Dla kogo LOT? IAG - odc. III

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
14 lutego 2012 23:49
24 komentarzy
Reklama

W trzecim odcinku cyklu "Dla kogo LOT?" przyjrzymy się korzyściom i wadom kupna LOTu przez IAG (British Airways/Iberia).

British Airways/Iberia (oneworld): Jeden świat?

British Airways/Iberia - to kolejna opcja związana ze zmianą aliansu. Czy bardziej atrakcyjna od poprzedniej? I tak i nie. BA nie ma takich problemów finansowych jak Air France, ostatnio umacnia swoją pozycję na macierzystym rynku, przejmując swojego głównego konkurenta bmi, dzięki czemu zyska sporo nowych i drogich slotów na Heathrow. Ale to tylko tymczasowa poprawa.

Problemem BA jest brak zgody na rozwój lotniska Heathrow, gdzie znajduje się macierzysty i główny węzeł przewoźnika. Rząd brytyjski nie daje pozwala na budowę trzeciego pasa, przez co po skonsumowaniu slotów bmi możliwości rozwoju się skończą. Co prawda BA uznał, że w związku z tym postawi na rozwój siatki w Madrycie, ale to wymaga gruntownej reformy czy nawet stworzenia na nowo europejskiej części hiszpańskiego przewoźnika, z którym BA stworzył koncern IAG. Wymagać to będzie z pewnością dużych nakładów finansowych. Są jednak i plusy sojuszu z oneworld, który stracił właśnie swojego partnera w Europie Środkowo-Wschodniej. Był nim Malev i LOT mógłby wypełnić lukę po nim. British Airways mógłby zainwestować nie tylko w rozwój w Madrycie, ale i w Warszawie.Charakterystyczne dla oneworld staje się jednak, że na rynkach średniego zasięgu operacje wykonywane będą przez przewoźników niskobudżetowych - nowa europejska Iberia powstaje na bazie Vuelinga, mający przystąpić do oneworld Malaysia Airlines siatkę połączeń średniego zasięgu buduje z AirAsia, australijski Qantas i japoński JAL z JetStar. Niebawem do oneworld przystąpi Air Berlin, przewoźnik o hybrydowej strukturze, i stworzy węzeł w Berlinie. Kolejny niskobudżetowiec to FlyNiki w Wiedniu - więc to dwa węzły całkiem nieodległe od Warszawy. Czy LOT miałby też stać się niskobudżetowcem? Stąd z jednej strony BA/IB/LOT i zajęcie pozycji Malev'u może pozwolić na rozwój grupy LOT i węzła, z drugiej strony strategia niskobudżetowa oraz niedaleko położone huby potencjalnych partnerów. Do tego istnieje konieczność zmiany aliansu, co kosztuje i trwa.

Krzysztof A. Siemiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_1b51d 2012-02-17 12:17   
gosc_1b51d - Profil gosc_1b51d
Czy jest tu jakaś opcja, by ukryć komentarze? Nie chcę więcej czytać ztof'a, a nie wiem jak go ukryć.
spotter10 2012-02-17 10:49   
spotter10 - Profil spotter10
ztof: w kwestiach gdy nie mam o czymś pojęcia, to się nie wypowiadam lub zaznaczam, że mogę się mylić. Swoją wiedzę uzupełniam cały czas, stopniowo. I proszę mi tu nie wyjeźdżać z ignorancją i dobrymi radami!
ztof 2012-02-16 13:44   
ztof - Profil ztof
@spotter10: czas uzupelnic informacje. Afiszowanie ignorancji nie dodaje sily do Twoich argumentow.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama