Singapur: Ambitne plany Irkuta
Reklama
Rosyjski producent samolotów Irkut zaprezentował w Singapurze model kabiny i kokpitu modelu MS-21. Ten zupełnie nowy odrzutowiec wąskokadłubowy ma trafić do pierwszych klientów w 2017 r. i stanowić konkurencję dla Airbusa i Boeinga. To zachodni samolot z rosyjskim mózgiem - chwalą się przedstawiciele producenta.
Kabina i kokpit Irkuta MS-21 zostały po raz pierwszy zaprezentowane podczas tegorocznego salonu lotniczego Singapore Airshow. Wnętrze samolotu zostało już ukończone i nie zmieni się, choć nadal trwają prace nad innymi elementami maszyny. Irkut MS-21 powstaje w ścisłej współpracy z firmami zagranicznymi. Aż 70% części dostarczają wykonawcy spoza Rosji.
Irkut MS-21 będzie początkowo produkowany w dwóch wersjach. Większa, MS-21-300, będzie miała w standardowej konfiguracji 181 miejsc (maksymalnie 198), a mniejsza, -200, 150 (maksymalnie 162). W planach jest również największy wariant -400. Partnerem Irkuta w ramach United Aircraft Corporation jest biuro konstrukcyjne Jakowlew. Bardzo wiele podzespołów dostarczają jednak producenci z Europy lub Stanów Zjednoczonych, m.in. Zodiac Aerospace, Rockwell Collins, Thales czy Goodrich.
Nowy rosyjski odrzutowiec będzie początkowo oferowany z silnikami Pratt&Whitney PW1400G. Bardzo podobne jednostki będą stosowane w samolotach Airbus A320neo, Bombardier CSeries i Mitsubishi Regional Jet. W odleglejszej przyszłości rosyjski producent planuje równiez montaż jednostek PD-14 krajowej firmy Aviadwigatieł.
Kokpit Irkuta MS-21 jest bardzo nowoczesny i nie różni się od innych nowych modeli. Samolot posiada zainstalowany system fly-by-wire oraz kokpit wyposażony w cztery duże ekrany ciekłokrystaliczne.
W kabinie fotele mogą być zainstalowane w układzie czterech w rzędzie (2+2) w klasie biznes lub sześciu w rzędzie (3+3) w ekonomicznej. Irkut MS-21 ma mieć najszerszą kabinę w klasie. Duże okna oraz bardziej pionowe ściany boczne powodują, że samolot wydaje się znacznie przestronniejszy. Według zapowiedzi producenta rosyjski odrzutowiec ma być o 15% tańszy w użytkowaniu niż Airbus A320 oraz emitować o 20% mniej dwutlenku węgla.
Irkut chwali się również, że MS-21 będzie miał bardzo krótki czas obsługi naziemnej oraz rozbudowaną sieć pomocy technicznej. Dzięki temu ma być odpowiedni zarówno dla przewoźników tradycyjnych, niskokosztowych, jak i czarterowych.
Irkut sprzedał już ponad 200 samolotów. Największymi klientami są Aerofłot, Rostechnologia i malezyjska Crecom Burj Resources, którzy zamówili po 50 maszyn.
Jak twierdzą przedstawiciele firmy, rynek docelowy jest znacznie większy. Irkut zamierza sprzedać nawet 1000 samolotów. Rosyjski koncern skupia się na Rosji, krajach Wspólnoty Niepodległych Państw i Azji Południowo-Wschodniej, ale nie zaniedbuje pozostałych regionów. Przedstawiciele rosyjskiej firmy twierdzą, że prowadzą rozmowy m.in. z Ryanairem.
Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński