Holandia: Milionowe koszty ETS-u

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
07 marca 2012 09:30
1 komentarz
Reklama

Europejski Schemat Handlu Emisjami (ETS) może kosztować Holandię ponad 30 mln euro. KLM może stracić 150 tys. pasażerów, a lotnisko w Amsterdamie prawie 4 mln euro dochodu. Tak wynika z raportu sekretarza ds. infrastruktury i środowiska Holandii.

Joop Atsma przedstawił wczoraj (6.3) swój raport parlamentowi w Hadze. Sekretarz w centroprawicowym rządzie Marka Rutte analizował koszty unijnego Schematu dla dwóch największych przedsiębiorstw lotniczych w kraju, linii KLM i lotniska Schiphol w Amsterdamie. Wnioski Atsmy są oparte na niezależnym raporcie Instytutu Badań nad Mobilnością (KiM).

Według raportu Atsmy KLM straci 30 mln euro przychodu i ok. 150 tys. pasażerów. Liczba ta może wzrosnąć to 300 tys., jeśli cena zezwolenia na emisję tony dwutlenku węgla podwoi się do 20 euro. Lotnisko w Amsterdamie straci ok. 3,6 mln euro i może być zmuszone do zwolnienia ok. 200 pracowników.

Joop Atsma zwraca uwagę, że na ETS-ie mogą zyskać przewoźnicy z bazami poza Unią Europejską. Jego raport przewiduje wzrost liczby pasażerów spowodowany Schematem o 0,7-2,7% dla linii Emirates, 0,5-1,9% dla Swissa i 0,1-0,6% dla Turkish Airlines. Do podobnych wniosków doszliśmy w Raporcie Pasazer.com o systemie ETS.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_ebdea 2012-03-08 09:13   
gosc_ebdea - Profil gosc_ebdea
schiphol jest najladniejszym lotniskiem w europie,pewnoo w tym roku znow wygra ranking na najlepsze lotnisko,nie pamietam ktory z rzedu.Ale dobrze,holendrom KLM-AirFrance trzeba przycierac nosa.Wstyd tylko ze brak polaczen z Amsterdamu do polskich portow np.KRK, GDN
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama