Nowa wystawa na lotnisku Chopina

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
19 marca 2012 12:08
1 komentarz
Reklama

Althamer, Sasnal, Dłużniewski – nowe atrakcje na nowej wystawie w galerii na Lotnisku Chopina w Warszawie. Od 20 marca do 25 kwietnia Zachęta Narodowa Galeria Sztuki prezentuje tu ekspozycję pt. "W podróży".

To już drugi – po wystawie pt. "Warszawa Zachęca" – projekt przygotowany wspólnie przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki i Lotnisko Chopina. Prezentowane prace pochodzą z aktualnej kolekcji Zachęty, składającej się przede wszystkim z dzieł polskich twórców współczesnych — pokazywanych w galerii oraz przez nią współprodukowanych.


Paweł Althamer, Chór w moskiewskim metrze, 2004, wideo, kolekcja Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

Lotnisko jako miejsce prezentacji dzieł w oczywisty sposób wpłynęło na temat wystawy. "Podróż" potraktowana została w tym przypadku jako punkt wyjścia, tło i metafora dla pokazywanych prac.

Przemieszczanie się do pracy, do szkoły, na spotkanie jest też podróżą. To stała część naszej codzienności, nieciekawa i zwykła. Taką pokazuje ją "Tramwaj” Miłosza Benedyktowicza. Dopiero niezwykłe wydarzenia i elementy — chór śpiewający na stacji i w pociągu metra w filmie Pawła Althamera — mogą uczynić ją atrakcyjną i wartą zapamiętania. Podobnie Wilhelm Sasnal w swoich obrazach skupia się na utrwalaniu w drodze tego, co najbardziej osobiste, ulotne i z pozoru nieważne.


Miłosz Benedyktowicz, Tramwaj (Dzień dobry, pierwsza zmiano), 1971-1972, olej, płótno, kolekcja Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

Daleka, zaplanowana lub nagła podróż wiąże się z dreszczem emocji, ale i świadomością nieuchronnej zmiany, na co zwraca uwagę praca Andrzeja Dłużniewskiego. Do tego nawiązuje też refleksyjne pytanie "Dokąd idziesz?", które stawia litografia Romana Banaszewskiego.

Podróży towarzyszy często uczucie nostalgii. Wywołuje ją sam motyw drogi pojawiający się w obrazach Tomasza Tatarczyka i Jarosława Modzelewskiego. Cykl fotografii Bogny Burskiej, zatytułowany właśnie Droga, przywołuje niezwykle estetyczny, ale i niepokojąco wieloznaczny kontrast — ślady krwi na śniegu.


Wilhelm Sasnal, Kraków – Warszawa, 2006, olej, płótno, kolekcja Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

Aktualny temat emigracji zarobkowej podejmuje film Wojciecha Doroszuka przedstawiający wizję ciężkiej pracy i uczucie niepewności towarzyszące podróżowaniu w poszukiwaniu lepszego życia. Dla wideo Agnieszki Polskiej najprostszym skojarzeniem jest wakacyjna podróż, jednak ten idylliczny obraz podszyty jest niepokojem.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

pcharasz 2012-03-19 13:17   
pcharasz - Profil pcharasz
W którym miejscu na lotnisku znajduje się ta galeria?
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama