Kingfisher: Na granicy upadku

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 lutego 2012 09:12
15 komentarzy
Reklama

Indyjskie linie lotnicze Kingfisher Airlines są na granicy upadku - donosi agencją Reuters. Przewoźnik jest zadłużony, a piloci masowo zwalniają się z pracy.

Przed spotkaniem szefostwa linii z indyjską Dyrekcją Generalną Lotnictwa Cywilnego akcje spółki spadły o ponad 20%. W ciągu ostatniego tygodnia Kingfisher korzystał jedynie z kilkunastu z ponad 50 posiadanych samolotów, a tysiące pasażerów tej linii zostało uwięzionych na lotniskach w całym kraju.

Kingfisher jest ofiarą rosnących cen paliw i zaciekłej konkurencji pomiędzy przewoźnikami niskokosztowymi w Indiach. Choć w zeszłym roku liczba pasażerów w tym kraju wzrosła o 20%, linie lotnicze mają problem, by wypracować zysk. Kingfisher przynosi straty od założenia spółki w 2005 r., a jego dług szacuje się na ponad 1,3 mld dolarów.Agencja Kotak Insititutional Equities szacuje, że do tego należy dodać niemal 500 mln dolarów zaległych pensji i zobowiązań podatkowych.

Jak podaje indyjska gazeta "Mint", jeszcze w tym miesiące Kingfisher Airlines mają zwrócić dwa Airbusy A320 do leasingodawców. Flota linii składa się głównie z modelów A320 i ATR-ów 72. Jeszcze w zeszłym roku przewoźnik był kandydatem do sojuszu oneworld, ale wobec poważnych problemów finansowych jego wstąpienie do aliansu zostało odroczone.

- Jestem zdeterminowany, by utrzymać działalność linii, chyba że któraś z rządowych agencji chce ją uziemić. Problemem jest to, że nasze konta bankowe zostało niespodziewanie zamrożone przez urząd podatkowy i to utrudnia naszą działalność - mówi Vijay Mallya, większościowy właściciel Kingfisher Airlines.

Mallya jest jednym z najbogatszych Hindusów. Jest właścicielem m.in. zespołu Formuły 1 Force India oraz holdingu United Breweries, którego roczna sprzedaż przekracza 4 mld dolarów. Agencja Reuters informuje, że w Indiach panuje przekonanie, że Mallya znudził się inwestowaniem w Kingfisher Airlines. Według informatorów agencji, gdyby miliarderowi zależało na linii lotniczej, nie dopuściłby do długów i zaległości w pensjach.

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
marecki 2012-03-08 11:17   
marecki - Profil marecki
No cóż, nie da się utrzymać 5 gwiazdkowej linii lotniczej oferując niskie ceny i nie kontrolując kosztów.
marqoos_pl 2012-03-08 11:03   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Kingfisher został ponownie (2-gi raz) zawieszony w prawach członka przez IATA za zaległe płatności (względem IATA oraz innych partnerów lotniczych). Praktycznie zawiesza to możliwość wystawiania biletów na loty Kingfisher w połączeniu z jakąkolwiek linią zrzeszoną w IATA. Również kolejne konta bankowe Kingfishera zostały zablokowane, a przewoźnik wykorzystuje obecnie zaledwie ok. 30% swojej floty, co wiąże się z odwołaniami/opóźnieniami lotów i dalszymi stratami. Część z tych maszyn została również zatrzymana jako zastaw za długi, a pozostałymi nie ma kto latać, gdyż wielu członków załogi zwolniło się lub przeniosło do konkurencji (głównie piloci). Niestety, ale koniec Kingfishera wydaje się być coraz bliższy....
marqoos_pl 2012-02-22 19:03   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
@a8162 - nie koniecznie. Browarnictwo to jedna z branzy, ktora sie multimiliarder Vijay Mallya zajmowal. Poczatki to byl pewien kaprys czy sen 'o pozadnej linii lotniczej w Indiach', ktory sie okazalo dzialal przez kilka lat. Niestety, kryzys i wzrosty cen paliwa powodowaly, ze Kingfisher mial co raz wieksze straty. Jak wspomnialem wczesniej, to wlasnie dzieki IT lotniczy rynek indyjski wyglada tak, a nie inaczej (=w miare nowoczesnie i sprawnie), gdyz to Kingfisher wyznaczal standardy i podnosil konkurencji poprzeczke. Szkoda by bylo, zeby upadli, bo to byla linia bardzo lubiana przez pasazerow i miala rowniez bardzo dobra siatke polaczen krajowych i zagranicznych.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama