Pół miliarda euro zysku IAG

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
01 marca 2012 10:02
1 komentarz
Reklama

Koncern International Airlines Group, w skład którego wchodzą linie British Airways i Iberia, wypracował w 2011 r. ok. 550 mln euro zysku netto. Na działalności operacyjnej koncern zyskał ponad 400 mln euro.

Zarobki netto koncernu wzrosły o 455% w porównaniu z 2010 r., a zysk operacyjny poprawił się o 85%. Jednak dwaj przewoźnicy wchodzący w skład grupy odnotowali zupełnie inne rezultaty. Zysk z działalności operacyjnej British Airways wyniósł 518 mln funtów (ok. 620 mln euro), a strata Iberii niemal 100 mln euro. Dochody obydwu przewoźników wzrosły w porównaniu z poprzednimi dwunastoma miesiącami.- Wyniki naszych linii odzwierciedlają różnicę w rynkach, na których działają. Rynek północnoatlantycki pozostaje mocny z korzyścią dla British Airways. Iberia jest narażona na zawirowania w strefie euro na bardzo konkurencyjnym rynku z wieloma liniami niskokosztowymi, szybkimi kolejami i rozwijającymi się rywalami na trasach długodystansowych - powiedział Willie Walsh, prezes IAG.

Iberia chce poprawić wynik finansowy poprzez reorganizację siatki krajowej i europejskiej oraz utworzenie linii Iberia Express. Protestują przeciwko temu piloci linii, którzy boją się pogorszenia warunków pracy.

Walsh dodał też, że jest pewien, iż uda się zakończyć sukcesem proces zakupu brytyjskiej linii British Midlands International (bmi). Sprzeciw przeciwko tej inwestycji zgłosił największy krajowy konkurent BA, Virgin Atlantic Airways.

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_e0a73 2012-03-01 10:22   
gosc_e0a73 - Profil gosc_e0a73
Od kilku miesięcy słyszę o próbach uruchomienia niskokosztowej Iberia Express i powtarzających się strajkach pracowników "prawdziwej" Iberii. I trzymam kciuki za pracowników, bo ciągle nie potrafię sobie wyobrazić na czym jeszcze ma polegać cięcie kosztów w Iberii

Już teraz nie oferuje ona żadnych udogodnień. Poza tym już teraz znaczna część połączeń w siatce stanowią połączenia realizowane przez Air Nostrum lub Vueling i ... mają lepszą obsługę niż Iberia.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama