×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus: Noworoczna konferencja prasowaWczoraj (17.01) w Hamburgu odbyła się noworoczna konferencja prasowa Airbusa. Był to świetny moment do podsumowania roku 2011, który dla producenta z Tuluzy był rekordowy pod względem ilości zamówionych, a także dostarczonych samolotów.


 Od lewej: Tom Enders, Fabrice Bregier, John Leahy

W 2011 roku Airbus dostarczył 534 samoloty 88 klientom (w tym 10 nowym klientom) oraz zebrał zamówienia na 1419 samolotów, ustanawiając tym samym nowy rekord sprzedaży w historii firmy oraz odnotowując 10 rok z rzędu wzrost produkcji.

- Rekordowy poziom składanych zamówień to wynik naszych strategicznych decyzji w związku z A320neo. Dzięki innowacjom związanym z A320neo ustanowiliśmy nowy standard w branży lotniczej, który spotkał się z uznaniem klientów i stał się wzorem do naśladowania w firmach konkurencyjnych - powiedział Tom Enders, prezes Airbusa.


  Tom Enders, prezes Airbusa podczas konferencji

- Dzięki solidnej liczbie zamówień oczekujących na realizację i doskonałej sytuacji finansowej, jesteśmy dobrze przygotowani na przyszłość. Jednak ciągły bezprecedensowy wzrost poziomu produkcji we wszystkich programach powoduje, że będziemy musieli skoncentrować się na łańcuchu dostaw i naszych własnych możliwościach dostawczych. Zatrudnienie w 2012 roku ponad 4000 wykwalifikowanych pracowników pomoże nam osiągnąć ten cel - dodał Enders.

W ubiegłym roku Airbus odnotował rekordową ilość zamówień - 1608 maszyn (1419 maszyn netto) na samoloty cywilne o wartości 169 mld dolarów (140 mld euro). Poprzedni rekord ustanowiony został w 2007 roku (1458 zamówień brutto i 1341 netto). Pod względem wartości udział firmy Airbus w ogólnej sprzedaży samolotów (powyżej 100 miejsc na pokładzie) w 2011 roku wyniósł 56% brutto (54% netto). Pomimo trudnej sytuacji na rynkach firma Airbus Military zdobyła pięć nowych zamówień na swoje lekkie i średnie samoloty wojskowe (CN235 i C295).

Podział rynku w 2011 roku według kategorii wielkości samolotów kształtował się następująco:W sektorze samolotów od 100 do 200 miejsc zdecydowanie prowadzi Airbus z 70% udziałem w rynku zamówień. Kolejny sektor to maszyny posiadające od 200 do 275 miejsc, w którym Airbus posiada 41% udziału. Trzeci sektor to samoloty mające od 275 do 375 miejsc. Tu widoczna jest dominacja B777, a Airbus posiada tylko 24% udziałów. Ostatni sektor to samoloty posiadające powyżej 375 miejsc na pokładzie, w którym króluje Airbus z 81% udziałem w zamówieniach.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych wyników. Udowodniliśmy, że możemy zrealizować wiele dostaw i zamówień. Nasz nowy produkt A320neo sprzedaje się wyśmienicie, ale oprócz tego zmusił naszą konkurencję do przeprojektowania modelu B737- powiedział na konferencji John Leahy, wiceprezes Airbusa ds. sprzedaży.


 John Leahy, wiceprezes Airbusa ds sprzedaży

- Boeing 777 to bardzo dobry samolot i na tę chwile na rynku nie ma lepszej maszyny w tym segmencie. Airbus będzie mógł konkurować w tym segmencie dopiero wtedy jak ruszy produkcja A350-1000 - dodał Leahy.


Fabrice Bregier, dyr operacyjny przy hicie sezonu czyli A320neo

Airbus zamierza również kontynuować rekrutację do poszczególnych programów budowy samolotów, a także do wsparcia wzrostu i rozwoju produkcji. W 2011 roku zatrudnionych zostało 4,5 tys. nowych pracowników, przez co ogólna liczba pracowników wzrosła do 55 tys. osób. W 2012 roku koncern planuje zatrudnić dodatkowo ponad 4 tys. nowych pracowników.

Piotr Bożyk
Fot. Airbus Mediagość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie