Co nowego w sezonie letnim 2012?

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
24 marca 2012 06:53
29 komentarzy
Reklama

Pod koniec marca wchodzi w życie letni rozkład lotów. W tym roku zapowiada się on wyjątkowo ciekawie - uruchomionych zostanie wiele nowych połączeń, ponownie wystartują trasy sezonowe. Na polskim niebie pojawią się też zupełnie nowi przewoźnicy. Pasażerowie będą mogli również skorzystać z bogatej siatki połączeń krajowych. Wśród nowości pojawią się długo oczekiwane kierunki, jak Moskwa, Zadar czy Pekin.

Prezentujemy Wam listę uruchamianych oraz kasowanych tras z poszczególnych polskich portów lotniczych.

Warszawa

Warszawa - lotnisko Chopina

Linie lotnicze LOT uruchomią pod koniec maja połączenie z Warszawy do Pekinu. Rejsy do Chin będą się odbywały trzy razy w tygodniu. Skasowane zostanie natomiast inne azjatyckie połączenie - nie polecimy już więcej z Warszawy do Hanoi w Wietnamie. Na początku czerwca LOT ponownie uruchomi połączenie do Bejrutu, rejsy będą się odbywały trzy razy w tygodniu. Zwiększona zostanie częstotliwość lotów do Aten (z 5 do 7 tygodniowo), Barcelony (z 5 do 7 tygodniowo), Bukaresztu (z 11 do 13 tygodniowo), Doniecka (z 3 do 5 tygodniowo), Erywania (z 3 do 5 tygodniowo), Kairu (z 2 do 3 tygodniowo), Kaliningradu (z 4 do 6 tygodniowo), Larnaki (z 3 do 4 tygodniowo), Madrytu (z 5 do 7 tygodniowo), Nicei (z 6 do 7 tygodniowo), Rzymu Fiumicino (z 4 do 5 tygodniowo), Sofii (z 5 do 7 tygodniowo), St Petersburga (z 5 do 7 tygodniowo), Tbilisi (z 3 do 5 tygodniowo), Tel Awiwu (z 5 do 7 tygodniowo).W kwietniu uruchomione zostanie nowe połączenie Wizz Air z Warszawy do Budapesztu, rejsy będą się odbywały cztery razy w tygodniu. Powracają także loty do Madrytu - od 25 marca będzie można polecieć do Hiszpanii dwa razy w tygodniu. Pasażerowie będą mogli również trzy razy w tygodniu polecieć liniami Wizz Air do Stavanger. W połowie czerwca ponownie uruchomione zostanie połączenie sezonowe do Burgas - loty będą się odbywały trzy razy w tygodniu.

Na początku czerwca wystartuje nowe połączenie WOW air z Warszawy do Rejkiawiku. Loty na Islandię będą się odbywały dwa razy w tygodniu.

OLT Express uruchomi kilka nowych krajowych połączeń z Warszawy do Gdańska, Poznania, Rzeszowa, Szczecina oraz Wrocławia.

Linie Air One otworzą dwa nowe połączenia z Warszawy do Mediolanu Malpensa oraz do Wenecji.

Eurolot zapowiedział uruchomienie rejsów do Zadaru. Loty do Chorwacji będą się odbywały raz w tygodniu, w soboty.

Ponownie polecimy liniami Norwegian Air Shuttle do Bergen, rejsy realizowane będą dwa razy w tygodniu.

W połowie lipca Wizz Air przeniesie wszystkie swoje operacje lotnicze z lotniska Chopina do portu lotniczego Modlin - tym samym Okęcie straci 20 połączeń.

Warszawa Modlin

W połowie lipca Ryanair uruchomi dziewięć nowych połączeń z portu lotniczego Modlin. Irlandzki przewoźnik niskokosztowy będzie oferował loty do Budapesztu, Brukseli Charleroi, Dublina, Londynu Stansted, Mediolanu Bergamo, Oslo Rygge, Rzymu Ciampino oraz Sztokholmu Skavsta. Na początku września wystartuje także połączenie do Dusseldorfu Weeze.Do Modlina przeniesie się także inny niskokosztowy przewoźnik, Wizz Air. Wszystkie dotychczasowe trasy obsługiwane z Okęcia od 18 lipca będą realizowane z modlińskiego lotniska.

Kraków

Pod koniec kwietnia uruchomione zostanie nowe połączenie z Krakowa do Wenecji - rejsy na lotnisko Marco Polo będą obsługiwane przez linię Volotea.

Na wiosnę powrócą także loty Norwegian z Krakowa do Sztokholmu, połączenie będzie realizowane trzy razy w tygodniu. Norweski przewoźnik niskokosztowy ponownie zaoferuje nam także rejsy z Krakowa do Bergen. Loty będą się odbywały dwa razy w tygodniu, we wtorki oraz soboty.

W czerwcu uruchomione zostanie połączenie z Krakowa do Rejkiawiku. Rejsy na Islandię obsługiwać będzie WOW air raz w tygodniu.

Pod koniec marca wystartuje nowe połączenie Lufthansy z Krakowa do Dusseldorfu. Loty będą się odbywały sześć razy w tygodniu (oprócz sobót).

Najwięcej nowych połączeń w sezonie letnim uruchomi niskokosztowy przewoźnik, Ryanair. 22 marca ruszy połączenie do Billund - loty do Danii będą realizowane trzy razy w tygodniu. Trzy dni później uruchomione zostaną rejsy do Palma de Mallorca. Od 27 marca będzie można polecieć także do Barcelony Girony - połączenie to zastąpi dotychczasową trasę do Barcelony Reus. Na początku kwietnia rozpoczną się także rejsy do Pafos na Cyprze. Po zimowej przerwie powrócą także połączenia do Cagliari na Sardynii (dwa razy w tygodniu), Malagi (dwa razy w tygodniu), na Maltę (dwa razy w tygodniu), do Pizy (dwa razy w tygodniu) oraz Trapani (dwa razy w tygodniu).

Wiosną ponownie polecimy liniami Aerosvit do Kijowa. Rejsy z Krakowa na Ukrainę będą się odbywały cztery razy w tygodniu.

Pod koniec kwietnia uruchomione zostanie także długo oczekiwane połączenie Aeroflot do Moskwy. Loty będą się odbywały cztery razy w tygodniu.

Regionalny przewoźnik, OLT Express, otworzy nowe krajowe połączenia do Gdańska, Poznania, Szczecina (z lądowaniem z Poznaniu) oraz Wrocławia.

Do Krakowa powróci na wiosnę także Jet2.com, przewoźnik będzie oferował dwa razy w tygodniu loty do Newcastle.

Linie lotnicze Air Berlin zwiększą także częstotliwość rejsów z Krakowa do Berlina - loty będą się odbywały dwa razy dziennie.

Katowice

Pod koniec kwietnia Wizz Air uruchomi połączenie z Katowic do Stavanger. Rejsy do Norwegii będą się odbywały dwa razy w tygodniu. W czerwcu powrócą sezonowe loty do Burgas, trasa będzie obsługiwana cztery razy w tygodniu.

Z Katowic polecimy także do Kopenhagi - trasę obsługiwać będzie linia lotnicza SAS.

OLT Express uruchomi połączenie z Katowic do Gdańska, Poznania, Szczecina (z lądowaniem w Poznaniu) oraz Rzeszowa.

Częściej polecimy LOTem do Warszawy, za to zmniejszona zostanie częstotliwość rejsów do Turynu (z 5 do 3 tygodniowo).

Gdańsk

Na początku maja wystartuje połączenie Air Berlin z Gdańska do Berlina. Rejsy będą się odbywały codziennie rano i wieczorem (w soboty i niedziele raz dziennie).

Ponownie polecimy liniami Ryanair z Gdańska do Barcelony Girony - pierwszy rejs do Hiszpanii zaplanowano na 25 marca.

Wizz Air uruchomi połączenie do Trondheim oraz Haugesund w Norwegii. Rejsy na obu trasach będą się odbywały dwa razy w tygodniu.

Według doniesień w prasie, Eurolot zaoferuje w sezonie letnim połączenie z Gdańska do Aarhus. Rejsy do Danii będą się odbywały trzy razy w tygodniu.

Najwięcej nowych tras z Gdańska otworzy OLT Express. Przewoźnik zaoferuje pasażerom loty krajowe do Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa (z lądowaniem w Katowicach) Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia. Rejsy, w zależności od kierunku, będą się odbywały nawet kilka razy dziennie.

Poznań

Ryanair zaoferuje w sezonie letnim loty z Poznania do Bolonii oraz Palma de Mallorca, rejsy na obu trasach będą się odbywały dwa razy w tygodniu.

Częściej, bo trzy razy dziennie, polecimy liniami SAS do Kopenhagi. Dodatkowy rejs zostanie wprowadzony do rozkładu pod koniec marca i będzie realizowany od poniedziałku do piątku.

Lufthansa uruchomi połączenie z Poznania do Dusseldorfu. Loty będą sie odbywały sześć razy w tygodniu (za wyjątkiem sobót).

OLT Express zaoferuje pasażerom z Poznania rejsy do Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi (z lądowaniem we Wrocławiu), Rzeszowa (z lądowaniem w Warszawie), Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia.

Wizz Air ponownie uruchomi w czerwcu sezonowe połączenie do Burgas, loty będą się odbywały raz w tygodniu (w soboty).

Wrocław

Ryanair uruchomi w sezonie letnim swoją pierwszą bazę operacyjną na lotnisku we Wrocławiu. Port lotniczy zyska połączenia do Pizy, Paryża Beauvais, Malmo, Bournemouth, Chanii na Krecie, Wenecji Treviso oraz na Maltę. Irlandzki przewoźnik ponownie zaoferuje loty dwa razy w tygodniu do Alicante, Barcelony Girony oraz Malagi.

OLT Express uruchomi loty na trasach krajowych z Wrocławia do Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina (z lądowaniem w Poznaniu), Rzeszowa (z lądowaniem w Warszawie) oraz do Warszawy.

Łódź

Z Łodzi w sezonie letnim Ryanair uruchomi loty do Bremy, Bristolu oraz Oslo Rygge. Rejsy do Wielkiej Brytanii rozpoczną się 26 marca i będą się odbywały dwa razy w tygodniu. Loty do Niemiec wystartują 28 marca i będą realizowane dwa razy w tygodniu. Do Norwegii będzie można polecieć również dwa razy w tygodniu od 25 marca.

Dzięki OLT Express będzie mozna polecieć w sezonie letnim do Gdańska, Poznania (z lądowaniem we Wrocławiu) oraz Wrocławia.

Rzeszów

OLT Express uruchomi loty z Rzeszowa do Gdańska (z lądowaniem w Katowicach), Katowic, Poznania (z lądowaniem w Warszawie), Warszawy oraz Wrocławia (z lądowaniem w Warszawie). Rejsy do Katowic, Poznania, Wrocławia oraz Gdańska będą się odbywały od poniedzałku do piątku, natomiast loty do Warszawy - od poniedzałku do soboty.

Ponownie polecimy do Barcelony Girony - Ryanair uruchomi loty do Hiszpanii pod koniec marca, rejsy będą się odbywały dwa razy w tygodniu.

Bydgoszcz

Pod koniec marca uruchomione zostanie nowe połączenie Ryanair z Bydgoszczy do Barcelony Girony. Loty będą się odbywały dwa razy w tygodniu.

Irlandzki przewoźnik zaoferuje także rejsy z Bydgoszczy do Glasgow Prestwick. Pierwszy lot na trasie do Szkocji zaplanowano na 25 marca.

Szczecin

W połowie maja Ryanair uruchomi ze Szczecina nowe połączenie do Edynburga. Loty będą się odbywały dwa razy w tygodniu.

OLT Express uruchomi połączenie ze Szczecina do Gdańska, Katowic (z lądowaniem w Poznaniu), Krakowa (z lądowaniem w Poznaniu), Poznania, Warszawy oraz Wrocławia (z lądowaniem w Poznaniu).

Zielona Góra

W Zielonej Górze bez zmian - Sprint Air dalej będzie oferował codzienne rejsy do Warszawy.

W sezonie letnim uruchomione zostaną w sumie 64 połączenia międzynarodowe oraz 25 krajowych (licząc również te z międzylądowaniami). Na polskim niebie pojawią się też nowi przewoźnicy - Volotea, Air One, WOW air. Najwięcej nowych tras zyska Kraków, bo aż 21. Oba warszawskie lotniska wzbogacą się w sumie o 22 nowych połączeń. Najmniej nowych tras uruchomionych zostanie w Bydgoszczy, tylko 2 oraz w Zielonej Górze, skąd latamy tylko do Warszawy.

Po wielu latach oczekiwań i spekulacji, w końcu zostanie uruchomiona pierwsza w Polsce baza Ryanair. Irlandzki przewoźnik wybrał Wrocław, gdzie na lotnisku zbazowany zostanie jeden samolot Boeing 737-800 oraz uruchomionych zostanie siedem nowych połączeń. Ryanair powraca także do Warszawy - wraz z powstaniem lotniska Modlin przewoźnik zadecydował o otwarciu dziewięciu nowych tras. Wcześniej przewoźnik oferował loty z Warszawy do Dublina, jednak ze względu na wysokie opłaty lotniskowe połączenie zostało skasowane.
Zapowiada się też bardzo ciekawa walka o pasażera na rejsach krajowych - pod nową nazwą, OLT Express ogłosił uruchomienie kilkunastu tras między polskimi portami lotniczymi. Rywalizacja między LOTem, Eurolotem a OLT Express staje się coraz bardziej zacięta, a dzięki temu ceny biletów spadają, wprowadzane są zniżki dla dzieci, młodzieży, studentów oraz seniorów. Skorzystają na tym pasażerowie - już za 50 PLN będzie można polecieć z jednego końca Polski na drugi.

Anna Żuchlińska
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_4ec1b 2012-04-04 15:54   
gosc_4ec1b - Profil gosc_4ec1b
z połączenia do Zadaru skorzystam na pewno tego lata jak się załapię na tańsze bilety, przepiękne miejsce z lotu ptaka jeszcze piękniejsze na pewno
gosc_8be3c 2012-03-29 16:52   
gosc_8be3c - Profil gosc_8be3c
Pierwszy 787 do Chicago ORD bedzie latal
gosc_0d413 2012-03-27 10:09   
gosc_0d413 - Profil gosc_0d413
czy ktos w koncu uruchomi linie warszawa- luxemburg , tylu pracownikow unijnych na to oczekuje.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama