Fotorelacja: 787 pod lupą Pasażera

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
20 lutego 2012 13:51
60 komentarzy
Reklama

W tym roku do LOT-u trafić mają przynajmniej dwa z ośmiu zamówionych Boeingów 787. Dreamliner od prawie czterech lat powinien już latać w barwach narodowego przewoźnika. Pierwsze Boeingi 787 latają w Japonii...

Podczas Singapore Airshow redakcja Pasazer.com gościła na pokładzie B787, chyba najbardziej oczekiwanego samolotu w Polsce. Zapraszamy na fotorelację z pokładu "liniowca marzeń".

- Dreamliner jest samolotem zmieniającym zasady gry w branży lotniczej. Jesteśmy zadowoleni, że będziemy mogli pokazać ten innowacyjny produkt naszym klientom, którzy wkrótce otrzymają własne B787. Ten samolot niesie ze sobą zmianę sposobu latania, dlatego chcemy podzielić się nim z całym światem - powiedział Ray Conner, wiceprezes Boeinga ds. sprzedaży.W Singapurze samolot pojawił się w ramach rozpoczętej w grudniu półrocznej trasy "Dream Tour", podczas której producent prezentuje na całym świecie swój najnowszy samolot.

Maszyna 787 o numerze seryjnym ZA003 była pierwotnie używana do lotów testowych, kilka miesięcy temu została wyposażona w kabinę pasażerską, aby w pełni zaprezentować walory nowoczesnej kabiny znanej jako Sky Interior. Samolot na kadłubie posiada namalowane symbole wszystkich linii, które zamówiły 787. Ten poniżej chyba znają już wszyscy. Liczymy, że niebawem zobaczymy go... w większym rozmiarze.Rozpoczynamy więc zwiedzanie Dreamlinera.


Witamy na pokładzie B787

Boeing 787 Dreamliner to najnowocześniejszy szerokokadłubowy samolot pasażerski na świecie. Kluczem do wyjątkowej wydajności Dreamlinera jest zestaw nowych technologii, które zastosowano w tym samolocie.Nowe, stylowe wnętrze Sky Interior na pewno przypadnie do gustu przyszłym pasażerom polskich Dreamlinerów.
Przykładowa klasa ekonomiczna

Na pokładzie maszyny testowej mogliśmy obejrzeć przykładową klasę ekonomiczną w konfiguracji foteli 3 - 3 - 3.

Dreamliner jest prawdziwym przełomem w produkcji samolotów pasażerskich.Nowoczesna konstrukcja, zaawansowane technologicznie silniki oraz lekkie kompozytowe materiały gwarantują obniżony poziom hałasu i bardziej przyjazne warunki na pokładzie.

To tylko niektóre z cech, które zapewnią pasażerom najwyższy komfort podczas podróży.

Sprawdziliśmy jedną z nowinek technicznych i spróbowaliśmy... "zasłonić" okno. W B787 jednak brak tradycyjnych plastikowych zasłon. Możemy za to dowolnie regulować jasność okna używając pięciostopniowych przycisków ściemnienia. Pasażerowie jednak cały czas widzą co jest za oknem.Tak wygląda okno "niezasłonięte"...... a tak okno przyciemnione w 80%.Okna Dreamlinera swoją wielkością robią naprawdę duże wrażenie.Niektóre z najbardziej innowacyjnych technologii na pokładzie Boeinga 787 nie są widoczne gołym okiem, ale z pewnością pomogą pasażerom odczuć różnice i sprawią, że ich lot będzie bardziej przyjemny i komfortowy.


Przykładowa klasa biznes

Na pokładzie Boeinga mogliśmy obejrzeć również przykładową klasę biznes w konfiguracji foteli 2 - 2 - 2.


"Light show" - prezentacja świateł kabiny

Podczas zwiedzania Dreamlinera zostały zaprezentowane również światła. To dzięki nim wystrój Sky Interior ma być wyjątkowy i zmieniający nasze podróżowanie.

Prezentacja rozpoczyna się od oświetlenia, które obowiązuje przy boardingu samolotu.Przechodzi przez odcienie różu (ten wariant przez pracowników Boeinga jest nazywany "Pink Lady").A także czerwieni i pomarańczy. To ustawienia związane z zachodem słońca.Do niebieskiego, który obowiązuję podczas pokładowej nocy.Po prezentacji świateł kabiny pasażerskiej, czas na kokpit.

Kokpit - mózg samolotu

W obleganym kokpicie spotkaliśmy znanego kapitana programu B787. Randy Neville, bo o nim mowa, dołączył do programu Dreamlinera w 2005 roku. Wcześniej przez dziewięć lat pracował dla Boeing Integrated Defense Systems jako pilot testowy wojskowego myśliwca F-22 Raptor. Na swoim koncie ma również rolę aktorską w filmie "Hulk" (2003), w którym zagrał pilota F-22.

Zapytaliśmy o jego odczucia związane z 787, a także o to, kiedy wreszcie zawita do Warszawy.

- B787 Dreamliner to fantastyczny samolot. Pilotuje się go podobnie jak B777, jednak ten jest bardziej wyczuwalny podczas lotu. Kokpit tego samolotu jest również bardziej nowoczesny i intuicyjny niż B777 - powiedział nam Randy Neville, szef testowego B787.- Do zobaczenia niebawem w Warszawie - podsumował nieco tajemniczo Neville.

Czy to oznacza, że "Dream Tour" zawita również do Warszawy?Na Boeinga 787 czekamy w Polsce prawie cztery lata. Mamy nadzieje, że w tym roku pierwsze egzemplarze tego samolotu zasilą flotę PLL LOT i każdy będzie mógł wreszcie na własne oczy obejrzeć go z bliska.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk, Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_b8cbf 2012-04-02 22:53   
gosc_b8cbf - Profil gosc_b8cbf
Ja w sumie też nie rozumiem, co co takie halo? Samolot jak samolot, a że kompozyty? Kiedyś musiał być ten pierwszy raz.. Natomiast, poza nimi, nie ma w nim absolutnie nic przełomowego... Moim zdaniem, choć nie jestem zwolennikiem Airbusa, to wnętrze tego Benka, w porównaniu do A380, wypada blado i biednie... Naprawdę mogli się dużo bardziej postarać...
piotrek737 2012-02-25 13:44   
piotrek737 - Profil piotrek737
gosc_4c975: Hmm po pierwsze to przykładowa kabina, dwa jeżeli rzeczywiście nie widzisz różnic to gratki. Zaprezentowany fotel w biznesie na zdjęciach powyżej też rozłożysz do pozycji leżącej. A to o czym mówisz w BA to nic innego jaka klasa first, a nie biznes i to też tylko w 777 jak w linku poniżej ;)
zobacz link
gosc_4c975 2012-02-25 12:51   
gosc_4c975 - Profil gosc_4c975
ladny ale nie widze w nim nic innego w porownaniu do samolotoe ktore lataja obecnie na dlugich trasach w liniach singapore czy nawet lufthansa. normalny ladny samolot. szczerze mowiac klasa biznes nic wielkiego BA w starych boeingach ma lepsza..pasazerowie bardziej oddzieloni jeden od drugiego no i plaskie lozka
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama