Strajk w LOT AMS

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 marca 2012 20:55
41 komentarzy
Reklama

Dziś (18.3) w nocy rozpocznie się strajk w spółce LOT AMS. Pracownicy firmy, która zajmuje się obsługą techniczną samolotów na warszawskim lotnisku Chopina, domagają się podwyżek. Spółka nie jest w stanie spełnić ich żądań.

W związku z brakiem porozumienia w spółce LOT AMS S.A. o godz. 24.00 w nocy z 18 na 19 marca rozpocznie się strajk naziemnego personelu lotniczego na lotnisku Okęcie w Warszawie - informuje OPZZ na swojej stronie internetowej.

- Podstawowym problemem jest to, że spółka nie jest w stanie zrealizować oczekiwań związkowców. Spełnienie ich postulatów doprowadziłoby LOT AMS do niewypłacalności - mówi Janusz Krynicki, prezes LOT AMS w rozmowie z Pasazer.com. Obecnie koszty pracy stanowią ok. 55-60% kosztów całej spółki. 

Podczas trwania strajku mechanicy nie będą serwisować samolotów oraz wykonywać normalnych zadań, np. dokonywać wpisów do rejestrów. Leszek Chorzewski, rzecznik LOT-u, zapewnia nas, że nie spowoduje to problemów, a pasażerowie nie powinni odczuć utrudnień.

Na wczorajszej konferencji prasowej Jan Guz, przewodniczący OPZZ, tłumaczył, że pracowników LOT AMS jest zbyt mało i mają zbyt dużo zadań. Są przeciążeni pracą, a do tego domagają się podwyżek. 

Pracownicy są wyeksploatowani i do błędu może dojść w każdej chwili - tłumaczył Guz, cytowany przez TVN24. Strajk potrwa do odwołania. Jak udało nam się ustalić nieoficjalnie, w trakcie rozmów z pracodawcą związkowcy podnosili przede wszystkim kwestię wynagrodzeń.Wierzę w to, że obu stronom bardzo na sercu leży dobro spółki i funkcjonowanie bazy technicznej LOT AMS - mówi Monika Malanowska, wiceprezes LOT AMS, cytowana przez Polską Agencję Prasową. W depeszy PAP czytamy, że Malanowska jest przekonana, że spółka podejmie odpowiednie działania, by zabezpieczyć usługi świadczone dla klientów. Również z informacji, do których dotarł Pasazer.com wynika, że na razie przewoźnicy, a tym samym pasażerowie, nie powinni odczuć strajku.

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, związki zawodowe w LOT AMS domagały się podwyżki płac o 2000 zł netto dla wszystkich pracowników. Przekracza to możliwości finansowe spółki. LOT AMS nie zgadza się również na takie same podwyżki dla wszystkich zatrudnionych. Nie udało nam się potwierdzić tego w związkach zawodowych - ani w OPZZ, ani w Związku Zawodowym Naziemnego Personelu Lotniczego dziś nikt nie odbierał telefonu. Na razie nie wiadomo, ilu pracowników faktycznie przystąpi do strajku.

LOT AMS, który został wydzielony z LOT-u w 2010 r., wkrótce ma zostać sprywatyzowany. Już ponad rok temu zgodę na sprzedaż wyraziło Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PLL LOT, a od jesieni ub.r. spółką zarządza Agencja Rozwoju Przemysłu, której zadaniem jest m.in. restrukturyzacja. LOT AMS pozostaje jednak własnością LOT-u.

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_66b36 2012-03-26 14:54   
gosc_66b36 - Profil gosc_66b36
@gosc_00d62
jedno to walczyć o swoje, a drugie paraliżować pracę firmy i żądać - nie ukrywajmy - gruszek na wierzbie. 2 tysie dla każdego?! gdzie tu rozsądek?
gosc_03115 2012-03-25 18:54   
gosc_03115 - Profil gosc_03115
pójdziecie do LT po prośbie po upadku LOT AMS to zobaczycie jak sie pracuje. powinni wszystkich f...off
gosc_be575 2012-03-23 16:04   
gosc_be575 - Profil gosc_be575
gosc_00d62: to nie bajki, to realia. "My" również walczymy o swoje, ale w inny sposób, bo nikogo nasz strajk by nie wzruszył. A ci tutaj walczą w najprostszy i egoistyczny sposób: kosztem innych współobywateli.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama