Gdynia-Kosakowo nie na Euro 2012

13 lutego 2012 16:42
7 komentarzy
Reklama

Trójmiasto niezbyt prędko doczeka się drugiego lotniska pasażerskiego. Pomimo zapowiedzi dotyczących możliwości otwarcia portu w Kossakowie przed Euro 2012 już wiadomo, ze nie będzie ono gotowe na czas.

Zgodnie ze strategicznymi dokumentami spółki PL 2012, to właśnie lotnisko w Gdyni miało być portem zapasowym dla Rębiechowa na czas mistrzostw. I tak się stanie, jednak nie jak początkowo planowano w zakresie obsługi pasażerskiej lecz jedynie w zakresie obsługi ruchu General Aviation, a więc mniejszych biznesowych samolotów odrzutowych i awionetek.

Tylko niektóre inwestycje uda się oddać przed rozpoczęciem turnieju, na te najważniejsze trzeba będzie jeszcze poczekać. Przyczyną tego stanu rzeczy są liczne przeszkody, które spowodowały przesunięcia czasowe w rozpoczęciu prac budowlanych.

- Realizowane obecnie inwestycje, zostaną w całości ukończone do czasu pełnego uruchomienia lotniska, to jest do końca tego roku - komentuje Piotr Szpajer, kierownik ds. marketingu i rozwoju lotniskaJednak to nie koniec wyzwań przed którym musi stanąć nowy port. Według ustaleń "Gazety Wyborczej" w połowie zeszłego roku, po analizach ekspertów okazało się, że istniejące płyty postojowe na lotnisku są za słabe na samoloty tzw. kodu C. Oznacza to, że na Gdańskim lotnisku nie będą mogły lądować zarówno małe ATR, jak i popularne wśród tanich przewoźników i linii czarterowych Boeingi 737 i Airbusy 320.

Władze portu podkreślają jednak, ze Gdynia-Kosakowo to przedsięwzięcie realizowane z myślą o kolejnych dziesięcioleciach a nie jedynie zadanie inwestycyjne, prowadzone w związku z organizacją turnieju Euro 2012 w naszym kraju. Jednak nie da się ukryć, że właśnie rozgrywki piłkarskie byłyby najlepszym czasem otwarcia nowego portu.


Justyna Żyła
fot. Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_0bd52 2012-02-22 18:22   
gosc_0bd52 - Profil gosc_0bd52
to lotnisko poza nazwą Gdynia (zamiast Gdańsk) - co jest sprawą "honorową" dla gdyńskich władz nie ma kompletnie sensu przy obecnym potencjale lotniczym Trójmiasta. Położone jest 30km od lotniska Rębiechowo - już sam ten fakt wystarcza za komentarz. CHORA AMBICJA I TYLE!
keczemot 2012-02-14 12:04   
keczemot - Profil keczemot
:) lotnisko w Gdyni kazał wybudować p. Szczurek (burmistrz) tylko po to aby było Gdynia Airport a nie GDAŃSK !
mietek 2012-02-14 12:01   
mietek - Profil mietek
Ja się zastanawiam po co w ogólę to lotnisko? Ile jest z tego do GDN?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama