Austrian: Kolejna restrukturyzacja

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 marca 2012 22:47
4 komentarze
Reklama

Austriackie linie lotnicze ciągle mają poważne problemy. W poniedziałek (11.3) fiaskiem zakończyły się rozmowy o nowym układzie pracy personelu pokładowego i pilotów, a jutro Lufthansa ma przedstawić kolejny plan restrukturyzacji linii. Bardzo prawdopodobny jest kontrolowany upadek Austrian Airlines i utworzenie nowej spółki na bazie linii regionalnej Tyrolean, należącej do austriackiego przewoźnika - informuje portal DiePresse.com.

Negocjacje dotyczące nowych warunków pracy w austriackiej linii trwały od kilku tygodni. Piloci i personel pokładowy zgodzili się na zawieszenie podwyżek związanych z inflacją i na obcięcie pensji o łącznie 33 mln euro. Przedstawiciele Austrian Airlines stwierdzili jednak, że potrzebne są oszczędności w wysokości co najmniej 180 mln euro.We wtorek odbyło się posiedzenie zarządu Austrian Airlines, a dziś całej grupy Lufthansa. Jutro niemiecki koncern najprawdopodobniej przedstawi kolejną strategię restrukturyzacji austriackiej linii. Ma ona opierać się na utworzeniu nowego przewoźnika na bazie regionalnej linii Tyrolean Airways.

Takiego rozwiązania boją się piloci Austrian Airlines. Może to oznaczać redukcję zatrudnienia aż o 300 osób, a także zmniejszenie znaczenia hubu w Wiedniu i skasowanie wielu tras austriackiego przewoźnika. Ofiarą zmian mogą paść m.in. połączenia do Helsinek, Larnaki i Sztokholmu.Jaan Albrecht, prezes Austrian Airlines, uważa, że przewoźnik ma przyszłość jako linia sieciowa wewnątrz grupy Lufthansy. Planuje również utrzymać hub w Wiedniu. Jednak zamiast koncentrować się na rynku europejskim, Austrian Airlines ma stać się przewoźnikiem zorientowanym na trasy długodystansowe. Tańsze koszty działalności zbudowanej na bazie Tyrolean mają pozwolić na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej.

Austrian Airlines w 2010 r. straciły niemal 65 mln euro, a w pierwszych dziewięciu miesiącach 2011 r. ponad 30 mln euro. Od przejęcia linii przez Grupę Lufthansa w 2009 r. cały czas trwają próby znalezienia zyskownej strategii dla austriackiego przewoźnika. W ciągu ostatnich siedmiu lat Austrian Airlines jedynie w 2007 r. odnotowały zysk. Ale już w 2008 i 2009 r. strata austriackiej linii łącznie przekroczyła 600 mln euro.

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożyk, Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2012-03-15 10:24   
mietek - Profil mietek
Nie jest źle, ale nie zapominajmy, że póki co LO też jeszcze przynosi straty. Są perspektywy na poprawe i idzie w dobrym kierunku. A żeby LO się rozwineło jakoś sensownie musi niestety mieć partnera/właściciela duże i gotowego zainwestować. SP niestety raczej tego nie zrobi.
spotter10 2012-03-15 08:37   
spotter10 - Profil spotter10
Przejęcie LOT'u przez LH mogłoby się dla naszego przewoźnika skończyć podobnie - kontrolowana upadłość i stworzenie nowej lini na bazie ELO. Ale wydaje mi się też, że najpierw by jednak próbowali uratować LO. Turkish raczej by się starał o rozwój LO bo raczej mało prawdopodobne, by był feederem, ale bardziej partnerem czy wręcz tzw. "drugą nogą".
lukasz_warszawa 2012-03-15 08:31   
lukasz_warszawa - Profil lukasz_warszawa
No proszę - jestem zaskoczony tym artykułem. Po pierwsze że Austrian to grupa Lufthansa, po drugie że tak duży przewoźnik zaraz zbankrutuje. Kurde a wiele osób bluźni na Lot i chce przejęcia przez Lufę lub Turkish...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama