Przetarg na nową drogę startową

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
24 stycznia 2012 15:44
21 komentarzy
Reklama

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze ogłosiło dzisiaj (24.01) przetarg na wykonawcę nowej drogi startowej w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice. 

Rozpoczęcie prac budowlanych, na które zgodę wydał już wojewoda śląski, zaplanowano na czwarty kwartał bieżącego roku, natomiast zakończenie robót powinno nastąpić wraz z końcem trzeciego kwartału 2014 r. Koszt budowy nowej drogi startowej o długości 3200 m wraz z niezbędną infrastrukturą wyniesie ponad 218 mln zł. Budowa pasa startowego na lotnisku w Pyrzowicach to kluczowa inwestycja, bowiem nowa droga startowa, dłuższa od teraźniejszej o 400 metrów, pozwoli obsłużyć nawet największe samoloty z pełnym obciążeniem, co dotychczas nie było możliwe. 

Przyszły pas startowy zostanie wybudowany równolegle do obecnej drogi startowej, w odległości 195 m. Ponadto położenie nowego pasa zostało tak wyznaczone, by w przyszłości, w razie potrzeby, umożliwić jego bezkolizyjne wydłużenie do 3600 m w kierunku wschodnim. Po uruchomieniu nowego pasa, dotychczas używany zostanie przekształcony w drogę kołowania.

- Szerokokadłubowe samoloty już teraz chętnie korzystają z naszego lotniska, jednak ze względu na obecną długość pasa startowego, odlatują z niepełnym załadunkiem lub ograniczoną ilością paliwa - mówi Cezary Orzech, rzecznik GTL. - Nowa, dłuższa droga startowa pozwoli wystartować nawet największym samolotom z pełnym obciążeniem, przez co zwiększą się możliwości portu w obsłudze dalekodystansowych połączeń pasażerskich oraz cargo – dodaje.

Przyszły pas startowy zostanie wyposażony w nowoczesne pomoce nawigacyjne, umożliwiające bezpieczne korzystanie z lotniska, w każdych warunkach atmosferycznych tzw. CAT II. 

Budowa pasa startowego to jedno z trzech zadań realizowanych w ramach największej inwestycji w dotychczasowej działalności lotniska pn. "Port Lotniczy w Katowicach – rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej”. W ramach tego projektu obecnie rozbudowywana jest płaszczyzna postoju samolotów wraz z modernizacją dróg kołowania, natomiast po zakończeniu budowy pasa startowego rozpocznie się ostatnie zadanie polegające na przekształceniu istniejącej drogi startowej w drogę kołowania. 

Wartość projektu to ponad 405 mln zł, z czego blisko 157 mln zł jest dofinansowane z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja zakończy się w połowie 2016 roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
tomojadresik 2012-01-30 18:43   
tomojadresik - Profil tomojadresik
Więc jak plotka, czy ktoś coś wie ? Jeżeli tak to proszę o info, w końcu po to ten portal jest aby się wymieniać info, a nie bawić w zgadywanki jak już chłopaki wspomnieli :)
gosc_48148 2012-01-27 20:29   
gosc_48148 - Profil gosc_48148
No lads, na czym stanelo? Na wzajemnych animozjach?
piotrek737 2012-01-27 15:23   
piotrek737 - Profil piotrek737
Gosc_1a548: Wiesz czyli rozumiem, że reprezentujesz pogląd typowego Polaka czyli jeżeli z tobą się nie zgadzam to od razu nie mamy sobie nic do powiedzenia? Sorka, ale to nieco dziecinne... Poza tym w mojej wypowiedzi nie użyłem słowa tylko więc co mi tu wkładasz do wypowiedzi coś co nie miało miejsca? Wiesz ja za wszystko co nowego miałoby latać do tego kraju trzymam kciuki bardzo mocno. Ale praca w tej branży nauczyła mnie realnego patrzenia na sprawy i mocnej weryfikacji takowych spraw. W Polsce miał być Emirates, Qatar, Etihad i wiele innych przewoźników. Do tego od 5 lat Eurolot nie potrafi wybrać samolotu więc zwyczajnie w świecie jak nie zobaczę takich rewelacji na papierze z podpisami prezesów to nie będę skakał z radości...
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama