Wulkan nie ogranicza praw pasażerów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
22 marca 2012 13:11
4 komentarze
Reklama

Zamknięcie przestrzeni powietrznej spowodowane wybuchem wulkanu nie ogranicza praw pasażerów wynikających z rozporządzenia 261/2004 - brzmi opinia rzecznika generalnego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Oznacza to, że wszyscy pasażerowie, których lot został odwołany z takiego powodu, muszą otrzymać należne opiekę.

Sprawę do ETS-u skierował sąd metropolitalny w Dublinie. Pozew przeciwko Ryanairowi złożyła w nim Denise McDonagh, pasażerka, która w związku z wybuchem wulkanu na Islandii w kwietniu 2010 r. przez dziewięć dni nie mogła wrócić do domu z portugalskiego Faro. Przestrzeń powietrzna nad większością Europy była zamknięta z uwagi na wysoką koncentrację pyłu wulkanicznego. McDonagh domagała się od Ryanaira zwrotu poniesionych przez nią wydatków - łącznie ponad 1100 euro.

Ponieważ sprawa dotyczy prawa europejskiego, w tzw. trybie pytania prejudycalnego trafiła do Luksemburga. Dziś (22.3) rzecznik generalny Yves Bot podkreślił, że przewoźnik lotniczy jest zobowiązany zapewnić opiekę pasażerom, których lot został odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności, takich jak wybuch wulkanu. Dotyczy to m.in. zapewnienia zakwaterowania i posiłków i nie jest ograniczone czasowo ani pieniężnie.

Rzecznik generalny Bot podkreślił jednak równocześnie, że pojęcie "nadzwyczajne okoliczności" jest bardzo słabo sprecyzowane w prawie UE. Choć takie okoliczności zwalniają przewoźników z konieczności wypłaty odszkodowań za odwołany lot, to nie odnosi się to do obowiązku zapewniania opieki. Bot zauważył nawet, że w nadzwyczajnych okolicznościach zagwarantowanie pasażerom wyżywienia i zakwaterowanie jest jeszcze ważniejsze.

Opinia rzecznika generalnego nie jest dla Sądu Europejskiego wiążąca. Sędziowie nadal mogą podjąć inną decyzję, choć w większości spraw ostateczny wyrok jest zbieżny z opinią rzecznika generalnego.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_175c9 2012-03-22 14:35   
gosc_175c9 - Profil gosc_175c9
Swoją drogą ciekawe co z tymi,którzy "odpuścili". Sprawa się przecież przedawniła,więc nie będą mieli szansy na zwrot kosztów. W tym momencie mogą chyba tylko walczyć o to co nazywasz "odszkodowaniem".
spotter10 2012-03-22 14:17   
spotter10 - Profil spotter10
Odszkodowanie nie powinno być za odwołanie, ale za to, że nie zwrócili kosztów od razu i trzeba było pójść z tym do sądu. Chodzi o to, aby firmie się bardziej opłacało zwrócić koszty od razu, a nie przeciągać sprawę, bo może ktoś odpuści a tylko część pójdzie do sądu.
gosc_e08e8 2012-03-22 13:49   
gosc_e08e8 - Profil gosc_e08e8
Też mi nowina.Otrzymałem zwrot kosztów za "wulkan" od Ryana na długo przed Panią McDonagh.Też walczyłem o to w sądzie. Do głowy mi jednak nie przyszło,żeby informować o tym całą Unię i jej rzeczników.
Spotter10 pomysł z odszkodowaniem uważam za zły mimo,że też wracałem 4 dni,bo Ryan i tak przerzuciłby te koszty na pasażerów.
Nie chcę odszkodowania za wulkan,bo za chwilę ktoś może chcieć je ode mnie bo np. spadnie śnieg w Pcimiu Dolnym.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama