Poważne pęknięcia na A380

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
20 stycznia 2012 13:34
13 komentarzy
Reklama

Problemy techniczne samolotów Airbus A380 mogą doprowadzić nawet do uziemienia tych maszyn. Pęknięcia odkryte na skrzydłach największych pasażerskich odrzutowców świata skłoniły Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotnictwa (EASA) do wydania dyrektywy zalecającej natychmiastową inspekcję A380.

Kilka dni temu informowaliśmy o odkryciu drobnych pęknięć na łączeniach żeber skrzydeł niektórych Airbusów A380. Producent oraz obsługujący samoloty przewoźnicy zgodnie zapewniali, że nie stanowią one zagrożenia dla bezpieczeństwa lotów. Jednak kolejne inspekcje wykryły znacznie poważniejsze pęknięcia. Teraz australijscy inżynierowie zalecają uziemienie wszystkich A380, a EASA domaga się natychmiastowego przeglądu wielu maszyn.- Nowa forma pęknięć na łączeniu żeber została zidentyfikowana podczas inspekcji. Jest ona istotniejsza niż oryginalne pęknięcia - czytamy w dzisiejszej (20.1) dyrektywie EASA skierowanej do użytkowników Airbusów A380.

- Ta sytuacja, jeśli nie zostanie wykryta i naprawiona, może potencjalnie wpływać na strukturę i integralność samolotu - alarmuje EASA.Dyrektywa EASA zaleca inspekcję w 10 samolotach należących do Singapore Airlines, 7 Emirates, jednym Air France i dwóch maszynach testowych z floty Airbusa. Samoloty, które mają już łączny nalot przekraczający 1800 cykli muszą zostać sprawdzone w ciągu 4 dni lub maksymalnie 14 cykli od dnia wejścia w życie dyrektywy. Pozostałe maszyny muszą przejść przegląd w ciągu 6 tygodni lub 84 cykli.

Dyrektywa EASA wejdzie w życie 24 stycznia. Jeśli zostaną odkryte kolejne pęknięcia, Airbus może zadecydować o konieczności naprawy, która wiązałaby się z uziemieniem samolotów.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
humbak 2012-01-23 17:22   
humbak - Profil humbak
Airbus sie niezwykle spieszył, aby byc przed Dreamlinerem. NIe przewidzieli, że Dream też sie tak opóźni. :o)
blava 2012-01-23 16:50   
blava - Profil blava
jesli samoloty moga latac po scieciu brzozy :-)( wedlug ekspertow ) to male pekniecie :-) nic nie znaczy .. Ale serio Airbus w tym wyscigu z Boeing zrobil maly faul start i teraz wychodza niedociagniecia...
gosc_ebeed 2012-01-23 10:23   
gosc_ebeed - Profil gosc_ebeed
mietku ti nie chodzi o to czy ktoś jest głupi czy nie. Tam w grę wchodzą ogromne pieniądze i prestiż. Firma nie może sobie pozwolić na to by jej flagowy "okręt" (samolot) okrył się złą sławą bo straci klientów a co za tym idzie poniesie ogromne straty. Dlatego będą starali się to max. tuszować (aby sprawa nie nabrała rozgłosu)mydląc oczy że to nic poważnego a po cichu usuwać usterki. Tak jak pisałem tu w grę wchodzi ogromna kasa.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama