Kraków: Przygotowania do EURO

13 marca 2012 21:04
15 komentarzy
Reklama

Kraków Airport został piątym portem lotniczym w Polsce, który otrzymał miano lotniska głównego podczas rozgrywek EURO 2012 - donosi Gazeta Krakowska.

Podobnie jak na pozostałych głównych lotniskach znajdujących się w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu oraz Gdańsku podjęto kroki, aby sprostać szczegółowym wytycznym UEFA odnośnie m.in. jakości obsługi pasażerskiej w terminalach, szczególnie w zakresie obsługi drużyn piłkarskich. Specjalnie na czas rozgrywek w strefie zastrzeżonej znajdującej się w pobliżu płyty postojowej władze lotniska chcą stworzyć rodzaj tymczasowego terminalu.

- Będzie to duży, luksusowy namiot dla 70 osób, wyposażony w klimatyzację, sofy, bar, toalety - wszystko na najwyższym poziomie. UEFA zastrzega, że piłkarze muszą mieć strefę VIP na wyłączność - wyjaśnia Urszula Podraza, rzeczniczka krakowskiego portu w rozmowie z dziennikiem Gazeta Krakowska.Do EURO 2012 przygotowują się też funkcjonariusze Straży Granicznej i Izby Celnej.

- Zwiększymy liczbę pracowników na zmianach, nie będzie w tym terminie urlopów - wyjaśnia Tomasz Kierski z Izby Celnej w Krakowie.

Dla drużyn przybywających z całej Europy przygotowane zostaną m.in. specjalne strefy kontroli bezpieczeństwa.

- Piłkarze będą wjeżdżać na teren lotniska autokarami UEFA i w przygotowanej dla nich strefie przejdą kontrole bezpieczeństwa. To oznacza, że inni pasażerowie nie spotkają zawodników na lotnisku - dodaje Urszula Podraza.

Zwiększeniu ulegnie również liczba osób pracujących w punktach informacyjnych oraz call center. Dodatkowo kibicom na lotnisku będzie pomagać ok. 30-40 wolontariuszy, oddelegowanych przez władze Krakowa.

Jak szacują przedstawiciele Spółki PL.2012 w trakcie rozgrywek piłkarskich Polskę odwiedzi od 800 tys. do miliona turystów, a największe lotniska mogą spodziewać się, że liczba pasażerów w dniach najważniejszych meczów może przekraczać nawet 30 tys.

Justyna Żyła
fot. Kraków Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_13fd0 2012-03-23 11:34   
gosc_13fd0 - Profil gosc_13fd0
Brak pomieszczenia dla karmiącej mamy, zwłaszcza w przypadku opóźnień, o problemie z business lounge nie wspominam, brak możliwości przechowania bagażu na zewnątrz przez godzinę-dwie: najbliższe dostępne skrytki koło T-1...
gosc_2c9d5 2012-03-23 11:18   
gosc_2c9d5 - Profil gosc_2c9d5
...ale kierownictwo terminali bardzo zadowolone z siebie. Nie ma to jak dobra posada. Nie dociera, ze Kraków zostaje mocno w tyle prawie za wszystkimi. Namioty będą stawiać, jako uzupełnienie terminala krajowego. Polityka: upchać jak najwięcej połączeń do kurnika, który nie ma na to warunków.
gosc_8fd5f 2012-03-19 10:53   
gosc_8fd5f - Profil gosc_8fd5f
Kraków Airport powinien natychmiast zamknąć ten krajowy "kurnik". Zresztą to jest jawna dyskryminacja pasażerów statusowych M&M zabraniając im dostępu do lounge.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama