Poznańskie lotnisko w Babimoście?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 lutego 2012 12:42
11 komentarzy
Reklama

Połączmy poznańskie lotnisko z Babimostem - proponuje prof. Marek Rekowski z poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. To dość oryginalna propozycja, bo porty lotnicze są oddalone o prawie 80 km i nie mają żadnego bezpośredniego połączenia.

Wypowiedź prof. Rekowskiego cytuje poznańska "Gazeta Wyborcza". Naukowiec, który bada możliwości rozwoju regionalnego portu lotniczego w Wielkopolsce uważa, że Poznań może za kilkanaście lat obsługiwać nawet 5-6 mln pasażerów rocznie. Taki ruch jest niemożliwy w obecnej lokalizacji portu lotniczego Ławica, bo według prof. Rekowskiego ograniczeniem jest brak miejsca na dalszą rozbudowę i położenie wśród osiedli mieszkaniowych.

Dlatego ekonomista proponuje, by wybudować całkiem nowy port lotniczy pod Poznaniem lub połączyć Ławicę z lotniskiem w Babimoście.

- Wstępne przymiarki finansowe pokazały, że takie połączenie obu lotnisk miałoby sens ekonomiczny - cytuje słowa prof. Rekowskiego "GW".

Do propozycji sceptycznie odnoszą się władze województwa. Wojciech Jankowiak, wicemarszałek wielkopolskiego, mówi wprost, że na takim połączeniu skorzystałby Babimost i województwo lubuskie. Nie widzi jednak korzyści dla Poznania i Wielkopolski.Na Ławicy trwa obecnie rozbudowa. Kosztem ponad 150 mln zł powstaje nowy terminal, płyta postojowa i równoległa do pasa droga kołowania. Dzięki temu przepustowość lotniska wzrośnie do 3 mln pasażerów rocznie. Istniejąca infrastruktura pozwala na obsługę tylko połowy tej liczby, a w 2011 r. na Ławicy odprawiono 1,46 mln podróżnych.

Dzięki decyzji o utworzeniu obszaru ograniczonego użytkowania, zmniejszeniu liczby lotów nocnych oraz wprowadzeniu obowiązkowego monitoringu hałasu załagodził się konflikt z mieszkańcami okolicznych osiedli.

Choć wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że za kilkanaście lat skończą się możliwości rozwoju Ławicy, propozycję prof. Rekowskiego trudno uznać za sensowną. W znacznie lepszej lokalizacji niż Ławica znajduje się wojskowe lotnisko w Krzesinach, które w przyszłości mogłoby stać się portem cywilno-wojskowym lub tylko cywilnym.

- Przenosiny poznańskiego lotniska będą możliwe dopiero, gdy znacznie wzrośnie liczba pasażerów. Żeby ona wzrosła, muszą być do tego warunki. Na dzisiaj zatem – paradoksalnie – rozbudowa Ławicy jest najważniejsza - tłumaczy Paweł Sowa ze stowarzyszenia "Inwestycje dla Poznania" w wywiadzie z Pasazer.com.

Nie ma potrzeby budowania lotniska od nowa, a połączenie z Babimostem - jak zresztą miałoby to działać? - jest absurdalne. Już teraz lubuskie lotnisko nie może przyciągnąć na rynkowych zasadach żadnego przewoźnika, a w związku z rozwojem portów w Berlinie, Poznaniu i Wrocławiu wydaje się, że marginalizacja Babimostu będzie postępować. Poznań jest zresztą od niego oddalony o 80 km w linii prostej, ale nawet po skończeniu budowy drogi ekspresowej S3 dojazd będzie trwał ponad godzinę.

Dominik Sipiński
wizualizacja: Studio ADS
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gosc_33fa3 2012-02-15 19:18   
gosc_33fa3 - Profil gosc_33fa3
Bzdura nad bzdurami. faktycznie, trzeba szukać nowej lokalizacji dla Ławicy w perspektywie 10 lat, ale to na pewno nie będzie Babimost.
mspoz 2012-02-11 20:09   
mspoz - Profil mspoz
Profesor Rekowski jest wybitnym teoretykiem i wykładowcą, który zawsze wyróżniał się wizjonerskimi pomysłami. Niestety wydaje mi się, że tym razem wizja przerosła autora. Nawet nie chcę poznać uzasadnienia ekonomicznego. Panie Profesorze, myślę że czas dać szansę młodszym.
gosc_d954f 2012-02-10 20:27   
gosc_d954f - Profil gosc_d954f
Matko Boska Lawicka trzymaj nas w swej opiece i nie dopusc do tego!!! Daje rok, dwa od otwarcia BBI i o Babimoscie wszyscy zapomna...oprocz kilku, watpliwej prominencji, dzialaczy lokalnyc, nikt po nim nie bedzie plakal. wystarczy uruchomic dobre polaczenie autobusowe ZG, Gorzow - BBI.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama