Etiuda: Rezerwa na Euro

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
31 stycznia 2012 23:27
1 komentarz
Reklama

Niedawno pisaliśmy, że władze warszawskiego lotniska Chopina zdecydowały o ponownym otwarciu terminala Etiuda na czas mistrzostw Europy w piłkę nożną. Za "Życiem Warszawy" podawaliśmy, że będą tam odprawiani pasażerowie tanich i czarterowych linii lotniczych. Okazuje się jednak, że Etiuda będzie jedynie terminalem zapasowym, przeznaczonym tylko dla kibiców, i być może w ogóle nie zostanie wykorzystana.

- To terminal zapasowy, jeśli nie będziemy mogli zmieścić pasażerów normalnym terminalu - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik PPL-u, zarządzającego warszawskim lotniskiem.

W nowym terminalu lotniska Chopina jednorazowo może przebywać do 10 tys. pasażerów. Wynika to ze względów ochrony przeciwpożarowej. Ale Europejski Związek Piłki Nożnej (UEFA) wymaga, by w ciągu 10 godzin po meczu warszawski port mógł odprawić 16 tys. pasażerów w trakcie fazy grupowej i aż ok. 30 tys. w ćwierć- i półfinale. Wtedy właśnie Etiuda może okazać się niezbędna.- Nie będą stamtąd odlatywać pasażerowie tanich linii - zapewnia Przybylski. - Etiuda będzie czynna tylko przez 10-12 godzin po meczach, czyli w trakcie godzin nocnych. Wtedy nie odlatują żadne połączenia regularne, będzie to terminal tylko dla kibiców. 

Rzecznik warszawskiego lotniska dodaje, że z doświadczenia innych organizatorów mistrzostw Europy wynika, iż szacunki UEFA bywają zawyżone. Może się zatem okazać, że Etiuda w ogóle nie będzie potrzebna.

Nawet jeśli stary terminal dla tanich linii zostanie ponownie otwarty, to będą panować w nim znacznie lepsze warunki. Przybylski zapewnia, że Etiuda zostanie wykorzystana jako bufor i nie będzie mowy o ścisku i niewygodzie, z której kiedyś słynął ten budynek. 

Dominik Sipiński
fot. Kuba Bożanowski
Reklama

Ostatnie komentarze

mietek 2012-02-01 12:40   
mietek - Profil mietek
No i to mi się podoba, wreszcie ktoś myśli w tym kraju;-)
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama