpania. Krytyka dotyczy m.in. nieuwzględnienia na mapie TEN-T lotnisk w Maladze, Alicante i na Wyspach Kanaryjskich. 

- Bez tych poprawek nie możemy zgodzić się na propozycję. Liczymy, że zostaną one uwzględnione na późniejszym etapie zwykłej procedury legislacyjnej [w której parlament i Rada wspólnie uchwalają prawo - red.] - powiedziała Ana Maria Pastor Julian, minister prac publicznych i transportu Hiszpanii. 

W Polsce do głównej sieci należą lotniska w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Do sieci uzupełniającej zaliczono porty w Bydgoszczy i Rzeszowie. Dla porównania we Francji jest jedynie siedem "kluczowych" lotnisk, a w Hiszpanii - sześć. Najwięcej - dwanaście - jest w Niemczech. Łącznie sieć TEN-T obejmie 37 lotnisk, 86 portów, 15000 km połączeń kolejowych i 35 projekty transgraniczne. Mapy sieci TEN-T można znaleźć na stronie internetowej Rady Ministrów UE.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
korrado 2012-03-28 05:38   
korrado - Profil korrado
piotrek737: czy wiesz, jaka jest funkcja rady nadzorczej w spółce akcyjnej? I jaka jest zdolność wykonawcza w zarządzaniu tej spółki? I proszę, wytłumacz mi, skąd to połączenie do Frankfurtu miało zostać otwarte? I kto był tak silny, żeby narzucić zarządowi Lufthansy, że ma ono być otwarte z Krakowa, a nie z tego tajemniczego miejsca, o którym wspominasz mrugając okiem? Naprawdę w to wierzysz???? I jeszcze mi wytłumacz, dlaczego Pamuła jest bajkopisarzem? Bo tak fajnie powielić kilka innych opinii na forach? On nie jest akurat moim bohaterem z wielu względów, ale muszę mu oddać sprawiedliwość: sprawdź sobie, ile było połączeń z Krakowa za czasów poprzedniego prezesa, ile było 3 lata temu, ile jest teraz. I powiedz mi, dlaczego nie widzisz sensu w otwarciu Modlina? Ja widzę sens w otwieraniu nowych portów lotniczych, bo to w pewnym sensie kwestia rozwoju cywilizacyjnego. Podoba mi się, że Łódź wreszcie postarała się o terminal z prawdziwego zdarzenia i będę kibicował jej w zdobywaniu nowych połączeń. Ale wybacz, sarkastycznie odniosłem się do trollujących wypowiedzi wskazujących na teorię spiskową, a szczególnie jeśli określają mieszkańców innego miasta za przyczynę wszelkiej swojej mizerii. I będę to robił nadal, bo hołdowanie takim teoriom to najlepszy sposób na to, żeby usprawiedliwić własną niemoc. Odpowiedziałem tobie, bo przynajmniej nie występujesz anonimowo. Na inne, anonimowe, skierowane do mnie osobiście teksty nie będę odpowiadał merytorycznie, bo cenie sobie ten portal i nie chcę, żeby zamieniał się w bagno.
mietek 2012-03-26 11:18   
mietek - Profil mietek
gosc_c4388: Zaufaj mi, że akurat z punktu widzenia Warszawy to "system niemiecki" byłby bardzo dobry. Niestety nie orientujesz się w sytuacji, a powtarzasz tylko dobrze sprzedające się kłamstwa. Tak się składa, że to nie Warszawa jest sponsorowana, a sponsoruje biedniejsze gminy i powiaty. Słyszałeś o czymś takim jak janosikowe? Gdyby pieniądze zostawały w landach/województwach to było by zupełnie inaczej ale raczej nie tak jak Ty to przewidujesz;-)
gosc_63054 2012-03-24 10:05   
gosc_63054 - Profil gosc_63054
korrado: a co za różnica czy ktoś jest zarejestrowany czy nie? Jeżeli nazywasz kogoś zakompleksionym trolem z żałosnym ego to kim w takim razie jesteś ty używając takich obelg? Frustratem? Jeżeli ci wolność wypowiedzi nie pasuje to pisz na forach Korei Północnej.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy