Airbus: Stop dla konfliktu ETS

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
12 marca 2012 17:07
2 komentarze
Reklama

Airbus wraz z ośmioma partnerami branżowymi apeluje do rządów Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, aby zatrzymać konflikt handlowy w związku z programem ETS.
 
We wspólnie zredagowanym apelu firmy Airbus, Air Berlin, Air France, British Airways, Iberia, Lufthansa, MTU Aero Engines, Safran i Virgin Atlantic wezwały premierów Davida Camerona (Wielka Brytania), Francois Fillona (Francja), Angelę Merkel (Niemcy) i Mariano Rajoya (Hiszpania) do podjęcia działań i zatrzymania nasilającego się konfliktu handlowego z Chinami i innymi krajami przeciwstawiającymi się wprowadzeniu Europejskiego Programu Handlu Emisjami (European Emissions Trading Scheme, ETS).

W przesłanych listach dziewięciu prezesów potwierdza, że w odpowiedzi na wprowadzenie systemu ETS firmy związane z branżą lotniczą stoją obecnie w obliczu rzeczywistego i konkretnego rozwoju wydarzeń o poważnych konsekwencjach dla europejskiego przemysłu lotniczego.

W wielu krajach sprzeciwiających się ETS przygotowywane są kontrdziałania i restrykcje wobec europejskich linii lotniczych, jak specjalne podatki, a nawet ograniczenia w prawach do ruchu lotniczego. W Chinach zawieszono wydanie zgody na zamówienie samolotów Airbusa o wartości 12 mld USD. Airbus szacuje, że może to zagrozić istnieniu ponad tysiąca miejsc w pracy w Europie i co najmniej tysiąca miejsc pracy w firmach dostawczych.Dziewięciu prezesów spodziewa się, że lista zawieszonych transakcji, unieważnień i działań odwetowych wzrośnie wraz ze sprzeciwem innych ważnych rynków wobec ETS. Ich zdaniem ta sytuacja stała się niedopuszczalna dla europejskiego przemysłu lotniczego.

- Jest to sytuacja, na którą nikt w Europie w obecnych warunkach gospodarczych nie może sobie pozwolić - napisali w liście.

Prezesi tym samym w trybie pilnym żądają przeprowadzenia konsultacji na poziomie Rady Unii Europejskiej i – co najważniejsze – ze Stanami Zjednoczonymi podejmującymi owe działania odwetowe.

- Naszym celem musi być znalezienie kompromisowego rozwiązania oraz zatrzymania owych działań odwetowych, zanim będzie za późno. Zawsze wierzyliśmy, że problem globalnych emisji przemysłu lotniczego da się rozwiązać tylko na poziomie globalnym. Rozwiązanie to można opracować tylko w ramach ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego), która niedawno mianowała grupę wysokiego szczebla mającą do końca roku zaproponować globalne rozwiązanie kwestii szkodliwych emisji branży lotniczej – stwierdzili w liście prezesi firm.

Prezesi przypomnieli rządom, że branża lotnicza zawsze popierała konieczność podnoszenia ekologiczności światowego lotnictwa poprzez ograniczenie wpływu branży na środowisko naturalne. Co więcej, branża lotnicza wspiera działania o charakterze rynkowym, które są istotnym środkiem służącym osiągnięciu tego celu.

- Nasza branża popiera przyjęcie w lotnictwie globalnego systemu ETS - dodają prezesi.

Prezesi zwracają się do premierów rządów z prośbą o wykorzystanie swych wpływów w Radzie ICAO w celu znalezienia możliwego do przyjęcia rozwiązania w możliwie krótkim czasie i oferują wsparcie branży w postaci środków niezbędnych do podjęcia tych działań.

Autorami listu są prezesi dziewięciu firm:
  • Airbus - Tom Enders
  • Air Berlin - Hartmut Mehdorn
  • Air France - Alexandre de Juniac
  • British Airways - Keith Williams
  • Iberia - Antonio Vazquez
  • Lufthansa - Christoph Franz
  • MTU Aero Engines - Egon W. Behle
  • Safran - Jean-Paul Herteman
  • Virgin Atlantic - Steve Ridgway

Fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_2a8b4 2012-03-12 19:49   
gosc_2a8b4 - Profil gosc_2a8b4
Na pohybel euro-eko-terrorystom!
flybe 2012-03-12 18:28   
flybe - Profil flybe
No to się zatrzęsły "tyłki", pytanie czy skutecznie potrząsną eurobiurokratami. Kibicuję Chińczykom, Amerykanom, Hindusom oraz karnawałowcą z Brazylii aby pokazali tym eurobufonom gdzie jest ich miejsce.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama