5 pytań do... Bombardiera

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
17 marca 2012 19:09
2 komentarze
Reklama

Od początku zainteresowania modelem Q400 w Eurolocie minęło prawie siedem lat. Polski przewoźnik ostatecznie podjął decyzję dotyczącą floty i zdecydował się na wymianę floty na nowe maszyny Bombardier Q400 NextGen.

Marianella de la Barrera, menedżer w dziale PR Bombardiera, tłumaczy nam m.in. dlaczego negocjacje trwały tak długo, a także co wyróżnia i jakie korzyści niesie ze sobą użytkowanie samolotów Q400.

Pasazer.com: Dwa tygodnie temu Eurolot wybrał samoloty Q400 NextGen. Co wyróżnia maszyny Bombardiera od innych samolotów turbośmigłowych?

Marianella de la Barrera: Jesteśmy dumni, że posiadamy obecnie najbardziej zaawansowany technologicznie samolot turbośmigłowy na rynku. Nasze maszyny Q400 zabierają więcej pasażerów, lecą szybciej i dalej, a także mają większą pojemność cargo (35%) niż konkurencyjne maszyny. Cieszymy się, że Eurolot wybrał ten komfortowy i elastyczny operacyjnie samolot. Na pewno spełni on bardzo dobrze swoją misję we flocie przewoźnika.Pasazer.com: Zainteresowanie Bombardierem w Eurolocie sięga 2005 roku. W lipcu 2011 w końcu coś drgnęło i został podpisany list intencyjny, jednak Eurolot dopiero teraz ogłosił swój wybór. Dlaczego rozmowy trwały tak długo?

Marianella de la Barrera: Eurolot publicznie potwierdził, że zdecydował się na odnowienie i wymianę floty już jakiś czas temu. Od kilku lat Bombardier prowadził rozmowy z LOT-em, jak i z Eurolotem. W tym czasie przewoźnik przeprowadził analizę potencjalnego samolotu, który zastąpi obecne maszyny. Ten rodzaj analizy ma to do siebie, że jest czasochłonny i wymaga dużo cierpliwości. Na końcu tego etapu byliśmy oczywiście zachwyceni, że Eurolot wybrał Q400 NextGen, aby odnowić flotę w oparciu o nowoczesne, zaawansowane technologicznie i oszczędne samoloty.

Pasazer.com: Jakie są możliwości zastosowania maszyn Q400 w siatce Eurolotu, jak i również LOT-u, dla którego przewoźnik operuje?

Marianella de la Barrera: To pytanie należałoby zadać przede wszystkim w liniach LOT i Eurolot. Q400 jest z pewnością zdolny do obsługi wszystkich obecnych tras Eurolotu jak i wielu regionalnych tras LOT-u, na których może zastąpić samoloty odrzutowe. Natomiast jeżeli chodzi o dostęp do rynku to Q400 obejmuje większy obszar działania, a zatem oferuje możliwość dotarcia do większej ilości rynków niż jakikolwiek inny samolot turbośmigłowy.Pasazer.com: Czy to prawda, że na trasach krajowych w Polsce Q400 może być droższy w użytkowaniu niż obecnie operujące ATR-y?

Marianella de la Barrera: Maszyny Q400 NextGen posiadają od 8 do 12 foteli więcej niż konkurencyjne samoloty turbośmigłowe. Bazując na kosztach przelotu na jeden fotel Q400 może być tańszy niż konkurent, zwłaszcza, jeśli prędkość Q400 zmniejszymy do poziomu wolniejszych maszyn tego typu. Podsumowując tę kwestię, podczas lotu Q400 na typowych turbośmigłowych prędkościach zużycie paliwa jest takie samo jak u jego konkurenta.

Pasazer.com: Na jakie korzyści może liczyć przewoźnik operujący na Q400?

Marianella de la Barrera: Ekonomiczność, komfort pasażerów oraz elastyczność działania (krótkie trasy, długie trasy, zamiennik odrzutowca ze względu na dużą prędkość) to główne zalety naszego samolotu. Ponadto dzięki napędowi turbośmigłowemu Q400 ma obniżony wpływ na środowisko naturalne (mniejszy hałas i emisje spalin) niż samoloty odrzutowe podobnej wielkości. Kolejnymi zaletami tych maszyn jest możliwość operacyjna we wszystkich rodzajach środowiskowych - zimne warunki pogodowe w Europie Wschodniej i Kanadzie; suchy i gorący klimat na Bliskim Wschodzie i Północnej Afryce oraz wilgotne środowisko na zachodzie Ameryki Północnej i subsaharyjskiej Afryce. Żaden inny turbośmigłowy nie jest tak elastyczny jak Q400 przy zmianach środowiska operacyjnego.

Pasazer.com: Dziękujemy za rozmowę.

Piotr Bożyk
Fot. Bombardier Media
Reklama

Ostatnie komentarze

jsg 2012-03-17 21:16   
jsg - Profil jsg
Q400-NG bardzo udany turbośmigłowiec
gosc_c18fb 2012-03-17 19:37   
gosc_c18fb - Profil gosc_c18fb
Takie proza is ble,ble. Wszystkie analizy Lotu wskazaly ze Atry są dla firmy bardziej opłacalne. Za ta transakcja stoi coś dziwnego. Ciekaweco?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama